Kuolinilmoitukset

Laajalevikkisen paikallislehden sunnuntainumerossa 8.1.2017 oli 30 kuolinilmoitusta. Yksi oli kuollut jo 36-vuotiaana ja lisäksi oli viisi tapausta, jossa elinikä oli jäänyt ikähaarukkaan 54-68 vuotta. Loput 24 olivat ikäluokkaa 70 . Näinhän se yleensä menee. Kaikki eivät hirmuvanhoiksi sittenkään elä. 40 plus ikäisellä on noin viidenneksen riski kuolla alle 70-vuotiaana.

10.1.2017 tulee kuluneeksi tasan vuosi 69-vuotiaaksi eläneen muusikon David Bowien (8. tammikuuta 1947– 10. tammikuuta 2016) kuolemasta.
4182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

48-vuotias kirjalliskriitikkona toimiva ikätoverimme uhkaa heittää pyyhkeen kehään toukokuun alussa.

http://yle.fi/uutiset/3-9540151

Äänestä

Nii-in, 40 jälkeen alkaa riski-ikä. Se tarkoittaa, että niillä kymmenillä punnitaan edellisten, menneitten kymmenten elämäntavat, ajatukset ja asenteet. Oikeammin valinneet jatkavat kaksinkertaisille kymmenille saakka.

Äänestä

Elinikä kokolailla satumanvarainen asia.

Lääketieteen keinoin elämää pystytään aika hyvin nykyisin pitkittämään. Aina voi tulla sairauksia, nuorillekin, lisäksi onnettomuudet jne. Ja onhan noita ihan yllätyksiäkin, luokkakaveri kuoli lenkkipolulle alle viiskymppisenä, täysin raitis kundi, sillä vaan jostain syystä loppui sydän. Itsemurhat lisääntymässä, kaikenlaista.

Tolkuton eliniän piteneminen itseasiassa erittäin huono asia. Pitkään elävät tulevat kalliiksi yhteiskunnalle. Lyhyt työura, pitkä eläkeikä, mahdollisinen sairauksineen, erittäin kallis ratkaisu nuoremmille sukupolville. Menee nuorempien velaksi. Eläkerahastot suuri kupla, eikä sairaanhoito jne ole ollenkaan ilmaista.

Jos ihminen tekee normaalin työuran, polttaa tupakkia ja juo tunnollisestii kossua, kuolee lopuksi heti eläkeiässä, se hyvä kansaainen. Maksaa paljon veroja, ei itse kuluta paljoakaan.

Noin se vaan on.

=DW=

Äänestä
  • No ei todella kuole niin kuin itekin sanot: "lääketieteen keinoin elämää pystytään aika hyvin nykyisin pitkittämään". Se koskee valitettavasti myös rupukunnossa olevaa kansanosaa.

    Valitettavasti tarkoittaa sitä, että miksi hemmetissä pitää ruveta hoitamaan siinä vaiheessa jos ihminen itse ei ole ikupäivänä pannut sen asian eteen tikkua ristiin. Vaan toiminut juuri päinvastoin. Sitä pitää antaa tulla mitä on itse tilannut - nopeutetussa tahdissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


InMemoriam kirjoitti:

Laajalevikkisen paikallislehden sunnuntainumerossa 8.1.2017 oli 30 kuolinilmoitusta. Yksi oli kuollut jo 36-vuotiaana ja lisäksi oli viisi tapausta, jossa elinikä oli jäänyt ikähaarukkaan 54-68 vuotta. Loput 24 olivat ikäluokkaa 70 . Näinhän se yleensä menee. Kaikki eivät hirmuvanhoiksi sittenkään elä. 40 plus ikäisellä on noin viidenneksen riski kuolla alle 70-vuotiaana.

10.1.2017 tulee kuluneeksi tasan vuosi 69-vuotiaaksi eläneen muusikon David Bowien (8. tammikuuta 1947– 10. tammikuuta 2016) kuolemasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu