Diesel almeran käynnistysongelma

Tesurakk

Kyseessä pitkään palvellut 2.2 TD Almera, kilometrejä takana 380 tkm. Jätti nyt pakkasella tielle ja havaitsen dieselin saantiongelman olevan. Takaistuimen alta tankki auki, mutta sielläpä ei siirtopumppua ollutkaan. Huolto muisteli syöttöpumpun yhteyteen jotakin mallia tehdyn. Syöttöpumppu on taas paikassa, jonne ei pääse puolta autoa purkamatta. Eli siirtopumppu on kai etupellin ja moottorin välissä, minulle täysin mahdottomassa paikassa.
Laitoin ulkopuolisen siirtopumpun moottoritilaan suotimen jälkeen. Auto käynnistyi temppuilujen jälkeen. Nyt auto vaatii todella pitkää starttausta, kuin ilmaa olisi syöttöpumpussa. Ei tunnu ajamisenkaan auttavan. ( kännistyttyään pyörii hyvin ) Onko vika nyt muualla, vai saako auto jostakin ilmaa putkistoon. Itseäni pohdittaa se, ettei yritäkään käynnistyä alkuun, vaan pyörityttää moottoria kymmeniä sekuntteja.

1

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tesurakk

      Vaikutta siltä, että asentamani pumppu oli uutuudestaan rikki. Havaitsin dieseliä tihkuvan pumpun tiivisteiden välistä. Pumppu tyhjä muutaman tunnin jälkeen. Nyt pumppu vaihdettu ja kokeillaan, josko käynnistyvyys paranisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6394
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3833
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3200
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      890
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe