Onko teillä ollut käyttöä konfirmaatiossa saamallenne Raamatulle? Onko tullut sitä luettua enemmän tai vähemmän vakavassa mielessä, pohtien uskonasioita tai leiriä muistellen? Jotkut kuulemma viskaavat pois, mutta moni kuitenkin säilyttää muistona. Koskaan ei nimittäin tiedä milloin voi tulla mielenkiintoa sen lukemiseen.
Oletko lukenut Raamattuasi?
8
184
Vastaukset
Olen lukenut raamatun jo viisi kertaa. Niin jännä kirja että pitää lukea aina uudelleen.
Jotkut käyttää sitä sätkäpaperina
- Kfkfkrkrkrkrk
Poltin sen nuotiolla :)
- ramilainen
Naapurilla oli aikoinaan se kesämökin WC:ssä. Sai puhdistaa takamuksensa repimällä tarpeellisen määrän sivuja ku ne oli niin ohuita.
- muistosieltä
Raamattuahan voi lukea monesta syystä. Onhan se muisto riparilta kuitenkin.
Raamattua en hirveästi lue, vaikkakin Jeesukseen uskon. Haluan olla vapaa synnistä (joka on kamalan vaikeaa, sillä en osaa tehdä muuta kuin maata ja pelata).
- Provo
Vähän provoa teille. On varmaan kivaa olla uskovainen. Herran haltuun ja silleen. Jumala armahtaa teidät ja muut joutuvat johonkin ikuiseen kidutukseen.
Mutta nyt eletään 2000-lukua ajanlaskumme alusta. Raamattu on ihan yhtä totta kuin Kalevala.
Teidän "Jumalastanne" ei ole YHTÄÄN todistetta. Ei-uskovaiset pitävät teitä vähintäänkin hivenen hölmöinä, jotkut kahjoina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022206- 1041644
- 821318
- 1211293
- 1171236
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘601068Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis601044- 511017
- 36942
- 33824