Minulla on asiakastietorekisterissä nimi, torppaako aso-asunnon saanti siihen? Onko kellää kokemusta asiasta? Ja saakohan mistää kotivakuutusta kun on nimi rekisterissä, TA ilmeisesti vaatii vakuutuksen ottamista?
Asiakastietorekisteri
taikasaara
13414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei kukaan kysele luottotietojasi.
Vakuutus on pakollinen mutta sitä ei tarkisteta. Omaan piikkiin sitten menee, jos jotain häsläät ja olemassaoleva kotivakuutus siinä tilanteessa korvaisi.
Rahalla selviää.
Ei tuossa mistään luottotiedoista ollutkaan kyse vaan nimestä asiakastietorekisterissä.
Luottotiedot ja ulosottorekisteri toki tarkistetaan AINA:
Aso-yhtiöt eivät tarkista luottotietoja, mutta pankki ja vakuutusyhtiö mikäli joudut lainaa hakemaan. Myöskään kotivakuutusta ei tarvitse olla ellei ota lainaa.
Niinpä. Aso-asunto on käytännössä ainoa mahdollinen keino saada kämppä, jos luottotiedoissa on merkintä. Edes kaupungin vuokra-asuntoon ei pääse luottotiedottomana. Näin ihmeellistä on elämä. Onko Ap:lla rahat säästössä aso-asuntoa varten?
Perintö tulee ensi kk, joten saan raha-asiat kuntoon, silmälasit, uuden läppärin tämän reistailevan yli 10v vanhan tilalle, hampaat hoidettua ja rahaa jää vielä aso-asuntoon ja perheen kanssa kahden viikon lomareissuun. Nyt kunnan vuokra-asunnossa.
kysyvä puhuu potaskaa merkintä ei estä asunnon saantia jos ei ole vuokravelkaa.Saa myös kaupungin vuokra-asunnon.
Näinhän se olikin, muistin väärin. Meneekö luottotiedoton asuntojonossa jonon ohi pk-seudun kaupungin vuokra-asunnoissa? Eli saako silloin helpommin kämpän?
Mikä on tämä asiakastietorekisteri? Minkä firman asiakastiedoista on kysymys? Suomi on vapaa saa. Saa olla asiakkaana missä firmassa tahansa.
Suomen Asiakastieto Oy, ja ne muut ovat asiakasrekistereitä.
Aloittaja töppäilee luottotietonsa takuulla uudestaan ja uudestaan.
ei tarvi kotivakuutusta,ei se ole pakollinen asun asossa, elän siististi.
Joo, olenkin sen asian varmistanut, ei tarvii kotivakuutusta (tosin sain vakuutuksen tähän nykyseen vuokra-asuntoon Op:sta samalla kun kävin eilen matkavakuutuksen). En iloitse rahoista jotka perintönä tuli, vaan olen ollu tosi masentunu. Jokatapauksessa lapsilleni ja lapsenlapsilleni (7henk.) kustannan koko matkan (n. 7000e), koska olivat mummon ilona ja surunakin loppuun asti. Itse saattohoisin äitini 2 viikkoa sairaalassa ja muutenkin hänen tukena ja turvana oltiin lasteni kans koko hänen vanhuus ajan. En ole vieläkää päässy yli äitini kuolemasta vaan itken paljon.