Bensanhinta rosvot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sfthdtrhjdtyhj

On se kummaa kun bensanlitra hinta kävi tässä jokin aika sitten 1.70€/litra ja silloin oli barrelin hinta 125$. Barrelin hinta putosi 1/3 osaan reiluun 40$/barreli, mutta bensan hinta ei laskenut samassa suhteessa missään vaiheessa.

Lehdissä sanottiin että hinta putoaa, mutta se vie aikaa kun myydään vanhoja varastoja pois. Eli hinnanhan olisi pitäny pumpulla puota myös 1/3 osaa 1.70€/litrasta 0.56€/litraan. On se suomessa kummaa kieroilua ja missään ei lue tarkkaa koostumusta bensanhinnoista.

Barrelin hinta on nyt samana suurinpiirtein pysynyt ja vuoden alussa bensaveroa kiristettiin parilla sentillä litralle ja hinta on noussut 20snt eli kuka ei osaa laskea tai vetää 18snt ylimäärästä välistä litralle?

Aikaisemmin oli lehdessä myös juttua, että ainut öljynjalostajamme suomessa pitää monopoli asemaa ja ryöstää välistä. Se oli joku nesteytys oili se ainut jalostajamme suomessa.

4

1352

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PaljonVilunkiaPelissä

      Kyse on siitä että valtio tarvitsee kipeästi rahaa maahamme tunkeutuneitten miesterroristien elättämiseen ja majoituskuluihin. Ajatellaan näin valtio kerää autoilijoilta lähemmäs 6 miljardia mutta käyttää tiestöjen kunnostamiseen siitä 1 osan ja loput 5 menee johonkin muuhun mitä tiestöjen korjauksiin niin jossain on paljon vilunkia pelissä? Tiestöjen kunto on jo erittäin kehno ja melkein pelkkää kivipeltoa ja syviä uurteita mikä aiheuttaa kuolemiin johtavia onnettomuuksia.
      Polttoaineitten hinnoissa jokin pulju vetää valtavia voittoja ja me vain maksellaan ne kiltisti samoin mitä Sipilän mieslomailijoitten elättämisenkin.
      Päättäjillä näyttää olevan tärkeintä vain maahamme tulleitten rikastuttajien hyvinvointi ja oman kansan syyllistäminen rasismista.

      • anmetahne

        juuri näin talkoot pystyyn ja poijaat laivaan


    • VarmavalintaKäyttöön

      Ei hyvä konsti laittaa näitä pommipäitä laivoihin hehän upottavat koko paatin.
      Parempi on viedä heidät rannoille laittaa kumilauttoihin ja sitten vain tuulenvietäviksi vaikka neukkulaan. Neukkulassa on hyvä vastaanotto tämmöisille terroristeille ja sieltä ei takaisin heti palata.

    • Sisäsuomigo

      Alkaako bensiini olemaan liian kallista persaukisille ahvenanmaalaisille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1802
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      871
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    6. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      96
      604
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      515
    Aihe