Kreikka/Sivotaan kesällä 2017, kokemuksia?

Sivotar

Varattuna lomamatka Kreikkaan Sivotaan. Mielelläni kuulisin matkakokemuksista ja vinkeistä Sivotan lomaa ajatellen? Retkistä ainakin Korfu on suunnitteilla. Kulkeeko Sivotasta bussiyhteys Pargaan? Hintataso? Kauppoja? Ymmärtääkseni kylä on suht. pieni, mutta rantakatu näytti viihtyisältä, kun katselin Youtubesta videoita. Kokemuksia Sivota-hotellista? Kiitos paljon etukäteen, jos joku innostuisi vastaamaan. Reissuun 2 ala-kouluikäisen kanssa, joten heitäkin ajatellen, kaikki matkavinkit ovat tervetulleita.

2

775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silverhipo

      Terve, olin pari vuotta sitten syyslomalla Diamont, nimi on väärin kirjoitettu mutta netistä löytyy hotellissa ja olin 100€ tyytyväinen .
      Nyt lähden tyttäreni kanssa uudestaan , otin varmuuden vuoksi saman hotellin koska kaikki toimi niin hyvin .Meri on puhdas sekä altaat , ruoka hyvää ja kaupústelijoita , ranta kiinalaisia , kerjäys mustalaisia tai muita hihasta nykijöitä ei näkynyt, luojan kiitos.
      Hotellilla oli joskus häitä jotka piti ottaa ilmaisena kultuuri ohjelmana. Hotelli kuljetti pitkin päivää henkilöautolla rannoille ja lähelle.Lapsia ei ollut luojan kiitos kuin muutamana päivänä nekin paikallisten eli eivät jaksaneet húutaa niin paljon kuin pohjoismaisten jälkikasvu. Paljon vanhempaa Tanskalaista turistia kohteessa ja Amerikan kreikkalaisia.

    • Sivotassa2016

      Tuo Sivotan kylä on joo aika pieni. Silti ihan kiva paikka muttei mikään shoppailijan eikä bilehilen mesta. Sieltä keskustasta on joku n.3km hyvälle Mega Ammos Beach rannalle. Siellä myös kaksi hyvää ravintolaa aivan rannassa. Taksikyyti 5€ ja sellainen maantiejuna 2€. Hintataso pikkaisen Suomea halvempi muttei paljoakaan. Ravintoloista kannattaa testata ainakin nuo äsken mainitsemani eli Mega Ammos ja Ionion sekä Georgeos Family ja se Italialainen pizza/pasta paikka siinä olikohan Mediterranio tai jotain sinne päin. Sivota on rannalla makaavalle ihana paikka mutta nähtävää ja koettavaa ei ihan kauheasti muuten ole. Sivotassa, jos on niin myös Melenion jäätelö kahvilassa kannattaa vierailla. Tosi hyvät jätskit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6250
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      93
      5361
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3585
    10. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      3484
    Aihe