vaihtoon keväällä?

pumpulipuikko

eli olen 15-vuotias tyttö ja haluaisin lähteä japaniin vaihtoon yfu:n kautta, mutta lähtöjä olisi vain keväällä niin miten se toimii lukion kannalta? tiedättekö onko mahdollista vain jättää opinnot kesken maaliskuussa ja jatkaa ensi vuoden tammikuussa ? tai jos olet itse lähtenyt vaihtoon keväällä niin miten hoidit koulusi suomessa?

4

200

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmp

      Kannattaa jutella OPOn kanssa tuosta

    • Milloin sun täytyy tehdä päätös?

    • Kisupikkukuu

      Joo siis lukiosta japaniin lähtevät lähtevät silloin joskus maaliskuussa ja tulevat silloin tammikuun paikkeilla takaisin :)

      • Eri_tsydeemi

        Mikä taas johtuu siitä, että Japanissa kouluvuosi alkaa huhtikuussa ja päättyy joskus joulu-tammikuun vaihteen paikkeilla. :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      437
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe