Pellot arvottomia

PellotRiesana

Pelloista koituu enemmän harmia, kuin hyötyä, jos ne sattuu perintönä saamaan.
Ei tietenkään siinä tilanteessa, jos pellot ovat sijainniltaan alueella, jossa niille riittää kysyntää viljelyn tai tonttimaan muodossa.
Jos pellit sijaitsevat syrjässä, niin ei niistä voi suuria hintoja olettaa saavansa, vaan ne kannattaa myydä siihen hintaan mtä niistä tarjotaan, eikä pyytää enempää.
Kyllä pellot muodostuvat ongelmaksi, jos haltija ei viljele maata ja ne sijaitsevat syrjässä, eikä lähistöllä ole kuin muutama viljelijä, joilla on jo peltoa ja joista osa on lopettamassa viljelyä.
Moni iäkkäämpi ihminen ei tajua, ettei pelloista voi saada sitä hintaa, mitä niistä on joskus 15-30 vuotta sitten saanut, kun pelloille oli kovasti kysyntää.
Varsikin sellaiset, jotka eivät itse viljele maata ja kuvittelevat maanviljelijöiden porskuttavan rahassa, kuin siat pellossa.

Mitäpä tuollaisille pelloille on tehtävissä, joille ei ole ostajia, eikä vuokraajiakaan.
Silloinhan menettää tukioikeudet ja sen jälkeen pellot ovat arvottomia.
Ovatko tukioikeudet lopullisesti menetetty sen jälkeen???

5

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ownwfrjne

      Suomi tulee sössimään koko viljelyn tulevaisuudessa kun ilmastomuutos ja Bernerin malliin tulee monikansalliset toimijat tai Kiinalaiset haalimaan peltoja.Eipä haittaa jos sitten lohkot yhdistetään rakennukset purkamalla ja puskutraktorilla viimeistellään loput.

    • eihuolta

      näennäisviljely riittää tukiin

      • kauankojatkuu

        Näennäis työttömyyteen ( laiskottelu vvo:n vuorka yksiössä ) riittää tukia.


      • ahkeraliisat
        kauankojatkuu kirjoitti:

        Näennäis työttömyyteen ( laiskottelu vvo:n vuorka yksiössä ) riittää tukia.

        Näennäistyöttömät harrastaa näennäisjuopottelua ja sossu maksaa huilut.


    • onsitähuonompaakin

      Perintö on perintöä ja mitä sitä "lahjahevosen suuhun katsomaan", eli on sen arvoista, kun sattuu olemaan. Perii toiset arvottomia osakkeitakin taikka asuntoja jostain jumalan selän takaa pienestä kirkonkylästä, jossa puretaan kerrostaloja jo muutenkin, kun ei ole asukkaita, alat vaan maksamaan yhtiövastikkeita ja et saa edes vuokralaisia. Pelloille löytyy sentään jotain käyttöä, jos ei muuta, niin ne kasvaa hömppäheinää ja saa niistä tuet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe