Meillä 3,5 v narttu ja viikko sitten meille muutti 1,4 v uros. Tulivat heti hyvin juttuun, leikkiä ja leikkimielistä rähinää. Nyt ilmeisesti tulokas alkaa kotiutumaan. Eilen ekan kerran kunnon päällekäynti urokselta. Vähän aikaa kattelin ja sitte oli pakko puuttua, lenkillä kun oltiin ja pannat molemmilla. (Hampaat)
Tänään taas sama juttu, sisällä. Annoin molemmille namit ja narttu kun oli syönyt, koitti käydä kattomassa, josko kaverikin olis lopettanu. Vaan eipä ollut, se kävi ihan tosissaan päälle. Olisin ehkä muutenki menny väliin, mut olivat just lasisen kaapin vieressä missä lasimaljakoita, niin oli pakko. Tilanteen hippusen rauhotuttua, uros meni vielä päätänsä nostelemaan nartun pään/selän päälle ihan isottelumerkein. Narttu reppana laski vaan päätään alemmas ja mielisteli minkä voi.
Nyt mietinkin seuraavaa kertaa, puutunko vai enkö? Missä menee raja? Jos puolustan vanhempaa, laskeeko se uroksen mielestä arvoasteikkoa vanhempaan nähden?
Kuinka tyypillistä on että nuorempi ottaa vallan?
Aikasemmin narttu on ollut sika dominoiva muita kohtaan.
Voiko tää johtua tulokkaan useasta palkkauksesta uusia juttuja opetellessa?
Kaikkea joudutaan opettelemaan, juurikaan mitään ei ole entisessä paikassa opetettu. Toki vanhempikin siinä sivussa niitä saa, esim. lenkillä ku opetan tota uutta hihnakäyttäytymiseen.
Iso kiitos jos joku jaksoi tän lukea ja vielä isompi jos jotain vinkkejä sais 😊
Nuorempi alistaa vanhempaa
Raipau
2
195
Vastaukset
- kuritonrakki
Ota siltä uudelta tulokkaalta luulot pois. Telkeä esim. kellariin 3 vuorokaudeksi ja jos vielä ärhentelee anna selkäsauna. Kurilla tokenee.
- etvoitehdä
mitään asialle. Koirat valitettavasti ratkaisevat itse arvo-asteikkonsa. narttu näköjään jo alistui kohtaloonsa. Voi tietty olla, että niitä ei voi jatkossakaan syöttää yhdessä, koska uros ei välttämättä anna nartun syödä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan03740- 433331
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv563057Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv342928- 162878
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452710- 442360
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h382252- 422115
- 451899