Nyt se perustettu ja tarvitaanko sitä?
Itsellä tulee mieleen, että olemmeko me miehet kohdelleet naisia kaltoin vai miksi pitää perustaa oikein puolue ns. tasa-arvoa ajamaan. Mielestäni meillä suomessa on hyvin tasa-arvoinen yhteiskunta ja kaikilla on mahdollisuus vaikuttaa asioiden kulkuun äänestämällä tai erilaisilla tiedotukseen liittyvillä kanavilla. Jotenkin tulee mieleen kehitysmaat tai Intia joissa nainen kokee olevansa kakkosluokan kansalainen, niin heidän feministisen kannanoton ymmärtäisi, mutta en ymmärrä, että meillä suomessa tarvitaan feminististä puoluetta. Mitä mieltä muut?
Feministinen puolue?
10
196
Vastaukset
En minäkään ymmärrä miksi.
Suomessa mies ja nainen seusovat rinnakkain. Sotien aikana naiset hoitivat kotirintaman ja sotien jälkeen rakensivat maatamme rinta rinnan.
Meillä oli "mielikuvitus mieheni" kanssa mielenkiintoinen keskustelu eilen illalla. Juttutuokiomme alkoin Juutalaisista ja siitä mitä historia heistä kertoo. Tapansa mukaan mieheni alkoitti Aabrahamista ja päätyi Israelin valtioon ja sen nykytilaan.
Juutalaiset kuten suomalaisetkin naiset ja miehet tekevät työtä yhdessä tasavertaisina. Israelin valtio kukoistaa, mutta muurien toisella puolen on kaos ja kehittymättömyys.
Palestiinalaiset naiset ovat sidottuja kotiin ja lapsiin ja miehet tupakoivat päivät kahviloissaan. Kyllä se vetää katkeraksi palestiinan kansan kun toisilla on ja heillä ei ole.- ent.siivoojaparka
Ruotsissahan se on ollut jo kai lähes kymmenen vuotta.
En minä ole koskaan oikein ymmärtänyt niitä.
Olikohan se niin, että niitten pääkiho on tämä vasemmistopuolueen entinen alkoholisoitunut puheenjohtaja
https://sv.wikipedia.org/wiki/Feministiskt_initiativ#/media/File:Gudrun_eldar_hundra_tusen_-_och_hettar_upp_debatten_IMG_6403.jpg Tässä luettavaksi feministipuolueen ohjelma.
http://www.feministinenpuolue.fi/
Ohjelmassa on sekä hyviä, että arveluttavia kohtia.
Toisaalta ohjelmassa ei ole mitään sellaista, jonka vuoksi puoluetta äänestäisin vaikka siellä oli mainittu köyhät eläkeläisnaiset ; )- Turha.puolue
Maahanmuuttajia on monta perustajissa ja ohjelmakin on sen mukainen.
http://www.feministinenpuolue.fi/ihmiset/- ent.siivoojaparka
Niin näkyy.
Ja melkein loput siinä sitten ovatkin sateenkaariporukan näköisiä.
- eppu2
15 puoluetta näin pienessä maassa. Tolkutonta.
Jauhetaan samoja tavoitteita ristiin rastiin.
Ei jaksa innostaa.- Näin.maa.makaa
Väyrynen edustaa omaa että keskustaa :)
- eppu2
Näin.maa.makaa kirjoitti:
Väyrynen edustaa omaa että keskustaa :)
Keskusta sanoo, että Väyrynen on eronnut ja Väyrynen sanoo, että en ole.
Rinne se pistäisi sote-paketin uusiksi, taas tahkottaisiin monta vuotta ja veronmaksajien rahaa vaan palaisi, eikä päästäisi puusta pitkään, kun taas hallitus vaihtuun kerkiäisi jne.....
Juu, tietenkin olisi maan asioissa hoitamista ja korjaamisen varaa, mutta niitä hoitaa nyt ne, ketkä on kansa sinne valinnut. Ainahan on tilaa mielipiteille ja hyväksi havaituille tilaa, jotka saattaa toteutuakin, mutta kummeksun feminististä puoluetta suomessa, kun kaikin puolin muutenkin eletään tasa-arvoisessa yhteiskunnassa suomessa.
- ent.siivoojaparka
Ainahan on ollut, on ja tulee olemaan niitä, jotka tuntevat olevansa sortokansaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke311966- 1071550
- 771431
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671076- 61932
- 48920
- 160880
- 64873
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t27860Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62807