Osaako joku kertoa ja auttaa miten toimia, kun hamsterilla (syrkki) tulee alapäässä verta? Ei siis valu tai mitään, mutta huomaa kuitenki. Tämän punaisen värin ja ikää hamsterillani on vasta yksi vuosi:/ muuten yleiskunto kuitenkin todella hyvä, ruoka maistuu erittäin hyvin ja vauhtia piisaa kyllä ihan mahottomasti:D
Vastaukset 3
- CopyPaste
http://hamsterit.net/2014/09/hamsterin-sairaudet/
"Virtsakivet
Muiden eläinten lailla, hamsteritkin voivat saada virtsakiviä. Oireet ovat hyvin samankaltaisia kuin virtsatietulehduksessa: tiheä ja vaikeutunut virtsaaminen, verta virtsassa, lisääntynyt vedenkulutus, levottomuus ja ruokahaluttomuus. Omistajan tarkkaavaisuuden varaan jää, huomataanko kaikkia oireita, ja saako eläinlääkäri tarpeeksi taustatietoa diagnoosille. Virtsakivet aiheuttavat helposti sekundaarisen virtsatietulehduksen, jolloin antibioottihoito on tarpeen. Itse kivet voidaan poistaa vain leikkaamalla, mutta käytännössä asia on mahdotonta potilaan pienen koon vuoksi. Kivet myös uusivat helposti, jopa muutaman viikon välein. Ruokavalion muutoksella ei voida edesauttaa virtsakivien liukenemista tai ehkäistä uusien kiven syntyä."
Muuta syytä en itse keksi :/ - Zedä
Voi olla myös virtsatietulehdus, tai kohtutulehdus jos on naaras. Käytä pian lääkärissä niin saat antibiootit.
- Hamsuli
Mun edesmenneellä hamsterilla oli kasvain, joka ilmeisesti sitten puhkesi kun tuli verta. Mitään ei ollut tehtävissä joten lopetettiin. Oli tuolloin 2v 1 kk vanha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301339
- 881232
- 80702
- 27647
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9638- 47533
Suomessa ei anneta opiskella eikä työskennellä
Johtajat päättävät elämästäsi ja tekevät puolestasi päätöksiä. Johtajat eivät osaa kuunnella, koska ovat narsisteja.119521- 19515
- 44505
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/115499