Peltipoliisi nappasi kuvan jouluaattona 24.12. Nopeutta oli 87-89km/h (josta kait vähennetään virhemarginaali 3km eli 84-86km/h) nopeusrajoitus alueella oli joko 80 tai 60... 80 oli vakionopeus tiellä, mutta hetken päästä kamerasta tuli risteys, niin saattoi olla että oli siinä kohtaa 60 nopeusrajoitus, En kyllä kylttiä ollut huomannut, mutta ajelin vähän omissaa ajatuksissani sillä hetkellä.
Milloinka voin odottaa sakkoa/huomautusta asiasta? Vielä ei ole mitään kuulunut ja kohta 3 viikkoa tapauksesta. Hermoja raastavaa tämä odotus! kuinka kauan pitää odottaa, että voi olla varma ettei sieltä mitään kuulukkaan? (eivät ole saaneet selvää rekkarista tms?
Ylinopeussakko
2
612
Vastaukset
- Jussi..Pussi
Näin yksinkertaisesti se menee.
Jos ylinopeus ajettiin 60 km/h alueella ja sitä oli ns. teknisen vähennyksen jälkeen enintään 15 km/h, niin rikesakon suuruus on 170 euroa. Jos ylinopeutta oli 16-20 km/h samalla alueella on rikesakko 200 euroa. Jos ylinopeutta oli 21 km/h tai enemmän, niin siitä seuraa päiväsakkoja, jonka loppusumma ei voi olla pienempi kuin rikesakko.
Jos ylinopeus ajettiin 80 km/h alueella ja sitä oli teknisen vähennyksen jälkeen enintään 15 km/h, niin rikesakko on 140 euroa, jos ylinopeutta oli 16-20 km/h,niin rikesakko on 200 euroa. Ylinopeus 21 km/h tai enemmän tuottaa taas päiväsakkoja.
Huomautus tulee 3-6 km/h ylinopeudesta, se kuten rikesakko on laitettava postin kuljetettavaksi kahden viikon kuluessa tapahtumasta.
Jos vielä kolmen viikon kuluttuakaan ei ole kuulunut poliisilta mitään, niin todennäköisesti ylinopeutta on ollut yli 21 km/h, jolloin siitä on tehty rikosilmoitus sakotusta varten. Rikosilmoituksen vanhenemisaika on kaksi vuotta, jonka sisällä sakko on annettava tiedoksi. On tietysti myös mahdollista, että rekisrerikilpi on ollut niin kurassa, ettei siitä ole saatu selvää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1766841Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2304022Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi673341Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut772727Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi72176Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42065100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es21862Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei351461Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik431425Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun461358