puukon teroittaminen ja kantelu

peruspuukko

Kävipä tässä niin, että koirille piti saada pureskeluun keppejä, joten otin ilveksen ja tein pikkukeppejä, joita koirani puri muutamaa yhden kerran. Hampaisiin ei jäänyt tikkuja eikä muutakaan. Kun koira puri siiliä joka kerran nähdessään, niin koira osasi varoa tikkuja. Minä pajusta kokeilin. Lopulta ostin puruluita, mutta nepä ei kelvanneet. Piti ostaa täytettyjä luita. Koiran kanssa lenkin jälkeen jouduin lähtemään ilves mukanani naisena lopettamaan pieneläintä, jota koira kävi juoksutusojan varressa puremassa. Taisi olla jänis tai rotta. Huusi tuskissaan viemäriputkessa, pakko oli yrittää. En enää saanut eläintä kiinni ja kun ilmoitin eläinlääkärille ja kysyin lopetuslupaa hätätilanteessa, sain vastauksen, että jos eläin, mikä tahansa on haavoittunut vaikeasti, eläinlääkäriä ei ole lähellä, kukaan ei ole lähellä eikä itse pysty auttamaan, niin haavoittunutta eläintä ei saa jättää haavoittuneena yksin metsään, vaan on ilmoitettava pelastuslaitokselle tai äärimmäisessä hädässä lopetettava eläin aiheuttamatta lisää tuskia tai ilmoitettava lähimmälle päivystävälle eläinlääkärille ja oltava eläimen tukena ja luona, kunnes apu tulee. Tämän otin varteen. Tuon jälkeen koira on purrut vain yhtä rottaa. Tämä eläin, joka haavoittui, katosi metsään, eikä tullut takaisin. Tämän olen kokenut ja tätä varten kannan usein koiralenkeillä puukkoa tai kääntöveistä vyössä takin alla mukanani. Miten lie muilla ihmisillä.

6

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos_et_erota

      rottaa jäniksestä, niin oletko oikeasti varma, että sinulla ylipäätänsä on koira?
      Ettei ole vaikka antilooppi.

    • sitsälähdetsinne

      Ammu se koira 12cal haulikolla, tämä on virallinen ja lain hyväksymä tapa lopettaa haitallinen ja muille vaaraksi oleva eläin. Olet myös itse ns. haittaihminen, eli sinusta on maapallolle vain haittaa eikä mitään hyötyä. Voit soveltaa myös itseesi tuota "Lampaan Vapahtaja" menetelmää.

    • eisaaampuamitään

      kiitos neuvosta. minun koirani tekee juuri sen, minkä jokainen metsästyskoira villieläimelle tekee eli metsästää niitä, kun saa luvan. näitä vahinkoja sattuu paremmissakin piireissä ja koiraa ei lopeteta sen vuoksi, että se tekee juuri sitä, minkä sen luonto käskee. ehkä väärinkin näin joskus mutta kenen koira ei joskus erehdy. sellaista ei kai olekaan. kun eläinlääkäri, joka on valvontaa hoitava henkilö, kertoo, mitä pitää tehdä, niin mieluummin kuin sinun neuvojasi, kuuntelen eläinlääkäriä, joka valvontaviranomaisena tietää ja tuntee asiat ja osaa kertoa, mitä milloinkin pitää tehdä. lisäksi haulikolla ammuskelu on kielletty ja mitään eläimiä, varsinkaan kotieläimiä, haulikolla ei saa ampua eikä edes käsiaseella. kaupunkialueella ammuskelu on kielletty. viestisi oli uhkaava, sinä itse olet vaarallinen aseinesi.

    • 8311

      Tyhmä rolli....hanki elämä.

    • haukkuhaukku

      Niinhän minä, olen tosi toimissa. En vain viitsi haukkua ja valittaa, kuten jotkut. Jos on metsästyskoira, täytyy kulkea metsässä ja koiran hoitoon kuuluu, että opettaa sen olemaan koskematta muita eläimiä. Niin minä olen tehnyt, matkalla upottiin suohonkin, mutta selvittiin. Lisäksi, jos koira ei tahdo oppia, voi käyttää kuonokoppaa. Puukon saa kantaa metsässä, vaikka ei siinä ole mitään järkeä, jos ei tarvitse. Maalla tarpeen harvoin, kaupungissa tuskin ollenkaan.

    • kantelusallittua

      Puukon teroittamiseen käy liippakivi vallan mainiosti ja nykyään saa niitä timanttiteroittajiakin. Minä käytän liippakiveä. Kanteleminen on sallittua, kun sen tekee asiallisesti ja pystyy perustelemaan kantelun hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1058
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      972
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    Aihe