Asuntojen hinnat ja vuokrat vaan nousee /PTT

hikeä.pukkaa.tuhnuille

Pellervon taloustutkimus PTT ennustaa talouden myönteisen vireen heijastuvan myös asuntomarkkinoille. Näköpiirissä on hintojen nousua. Alueelliset erot ovat suuria.

Koko maan tasolla vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat nousevat 1,8 prosenttia. Uudet ja vanhat vapaarahoitteiset vuokrat nousevat ennusteen mukaan 2,4 prosenttia.

PTT ennustaa, että tänä vuonna omistusasuntojen kysyntä kasvaa. Tämä vähentääkin paineita vuokramarkkinoilla, mutta myös vuokrien nousu jatkuu.

– Työllisyys kohenee, korot ovat alhaalla ja kuluttajien kokema epävarmuus vähenee, PTT:n ekonomisti Antti Kekäläinen luettelee ennusteen perusteita.

14

226

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hikeä.pukkaa.tuhnuille
    • TommiTeodor

      Lienee totta, vaikka aika hurjalta kuulostaakin, kun vienti ei edelleenkään vedä kunnolla. Suomen talous on täysin kotimaisen kysynnän ja rakentamisen varassa, ja nämä molemmat tapahtuvat velaksi eli kotitalouksien velka suhteessa vuostitulohin jatkaa kasvuaan. Aika näyttää kuinka pitkään tämä voi jatkua.

      • selevä.peli

        Eivät nouse vaan laskevat. Juuri siksi. Oikeisto-YLE lataa nyt vain keskusta-oikeistolaista PROPAGANDAA.

        Liikkuvat taakse ja sormi liipasimelle, kun natsit valehteee


      • potaskaa-a
        selevä.peli kirjoitti:

        Eivät nouse vaan laskevat. Juuri siksi. Oikeisto-YLE lataa nyt vain keskusta-oikeistolaista PROPAGANDAA.

        Liikkuvat taakse ja sormi liipasimelle, kun natsit valehteee

        Älähän nyt Haanssi ala vääntää potaskaa.


    • 0-korotus

      Pk-seudulla on isoja vuokratalo-yhtiöitä jotka jättivät vuokrien korotukset kokonaan tekemättä v. 2017.
      Kertooko tämä juuri siitä, että vuokralaisista on pula

      • halvimpiin.menevät

        mamuja olis tarjolla mutta ne kuormittaa vain stadin kämppiä


      • 0-korotus
        halvimpiin.menevät kirjoitti:

        mamuja olis tarjolla mutta ne kuormittaa vain stadin kämppiä

        Ne nyt ei taida olla ihan niitä maksukykyisempiä vuokralaisia...

        Vielä se PPT markkikoi alhaisilla koroilla, kun toisaalla ollaan jo oltu huolissaan tulevista korkojen noususta, ja miten monet eivät ole siihen varautuneet!!!

        Oli korot/työllisyys alhaalla tai ylhäällä, niin ennusteet näillä laitoksilla on sama :D


      • "Pk-seudulla on isoja vuokratalo-yhtiöitä jotka jättivät vuokrien korotukset kokonaan tekemättä v. 2017.
        Kertooko tämä juuri siitä, että vuokralaisista on pula"

        Ei kerro. Mukamas jätetään nostamatta jo valmiiksi sikahintaisia vuokria.
        Vuokrafirmat tahkoavat ennätystuloksia ja tuhnu vaan toteaa rommin olevan lähempänä kuin koskaan.

        Nyt on jo alkanut varovainen hinnannousu asunnoissa, ja tuhnu ei voi ostaa enää kun myöhästyi taas siitäkin junasta.
        No, seuraava "rommi" arviolta 7vuoden päästä kuten talous yleensä menee. Kerätkäähän pulloja että saatte käsirahan.


      • varo.kusetusta
        0-korotus kirjoitti:

        Ne nyt ei taida olla ihan niitä maksukykyisempiä vuokralaisia...

        Vielä se PPT markkikoi alhaisilla koroilla, kun toisaalla ollaan jo oltu huolissaan tulevista korkojen noususta, ja miten monet eivät ole siihen varautuneet!!!

        Oli korot/työllisyys alhaalla tai ylhäällä, niin ennusteet näillä laitoksilla on sama :D

        Pellevolaiset on samaa kuin SuoKusta eli suomen keskusta.
        Osuuspankki on se niiden pankki, rajuissa veloissa
        SuoKusta istuu hallituksessa, jonka suosio on alhaalla
        Kuntavaalit on huhtikuussa. Prpagandalla yritetään vaalitappiota torjua
        Matti ja maijja on tyhjiin kynityt, velkarahaa tupututeen, syy seuraavassa

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14411344/puttos-vesa-asuntoluotot-riskittomia-pankeille---

        eli jos lankeat niiden ansaan, ne kyllä ottavat omansa, sinunkin kustannuksella

        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14674508/sanooko-3s-kerta-toden--vaiko-pellervolaiset-!


      • 0-korotus
        laupias60 kirjoitti:

        "Pk-seudulla on isoja vuokratalo-yhtiöitä jotka jättivät vuokrien korotukset kokonaan tekemättä v. 2017.
        Kertooko tämä juuri siitä, että vuokralaisista on pula"

        Ei kerro. Mukamas jätetään nostamatta jo valmiiksi sikahintaisia vuokria.
        Vuokrafirmat tahkoavat ennätystuloksia ja tuhnu vaan toteaa rommin olevan lähempänä kuin koskaan.

        Nyt on jo alkanut varovainen hinnannousu asunnoissa, ja tuhnu ei voi ostaa enää kun myöhästyi taas siitäkin junasta.
        No, seuraava "rommi" arviolta 7vuoden päästä kuten talous yleensä menee. Kerätkäähän pulloja että saatte käsirahan.

        Tässä eräs tapaus vuokrataloista, jossa on asuntoja tyhjillään.
        Ja kyllä omistusasunnoissakin on ostajan markkinat. Hintoja pudotellaan ihan kummasti, kun myynti ei suju!!

        "Tyhjillään on etenkin pääkaupunkiseudulla sijaitsevia kaksioita.
        Vaikka pääkaupunkiseudun asuntopulasta puhutaan jatkuvasti, Suomen suurimmalla vuokra-asuntoyhtiöllä Satolla on poikkeuksellisen paljon asuntoja tyhjillään."


        http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000004881940.html


      • Niin, johtuisiko se siitä, että SATO:n vuokrataso on n. 1,5 kertaa markkinavuokra???


      • Kolmen_euron_korotus

        Syitä on monenlaisia. Meidän taloyhtiömme jätti vuokrat korottamatta, kun indeksikorotus olisi ollut alle prosentti. Eihän mokomasta muutoksesta kannata edes ilmoitusta lähettää. Vuokrattuna ovat entinen talonmiehen asunto ja liiketila.

        Nostetaan sitten ensi vuonna tuplaten.


    • uskoo.ken.haluaa

      Seiniä rakentamalla ja kalliilla myymällä taas kerran yritetään pientä talouskasvua. Lopputulos on sitten uusi lama ja huimasti kasvaneet asumis- ja sossutuet.

    • voi.vidalis

      Noin se kepulaisten metsä- ja maatalouden tutkimuslaitos taas ennustaa. Tuleekos kohta kunnalisvaalit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      74
      1216
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      82
      1127
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1085
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      955
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      908
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      854
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      714
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      652
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      530
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      495
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      480
    17. 43
      467
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      40
      438
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      436
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe