Win 10, 15 sek työpöytään.

Olen säädellyt tässä viime kuukausina Win 10 käynnistystä, ja nyt käynnistyy 15 sekunnissa työpöydälle. Mutta voisko olla vielä nopeampi, mitä voisi tehdä vielä? Lepotila käynnistystä en kuitenkaan halua käyttää. Kone on Lenovo G70 kannettava, kiintolevy SSD 250 giganen. Vaikka salasana kysely on OFF, niin kone kuitenkin käy kirjautumissivulla, siinä menee 1-2 sekuntia. Win 10 on puhdas asennus USB tikulta, ja kaikki Lenovo jutut ja recoveryt on jyrätty.
9146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

En tiedä mitä säätelet mutta ei kannata säädellä mitään muuta kuin Windows 10:n asetukset sovelluksella ettei tule harmia. Kaikki rekisteri säädöt yms. viritysohjelmat voi tuottaa harmia Windowsin päivittyessä.

Windows 10 asentaa itsensä uusiksi uuteen versioon pari kertaa vuodessa ja nollailee säätöjä tai vaihtoehtoisesti voi myös jäädä joku asetus nollaamatta ja se voikin sekoittaa järjestelmää.

Parhaiten toimii kun on oletuksilla, poistaa IE11, Media Player, Fax jne. roskat, siivoa kaikki rojut Windowsin siivoustyökalulla ja käyttää vaan normaaliin tapaan säätäen vain sieltä Asetukset sovelluksella.

Sen saa käynnistymään sekunnissa käyttämällä lepotilaa sammutuksessa.

Äänestä
  • Nytkö sinulla aiheuttaa ongelmia rekisterinsäädöt ja viritysohjelmat? Hajoavien ohjelmien ja niitten vanhenemisen lisäksi? Opettele kuule käyttämään tietokonetta ja mene jollekin kurssille kun sinulla on jatkuvia ongelmia ja pelkotiloja tietokoneen käytössä.

    Äänestä

  • påöloökkpå kirjoitti:

    Nytkö sinulla aiheuttaa ongelmia rekisterinsäädöt ja viritysohjelmat? Hajoavien ohjelmien ja niitten vanhenemisen lisäksi? Opettele kuule käyttämään tietokonetta ja mene jollekin kurssille kun sinulla on jatkuvia ongelmia ja pelkotiloja tietokoneen käytössä.

    "Nytkö sinulla aiheuttaa ongelmia rekisterinsäädöt ja viritysohjelmat?"

    En säädä rekisteriä enkä käytä viritysohjelmia, niin ei voi aiheuttaa ongelmia.

    "Hajoavien ohjelmien ja niitten vanhenemisen lisäksi?"

    Minä olen siivonnut vanhat paskat pois ja ylläpidän järjestelmiä asianmukaisesti joten ei koske minua. Ongelmat ovat niillä joilla on niitä vanhenevia ja hajoavia ohjelmia käytössä.

    "Opettele kuule käyttämään tietokonetta ja mene jollekin kurssille kun sinulla on jatkuvia ongelmia ja pelkotiloja tietokoneen käytössä."

    Minulla ei ole minkäänlaisia ongelmia ja osaan täysin käyttää tietotekniikkaa. Ongelmat ovat niillä jotka esim. säätelee rekisteriä, käyttää viritysohjelmia tai on vanhentuneita ohjelmia Windows 10:ssä.

    Katsos kun minä ymmärrän, että Windows 10 muuttuu 2x vuodessa, siellä nollautuu asetuksia ja tiedostokytkentöjä, rekisteriavaimien nimet voi muuttua, komentoriviparametrit voi muuttua, Windowsin palveluiden nimet tai niiden vaatimat riippuvuudet voi muuttua, rajapintoja voi poistua.

    Sen sijaan Windows 10 asetus sovellus on tuotu käyttäjälle esille, samoin kaikki nykyaikaisen näköiset, uudet käyttäöliittymät missä on vain muutama vipu, että ne on TESTATTU että voi säätää ja rajapinnat pidetään vakaina luvatun aikaa. Näitä voi käyttää niin ei tule mitään ongelmia.

    Äänestä

Lepotila on hyvä ja kun kiintokin on ssd, niin käynnistyy välittömästi kun hiirtä liikauttaa, sähkönkulutuskin olematonta.

Äänestä

Sepä sammuu "lepotilaan" jos valikosta sammutat. Pitää sammuttaa komennolla jos haluat kunnolla sammuttaa, silloin käynnistys myös pitenee.

Äänestä

Mun kone sammuu oikeesti jos klikkaa "sammuta" eikä klikkaa "lepotila" jutskaa. Sä oot säätäny käynnistysvalikkoa jotenki, ja siks vähä viturallaan sulla asiat.

Äänestä

No niin, löyty muutama lisäohje käynnistysnopeuteen, nyt käynnistyy 13 sekunnissa, eli nopeutu 2 sekunttia.

Äänestä
  • Mukavaa kiireistä elämää!

    Äänestä

  • Ihan vaan varovasti kysäisen, että mihin, ehkäpä jopa hyödylliseen tarkoitukseen aiot käyttää näin säästetyt sekunnit?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vauhtiavielälisää kirjoitti:

Olen säädellyt tässä viime kuukausina Win 10 käynnistystä, ja nyt käynnistyy 15 sekunnissa työpöydälle. Mutta voisko olla vielä nopeampi, mitä voisi tehdä vielä? Lepotila käynnistystä en kuitenkaan halua käyttää. Kone on Lenovo G70 kannettava, kiintolevy SSD 250 giganen. Vaikka salasana kysely on OFF, niin kone kuitenkin käy kirjautumissivulla, siinä menee 1-2 sekuntia. Win 10 on puhdas asennus USB tikulta, ja kaikki Lenovo jutut ja recoveryt on jyrätty.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu