Ostin tuollaisen halvan TV-boxin jossa on Android. Siinä on useita sovelluksia asennettuna jotka näyttää elokuvia ja sarjoja ilmaiseksi. Ovatko ne laillisia?
TV-BOX Kodi & Exodus, laillinen?
12
3865
Vastaukset
- sitäsaamitätilaaxxcc
Onko siinä PopcornTime ? Ja onko Kodiin laitettu x-navi
- ftrveer
x-navi löytyy, tuota PopcornTimeä ei ole ja sen tiedänkin laittomaksi. Mikä minun vastuuni on jo valmistaja on esiasentanut laittomia ohjelmia laitteeseen?
- äläjaaeteenpäin
Jos katsot netistä elokuvaa ja samaan aikaan jaat nettiin päin, sulle voi tulla HeadmanPartnersilta lasku, 400-700 euroa, eikä siinä auta muu kun maksaa.
X-Navi ei todennäköisesti jaa eteenpäin, mutta onko varmaa, kuka tietää.- rd2
Mutta jos en ole itse asentanut mitään enhän silloin voi olla syyllistynyt mihinkään itä en tiedä.
- Jälkiviisastelija
Mutta itse olet laitteen ostanut ja silloin hyväksynyt sen ominaisuudet sekä olet silloin vastuuhenkilö joka laitetta käyttää.
- r22445
Jälkiviisastelija kirjoitti:
Mutta itse olet laitteen ostanut ja silloin hyväksynyt sen ominaisuudet sekä olet silloin vastuuhenkilö joka laitetta käyttää.
MIten joku mummo voisi ikinä näistä tietää mitään?
- Mainosroskaa
Ei se ole mikään lasku vaqan uhkauskirje josta ei tarvitse välittää, menee roskiin kuten muukin mainosposti eikä lähettäjä voi mitenkään todistaa sinun saaneen sellaista...
- ererre
Näistä pitäisi saada joku selvyys.
- ylen_kanavat-API
Ylen kanavat APIa ainakin saa käyttää täysin luvallisesti kun sinne on rekisteröinyt omat tunnukset
tuo jonkun tekemä yle-plugin toimii n. 100-kertaa paremmin kuin ylen oma kaikki resurssit verkosta syövä
http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=144457&pid=2341012 - API-rekistörinti
ylen_kanavat-API kirjoitti:
Ylen kanavat APIa ainakin saa käyttää täysin luvallisesti kun sinne on rekisteröinyt omat tunnukset
tuo jonkun tekemä yle-plugin toimii n. 100-kertaa paremmin kuin ylen oma kaikki resurssit verkosta syövä
http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=144457&pid=2341012API-rekisteröinti
https://tunnus.yle.fi
.
- nn4u
prepaid mokkula ja käteis maksu nettiyhteydeksi. mokkulakin ostetaan käteisellä r kioskista. ;-)
- TTVK_valvoo_toimintaanne
https://ttvk.fi/uudessa-piratismimuodossa-salakavalia-riskeja-seuraamuksista
Suomeen on viimeisen parin vuoden aikana rantautunut multimediasoittimia – niin kutsuttuja Kodi-bokseja – joihin asennettavien lisäosien avulla voi netin välityksellä katsoa elokuvia, TV-ohjelmia ja urheilulähetyksiä suoraan omasta televisiosta. Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus ry:n (TTVK) teettämän selvityksen mukaan joistakin kotimaisista kaupoistakin saatavilla olevista Kodi-mediasoittimista voi löytyä esiasennettuna lisäosia, jotka mahdollistavat pääsyn myös laittomasti jaossa olevaan sisältöön. Laitetta käyttävä saattaa siis syyllistyä jopa tiedostamattaan tekijänoikeuden loukkaukseen, josta seurauksena voi olla korvausvastuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2026953
- 594612
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s354085- 703199
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161945Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271676- 171660
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401563- 341439
- 1431227