Ulkopistorasiat eivät toimi

Mikähän on... ? Ulkopistorasiat, joita on kolmessa kohtaa 2 rinnakkain, ovat menneet virrattomiksi. Pikasulakkeet on ok.

Nuo ovat sulaketaulussakin oma kokonaisuutensa, joten vika liittynee siihen.
6141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vikavirtasuoja lauennut.

Äänestä

Mielestäni olin jo taulun katsonut läpi mutta menin uudestaan. Se se oli, kiitos! :-D

Jaa noinko se toimii, että vaikutusalue voi olla noinkin pieni.

Äänestä
  • Mitä tarkoitat vaikutusalueella? Nimenomaan vikavirtasuojan vaikutusalue voi olla hyvinkin suuri, koska vakiokeskuksissa saman vikavirtasuojan takana voi olla vaikka kuinka monta ryhmää. Yleensä ne on kytketty niin, että yhden 3-vaihe vvsk:n takana on kuusi tai jopa yhdeksän ryhmää.

    Äänestä

  • Jospa tämä oli jälkikäteen lisätty vain tuota pistorasiaa varten.

    Äänestä

  • Yksi vikavirta voi suojata vaikka vain yhtä pistorasiaa, tai vaikka kymmentä. Ei siihen mitään sääntöä ole, kuinka monta ryhmää yhden vikavirtasuoja perään voi laittaa. Ja kun yhteen ryhmäänkin voi kuulua vaikka 10 pistorasiaa.

    Äänestä

Huom, kun vikis on lauenut sulla on vikaa jossain sähkölaitteessa tai jatkojohdossa. Yleisin vika märkä jatkojohto ainakin mulla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zanator kirjoitti:

Mikähän on... ? Ulkopistorasiat, joita on kolmessa kohtaa 2 rinnakkain, ovat menneet virrattomiksi. Pikasulakkeet on ok.

Nuo ovat sulaketaulussakin oma kokonaisuutensa, joten vika liittynee siihen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu