Kuinka usein pesette vessanpöntön?

tätimies

Kuinka usein te arvon homoveljet pesette vessanpönttönne? Käytättekö aina jokaisen vessassakäynnin jälkeen vessaharjaa ja pesuainetta vai jääkö vessanpöntön peseminen ja harjaaminen kerran viikossa tai harvemmin tapahtuvaksi perusteellisemmaksi siivoushetkeksi?

Minä, tätimies, huuhtelen aina vessanpöntön ison tarpeen jälkeen parikin kertaa, suihkutan pöntön sisäpintoihin yleispuhdistusainetta ja hankaan harjalla niin että kaikki lika irtoaa. Siinä samalla vessaharjakin puhdistuu. Lopuksi vielä suihkautan yleispuhdistusainetta pöntön reunoille ja istuinosaan ja pyyhkäisen vessapaperilla puhtaaksi. Lopuksi vedän vielä kertaalleen vessanpöntön jolloin puhdistuksessa käytetty vessapaperi huuhtoutuu myös alas viemäriin ja pönttö tuoksuu raikkaalta ja puhtaalta.

10

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyntä ja tarjonta ei ole tässä oikein kohdannut, jospa tarjoaisit hiukan tehokkaamiin palveluksia Kallion pojille pientä korvausta vastaan, kysyntä määrää tarjonnan hinnat ja maksuvälineen ;)
      Esim pöntöt puhtaaksi ay ottaa vastaan sopimuksia pöntöjen pesusta Kallion alueella, urakkatarjouksia, kertakäyntejä ja pitkäaikaissopimuksia otetaan vastaan ja meille käy kaikki maksuväineet ;)

      • hepulix

        Mites sitten, jos pönttö ei puhdistu? Kuten esim. aapon pönttö on ollut aikas kusinen vuosikausia ja ei näemmä neste sieltä poistu ja sama paska kelluu vaan, vaikka palttiarallaa kuinka vetäisi oikeasta narusta?


    • Anonyymi

      Kyllä kerran viikossa riittää perusteellisempi. Satunnaiset raidat tietysti hoidetaan pois myös väliaikoina.

    • Anonyymi

      Aika pitkän kaavan mukaan teet tämän wc:n siivouksen.
      Se, mikä irroittaa virtsan/ulosteen on ihan yleispuhdistusaine.
      Se irroittaa ensinnäkin ulosteen/virtsan .

      • Anonyymi

        Kalkin poistoon on omat aineensa ammattikäyttöön.
        Kotioloissa sanoisin, että mekaniikkaa.


    • Anonyymi

      Vinkki: Yleispuhdistusaineella wc:n pesu.
      Eli pinta on neutralisoitu.
      Seuraavaksi Hapan aine.
      Mm. Sitruunahappo on hyvä.
      Taas neutralisoidaan eli vedellä kunnon huuhtelu
      Mielellään vielä Yleispuhdistusaine pesu.

      • Anonyymi

        Homoilla on omat kemikaalinsa? No hyvä niin


      • Anonyymi

        Terveisin
        Ammattisiivooja


    • Anonyymi

      Pakotatko poikaystäväsi nuolemaan pyllyaukkosi joka kerta ennen panoa?

    • Anonyymi

      Yeah. Esileikin saa suojattua halkaistulla kondomilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      204
      2368
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1582
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1232
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1028
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      972
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      296
      940
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      912
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      774
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe