Reseptilääkkeet

lomallelops

Maaliskuulle kahden viikon matka tilattu Kanarialle ja ensi kk aika terveysk.lääkärille, jolta olis tarkoitus pyytää reseptit käyttämilleni lääkkeille ja myös siihen että on ranteessa rautaa. Ranne piippasi, kun kävin syksyllä poliisilaitokselta uuden passin. Pitääkö nämä reseptilääkkeet kuljettaa käsimatkatavaroissa vai voiko laittaa ruumaan menemään? Ja minkä verran "ylimääräisiä" tabletteja saa olla kustakin lääkkeestä? Kirjoittaako lääkäri reseptit englannin ja suomen kielellä? En ole matkustanut ulkomaille 20v enkä siihen aikaan lääkkeitä tarvinnut.

1

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reissaajat_JP

      Reissaamme mieheni kanssa varsin paljon ja otamme matkoille aina mukaan reilusti lääkkeitä, ainakin tuplamäärän siihen, mitä matkalla pitäisi tarvita. Reseptejä ei enää ole, mutta koska nuo lääkkeet eivät ole huumaavia, niitä ei myöskään tarvitse. Pakkaan lääkkeet aina käsimatkatavaroihin, ja vieläpä puolet omaani, puolet mieheni käsimatkatavaroihin. Tällä minimoimme riskit, jos vaikka reppu varastetaan tms. Ruumaan meneviin laukkuihin niitä ei pidä pakata, sillä laukuthan saattavat kadota matkalla.
      Lääkkeitä on hyvä olla reippaasti mukana myös esim. sen vuoksi, että matkaan saattaa tulla mutkia ja myöhästymisiä. Itse oltiin juuri 5 ylimääräistä päivää jumissa Kap Verdellä hiekkamyrskyn vuoksi - onneksi oli riittävästi lääkkeitä mukana!
      Ranteen rautaa varten saat varmaankin lääkäriltäsi tarvittavan todistuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      63
      4423
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      107
      3318
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      17
      1869
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1118
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      82
      809
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      797
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      791
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      764
    Aihe