Maaliskuulle kahden viikon matka tilattu Kanarialle ja ensi kk aika terveysk.lääkärille, jolta olis tarkoitus pyytää reseptit käyttämilleni lääkkeille ja myös siihen että on ranteessa rautaa. Ranne piippasi, kun kävin syksyllä poliisilaitokselta uuden passin. Pitääkö nämä reseptilääkkeet kuljettaa käsimatkatavaroissa vai voiko laittaa ruumaan menemään? Ja minkä verran "ylimääräisiä" tabletteja saa olla kustakin lääkkeestä? Kirjoittaako lääkäri reseptit englannin ja suomen kielellä? En ole matkustanut ulkomaille 20v enkä siihen aikaan lääkkeitä tarvinnut.
Reseptilääkkeet
1
203
Vastaukset
- Reissaajat_JP
Reissaamme mieheni kanssa varsin paljon ja otamme matkoille aina mukaan reilusti lääkkeitä, ainakin tuplamäärän siihen, mitä matkalla pitäisi tarvita. Reseptejä ei enää ole, mutta koska nuo lääkkeet eivät ole huumaavia, niitä ei myöskään tarvitse. Pakkaan lääkkeet aina käsimatkatavaroihin, ja vieläpä puolet omaani, puolet mieheni käsimatkatavaroihin. Tällä minimoimme riskit, jos vaikka reppu varastetaan tms. Ruumaan meneviin laukkuihin niitä ei pidä pakata, sillä laukuthan saattavat kadota matkalla.
Lääkkeitä on hyvä olla reippaasti mukana myös esim. sen vuoksi, että matkaan saattaa tulla mutkia ja myöhästymisiä. Itse oltiin juuri 5 ylimääräistä päivää jumissa Kap Verdellä hiekkamyrskyn vuoksi - onneksi oli riittävästi lääkkeitä mukana!
Ranteen rautaa varten saat varmaankin lääkäriltäsi tarvittavan todistuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5318945Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616160Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3745220Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664749Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s994361Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853942- 921896
- 1031404
- 47969