Reseptilääkkeet

lomallelops

Maaliskuulle kahden viikon matka tilattu Kanarialle ja ensi kk aika terveysk.lääkärille, jolta olis tarkoitus pyytää reseptit käyttämilleni lääkkeille ja myös siihen että on ranteessa rautaa. Ranne piippasi, kun kävin syksyllä poliisilaitokselta uuden passin. Pitääkö nämä reseptilääkkeet kuljettaa käsimatkatavaroissa vai voiko laittaa ruumaan menemään? Ja minkä verran "ylimääräisiä" tabletteja saa olla kustakin lääkkeestä? Kirjoittaako lääkäri reseptit englannin ja suomen kielellä? En ole matkustanut ulkomaille 20v enkä siihen aikaan lääkkeitä tarvinnut.

1

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reissaajat_JP

      Reissaamme mieheni kanssa varsin paljon ja otamme matkoille aina mukaan reilusti lääkkeitä, ainakin tuplamäärän siihen, mitä matkalla pitäisi tarvita. Reseptejä ei enää ole, mutta koska nuo lääkkeet eivät ole huumaavia, niitä ei myöskään tarvitse. Pakkaan lääkkeet aina käsimatkatavaroihin, ja vieläpä puolet omaani, puolet mieheni käsimatkatavaroihin. Tällä minimoimme riskit, jos vaikka reppu varastetaan tms. Ruumaan meneviin laukkuihin niitä ei pidä pakata, sillä laukuthan saattavat kadota matkalla.
      Lääkkeitä on hyvä olla reippaasti mukana myös esim. sen vuoksi, että matkaan saattaa tulla mutkia ja myöhästymisiä. Itse oltiin juuri 5 ylimääräistä päivää jumissa Kap Verdellä hiekkamyrskyn vuoksi - onneksi oli riittävästi lääkkeitä mukana!
      Ranteen rautaa varten saat varmaankin lääkäriltäsi tarvittavan todistuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      283
      5042
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      114
      2601
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      132
      1612
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      101
      1140
    5. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      339
      1039
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      140
      987
    7. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      275
      958
    8. IS Viikonloppu 4.-6.4.2026

      Nyt on Viitamäeltä pääkuvaton ristikko. Nimimerkki happonen kehui kovasti "On kyllä laadukas pahis, iso kiitos tästä ja
      Sanaristikot
      88
      821
    9. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      817
    10. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      40
      801
    Aihe