Pankkien korot

Uskotteko että ihan lähitulevaisuudessa pankkitilien korot voivat nousta sinne missä ne parhaimmillaan olivat eli jopa 10-15% vai jääkö ne matalalle tasolle sinne prosentin parin kieppeille ja on pakko sijoittaa osakkeisiin saadakseen tuollaisia tuottoja?
3130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Maailmassa on tällä hetkellä niin paljon vaikutusvaltaisia velallisia, ettei ole nähtävissä ketään joka voisi nostaa korkoja. Valtiot ja niiden ohjailemat keskuspankithan asian lopulta päättävät.

Tosin alhainen korkotaso ei välttämättä takaa sitä, että osakkeistakaan saisi hyvää tuottoa.

Äänestä

Korkotason suurempi nousu vaatisi lainarahan kysynnän kasvua tai tarjonnan muuttumista jostain syystä niukemmaksi. Kumpaakaan ei oikein ole näköpiirissä.

Nyt on vähän sellainen tilanne, ettei oikein mikään omaisuuslaji ole erityisen houkutteleva. Joillakin lienee liikaa rahaa, kun ostettava on käynyt vähiin. Vähän niin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa kansalla oli niin paljon ostovoimaa, että kaupoissa oli jatkuvasti hyllyt tyhjillään.

Äänestä

ei siinä paljon koronnousut huoleta ,riittää kun työpaikka lähtee alta ,silloin 0 korkokin tuntuu valtavalta, eikä tämä näinkään jatku että kaikki on eläkkeellä ja muutema latvialainen puuseppä rasvaa rattaita ja nuoriso vanhenee donkikonki peli käsissä, eikä velkarahan jakaminen ratkaise mitään , kyllä lopuksi kaikki tajuaa ettei autiolla saarella ratkaise se että paljonko on rahaa tai olenko velkaa jollekin, työkään ei voi olla sitä että sotke sinä niin minä siivoan ja molemmille annetaan 10 000e käteen , jopa kaupungit alkaa lahoamaan käteen tällä menolla ja putket katkeilee jo pelkistä työvirheistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dfhdf kirjoitti:

Uskotteko että ihan lähitulevaisuudessa pankkitilien korot voivat nousta sinne missä ne parhaimmillaan olivat eli jopa 10-15% vai jääkö ne matalalle tasolle sinne prosentin parin kieppeille ja on pakko sijoittaa osakkeisiin saadakseen tuollaisia tuottoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu