Uusi kamera, vanhat objektiivit?

Objektiivit

Onko mahdollista liittää digijärjestelmäkameraan vanhan filmikameran objektiiveja?
Vanha kamera: Nikon F-401s. Ajatuksissa olisi ostaa uusi digijärkkäri.

11

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nikoneihin nuo käyvät, mutta jotta AF toimisi, pitää rungossa olla tarkennusmoottori, siis puhutaan hieman kalliimmista rungoista. Noiden laatu ei välttämättä riitä DX-kennoisille, myös kuvakulmat voivat olla outoja. Sovitteilla ne käyvät moniin kameroihin, etenkin peilittömiin.

    • ei_nikonisti

      Jos objektiivit on samaa aloittelijatasoa (eli halpoja) eikä mitään erikoisputkia, niin unohda ne. Valitse uusi järjestelmä täysin puhtaalta pöydältä. Et ole enää naimisissa Nikonin kanssa. Eikä peilitöntä pidä valita sillä perusteella, että vanhaa arvotonta rojua saa siihen kiinnitettyä.

    • ksafjhjahf

      Jos vanhoja Nikonin objektiiveja aikoo käyttää kannattaa hankkia joku D7xxx runko, tai parempi runko, jossa on vielä tarkennusmoottori. 3xxx ja 5xxx sarjoilla ei toimi, kuin osittain. Vanhoilla manuaalilaseilla ei toimi edes valotusmittari.

      • ei_nikonisti

        Niin siinä tapauksessa, että päätyy Nikoniin ja lisäksi muutenkin harkitsee D7000-sarjan runkoa. Ainakin 1 uusi objektiivi on ostettava, oli ne filmiputket minkälaisia tahansa. Paitsi jos budjetti on erittäin pieni, niin D7000 käytettynä. Mutta aloittaja puhui uudesta...


    • KanttDÅbo

      Jos käytössäsi on vanhoja kinokoon filmijärkkärin optiikkoja, edellytykset saada koko kuva-alan kattava huipputerävyys on käsissäsi kuvatessasi croppikennoisella kameralla. Kuten vaikka D7000:lla. Kinokoon opiikassa käytössä on optiikan terävin alue linssin keskeltä, näin kuva on skarppi kulmasta kulmaan, toisin kuin croppikennoiselle tarkoitettu optiikka joka pehmenee nopeasti reunalle, ja etenkin kulmiin mentäessä. Hankaluutena on käsisäätöisyys niin tarkennuksen kuin valotuksenkin osalla. Nopeaan tilannekuvaan sopii siis huonohkosti, kuvan laatu on kuitenkin ylivertainen DX-kennon linsseihin verrattuna, silloin kun voit ottaa kuvasi rauhassa ja kiireettä! Kinokoon optiikka voi kuitenkin, tottakai, olla vain vaihtoehto tietyissä tilanteissa DX-optiikalle . Testaa , totea ja hämmästy!

      • Kroppikenno vaatii objektiivilta enemmän, joten voi todellakin hämmästyä tuloksesta.


    • ihfiewgyuew

      Wanhat toimii hyvin manuaalisesti, paitsi jos on halpisrunko ei valotusmittarikaan toimi, vaan pitää arvata.

    • 345345345

      Eiköhän suurin osa filmikameroille tarkoitetuista ikivanhoista objektiiveista ole niin huonolaatuisia, ettei hirveän hyvää kuvaa tule esim. nikonin nyky 24mp dx kennoilla. Näin se vaan on turha väittää vastaan.

    • Monet vanhat objektiivit hyviä. Nykyiset tehdään muovista puristamalla ja softa korjaa vääristymät. Ennen objektiivit olivat lasia ja piirsivät suorat viivat suorina. Nikonin vanhat primelasit hyvälaatuisia ja käyttökelpoisia. Ei Hasselissakaan ollut valotusmittaria tai automaattista tarkennusta. Kovasti sitä ammattilaiset käyttivät ja käyttävät vieläkin. Teräviä kuvia sillä saa. Viime kesänä kävin katsomassa moisella kuvattuja vedoksia. Saa olla aika velko jos digillä pääsee samaan.

    • markku.vuolle

      Älä liitä!! Uusien kameroiden lasertarkennus heijastuu vanhojen objektiivien nanopinnoitetuista linsseistä ja käräyttää kennon!

    • Nanonano.nanonano

      Vanhojen objektiivien nanopinnoitetuista linsseistä? Ja kuinka vanhoja tällaiset sitten ovat? 70-luvultako?

      Voiko vanhoja objektiiveja nanopinnoittaa kyllästysaineella, jota ostin kenkäkaupasta?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe