Mikä vaihtoehto olis paras

Tuleva äiti

Mikä vaihtoehto olis paras kun ajattelee kuumeen mittausta ihan pieneltä lapselta? Onko perinteinen mittari paras, vai onko se korvakuumemittari niin hyvä kun mainostetaan? Entä onko kellään kokemuksia siitä tuttikuumemittarista?

4

1600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laura

      ennen käytin tavallista kuumemittaria,mutta myönnetään että korvakuumemittari on kaikkein paras!se on helppo käyttää ja uskoisin että lukema pitää paikkaansa.onhan se hieman kalliimpi,mutta...kipeä lapsi on muutenkin ärtyinen,niin on hirveän vaikeeta mitata tavallisella kuumemittarilla.kkm;llä saa myös tuloksen nopeasti!=)täähän meni melkein mainostamiseksi=)
      mikä se tuttimittari on mistä kirjoitit?en ole ikinä kuullutkaan..joku uusi keksintö??

    • 3:n äiti

      Mitä tarkoittaa "paras"? Onko se sama kuin "helppokäyttöisin", vai "pitkäikäisin" vai "tarkimman tuloksen antava"?

      Perinteinen antaa ainakin tarkimman tuloksen, jos lämpö mitataan peräsuolesta.

    • faija

      Luotettava ja nopea tapa mitata lapsen lämpö on mitata se digitaalimittarilla peräsuolesta. On tarkka ja nopea.

      Omien kokemusteni perusteella korvakuumemittari ei ole niin hyvä kuin minäkin mainosten perusteella odotin...

    • mittareita

      Olen kokeillut kaikki mahdolliset kuumeenmittausvälineet paitsi otsamittaria. Peinteinen mittari peräsuolesta mitattuna on hidas mutta luotettava. Digimittari on nopeampi, vaan sitäkin pitäisi kuulemma pitää kauemmin kuin piippausäänen saakka. Korvamittari on kallis ja melko epäluotettava hankinta, eikä käy kovin pienelle lapselle koska mittausanturi on niin paksu eikä mene korvaan. Sitäpaitsi kertakäyttöiset tötteröt anturin päällä maksava melkoisesti ainakin näin suurperheelliselle. Tuttimittari on helppo vaan vaatii lapselta kymmenen minuutin yhteistyötä eli tuttia on imeskeltävä tuo aika. Tuttiosaa kannattaa harjoittaa vauvalla jotta se kelpaa - meillä vauveli ei huolinut moista silikonituttia. itse ostin tuttimittarin apteekista eikä ollut kovin kallis. Olen aikeissa ostaaa otsamittarin koska se kuulostaa helpoimmalta tavalta mitata kuume. Toivottavasti myös luotettava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3710
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2906
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      173
      2898
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2391
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      361
      2162
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1860
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1545
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    9. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1360
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1342
    Aihe