Mä oon 14 vuotias ja mun oikea kives on pienempi ku vasen, ja siihen pienempään kivekseen sattuu. Kivekseen ei satu joka päivä vaa noin kerran kahessa viikossa. Voiko olla kivessyöpä vai onko normaalia?
Kivessyöpä?
8
357
Vastaukset
- kive_nnäi_saine
Tunnustele sitä kivestä, ja jos tunnet jotain, jonka ei siellä kuuluisi olla, niin syöpä se sitten on.
- josoliapuaniinhyvä
Kaikilla on kivekset erikokoiset ja Suomessa n.170 uutta tapausta vuosittain joten erittäin harvinen syöpä.
Kaikkia kiveksen sisällä tuntuvia uusia muutoksia pidetään kivessyöpänä, kunnes asia on tutkittu. Omia kiveksiä kannattaa tutkia itse ja hakeutua lääkäriin, mikäli huomaa niissä muutoksia. Omaehtoinen seuranta on erityisen tärkeää, jos isällä tai veljellä on todettu kivessyöpä tai itseltä on hoidettu laskeutumaton kives.
Jos siellä tuntuu kiinteä koko kyhmy se on lisäkives eikä syöpä, jos on syöpä se on pehmeä kumimainen massa kiveksen sisällä, jos toinen kives alkaa kasvamaan silloin voi olla syöpä.
Läpivalaise taskulampulla kivespussit ja tarkkaile kiveksiä, jos et kehtaa mennä lääkäriin niin kysele kavereiltä miltä heillä näyttää kivekset taskulampulla läpivalaisten, luulen et samoja pohtivat useammat kaverisi myös. Jos oot suomi24 ni sul on syöpä muutenkin ni ei tartte hätäillä.
En usko että on mitään kovin vakavaa. Kivessyöpä se tuskin on. Jos kipu on jatkuvaa niin asia on sitten vakava. Kivekset ovat hiukan eri kokoisia useimmiten joten sen takia ei kannata hätäillä. Satunnainen kipu alapäässä voi johtua monesta syystä, esim käytät liian tiukkoja kalsareita tai housuja tai olet joskus satuttanut alapään jollain tavalla ( kaatumalla, potku tai isku tms). Myös liian kevyesti pukeutuminen altistaa kylmyydelle joka voi tuottaa säteilevää kipua sinne. Kannattaa myös rohkeasti tutkia omia kiveksiään ihan käsin, tunnustele niitä ja jos siellä ei löydy mitään kovin poikkeavaa niin kaikki on hyvin
- Ei-huolta-Sinulla
Sait erittäin hyviä ja asiallisia neuvoja jo. Lisäisin vielä, että suihkussa jokaisen pojan pitää tunnustella kiveksiään, jotta kivessyöpä ei pääse yllättämään. Muista syövistä poiketen kivesyöpä on yleisin nuorilla kuin vanhemmilla miehillä. Kun yleensä syöpä yleistyy iän myötä. Kun usein tunnustelee usein, niin oppi tuntemaan kiveksensä ja niissä ehkä syntyvät muutokset. Jos kives muuttuu kovan tuntoiseksi ja kovin kiinteäksi ja usein myös suurenee, niin heti yhteys lääkäriin. Alkuvaiheessa todettu syöpä saadaan hoidettua 100 %:sesti. Tulehdukset usein aiheuttavat kipua kiveksiin.
- Pertti47vee
Lähetätkö kuvia minulle kasseistasi? Voisin diagnosoida ne.
- 14v-uros
Jotain jota useimmat eivät tiedä on (eikä tätä kumma kyllä opeteta koulussa) on se, että vasen kives on lähes aina oikeaa suurempi - se on vielä tavallisempaa kuin oikeakätisyys!
- Kivessyöpä
Mutta kun se on melkein tennispallon kokoinen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496419- 322292
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.741232- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835