-89 valmistuneen rivitalon keittiö

Mitä tekisitte?

Rungot ja ovet siistit, hyväkuntoiset. Valkoiset sileät perusovet, valkoiset rungot. Aika mitäänsanomattomat mielestämme siis. Nyt mietimme, kärsiäkö tylsästä keittiöstä, uusiako ovet itse (maalaus, koristelistaa tms), vaihtaako ovet (Kalustetukku, Elega tms) vai koko keittiö saman tien. Lattia keittiössä on vasta uudistettu (laminaattia), ja hyväkuntoinen ja -näköinen. Uudehkot astianpesukone, hella ja jääkaappi-pakastin meillä onkin jo.

Eli mikä olisi järkevintä? Budjetti ei ole suuren suuri, eli koko hommasta pitäisi selvitä max 3000 eurolla - mielellään halvemmalla tietenkin. Eli jos koko keittiö uusiksi, max 3000 eur, jos pelkät ovet, max n. 1500 eur jne.

Mielipiteitä?

7

1983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tara

      Maalaa nyt, kun lattia ja kodinkoneet ovat kunnossa. Säästä pari vuotta ja mieti, miten haluat keittiön muuttaa. Sitten paremmalal rahalla voit tehdän paremman remontin ja aikaa on miettiä kunnolla.

      • alkuperäinen jatkaa

        Maalaisinko itse vai pitäisikö maalauttaa? Miten saisi hyvän, kestävän pinnan? Ovet nyt sileät ja tasaiset.


      • mää
        alkuperäinen jatkaa kirjoitti:

        Maalaisinko itse vai pitäisikö maalauttaa? Miten saisi hyvän, kestävän pinnan? Ovet nyt sileät ja tasaiset.

        vaihda pelkät ovet, jos ne ahdistaa.


      • mää kirjoitti:

        vaihda pelkät ovet, jos ne ahdistaa.

        Olen myös katsellut keittiötäni (vuosimallia -87)sillä silmällä, että mitä voisi tehdä. Hyvää tavaraa ei millään viitseisi viedä kaatopaikalle. Osa ovista on kuitenkin jo tosi kuluneita. Itse olen aina hoitanut myös tiskikoneen virkaa, mutta remontin yhteydessä sekin olisi kai viisainta hankkia.
        Liesi ja jääkaapitkin vetävät melkein viimeisiään.
        Oikeastaan rahasta ei ole kiinni, ei vain ole
        ideoita eikä taitoa.


    • Oonis

      Valkoiset sileät ovet tuntuvat olevan tämän päivän trendi. Mitä jos uusisit vain vetimet (esim. reelinkivetimet) sekä välitilan laatoituksen?! Jos tykkäät reelinkitangosta, niin sellaisen voisi laittaa välitilaan. Näillä muutoksilla jo saa uusittua kummasti ilmettä. Samalla voisi uusia sitten valaistuksen nykyaikaisemmaksi.

      • Oonis

        Myös tason uusiminen muuttaa paljon keittiön ilmettä. Vaihda vanha taso esim. puun näköiseen laminaattiin, massiivipuutasoon tai kivitasoon.


    • peukku68

      hakisin uudet ovet halpismyymälästä eli keittiönet (tai ylijäämävarasto) tms hallimyymälästä, laittaisin alareunaan koristelistan puusta tai värillisen, kaapiston päätyihin laittaisin samaa sävyä uuden sivun vanhan päälle. käytännössä kaappisi näyttävät ulos ihan uusilta ja iahn minkävärisiltä haluat.. pelkkä lista ja värisivut tekevät jo ihmeitä sillä silloinhan valkoista on enää ovet. lisäksi jos intoa riittää niin tasot tai/ja laatoitus uusiksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      110
      2537
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      227
      2027
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      181
      1817
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      44
      1565
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      104
      1376
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1148
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      281
      901
    8. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      805
    9. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      40
      783
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      61
      761
    Aihe