voiko isännöitsijästä ja isännöintitoimistosta valittaa/kannella mihinkään?
Kertokaa tietävät
19
2596
Vastaukset
- Vaihda_parempaan
Ei niin että siitä olisi jotain todellista hyötyä.
- Slidari
Hallitukselle ja/tai ottaa asia esille yhtiökokouksessa.
- kaatakaa_hallitus
Isännöitsijä on taloyhtiön hallituksen palkkaama, joten valitukset voi osoittaa hallitukselle.
- jimizzz
Jos kyseessä on rikos, poliisille.
Jos kyseessä on epäasiallinen käytös, taloyhtiön hallitukselle.
Jos isännöitsijä perii maksamattomia vastikkeita, peilille. - Porno-Jalmari
Kannattaa kertoa joulupukille, jäävätpähän ilman lahjoja ensi kerralla.
- sylkykuppi
Ei voi eikä kannata ainakaan hallitukselle. Hehän ovat isännöitsijän valinneet ja seisovat kuin muuri isännöitsijän takana. Tänne voi valittaa, joskus julkisuus auttaa.
- tietoakinon
Isännöintiliiton jäsenyrityksistä voi valittaa liittoon.
- Herne
Juu, kyllä. Hallitukset voivat tehdä valituksen. Ei korppi korpin silmää noki.
Miten sitten suu pannaan, kun koijauksessa on mukana hallitus:)?! Paras tapa hoitaa asia on julkisuus ja yritys vaikuttaa yrityksen imagoon ja kassavirtaan. Yleensä isännöitiyritykset ovat herkkiä imagon suhteen. Heti aletaan syömään herneitä nenän kautta, jos tulee julkista kritiikkiä. - umpimielinen_liitto
> Isännöintiliiton jäsenyrityksistä voi valittaa liittoon.
Eipä löytynyt yhteystiedoissa muita kuin kontakteja median edustajille - paineen_purkua
Ei auta mitään mutta saahan raivoaan puretuksi:
https://www.isannointiliitto.fi/anna-palautetta/
Nimettömänä ja ilman jäljitysmahdollisuutta toki.
Muuten tuo nollaisännöitsijä piruilee sinulle joka käänteessä.
- rosvotkiinni
Ei aina isännöitsijä yksin ole rosvo. Hall. puheenjohtajan täytyy olla tietoinen väärinkäytöksistä, ellei ole täysi tumpelo, koska allekirjoittaa tilinpäätöksen.
- isännöitsijä
Käytännössä voit valittaa vain hallitukselle. ISA auktorisointiorganisaatio on vain rahalla ostettava sertifikaatti, eikä käytännössä ikinä rankaise mietenkään. Isännöintiliitto ei ole millään muotoa jäseniään valvova elin, vaan pikemminkin jäsenilleen palveluja tuottava yritys. Rikos tapauksessa poliisi.
- nolla-Isännöitsijäliitto
Merkillistä oman oksan sahaamista että jollain kiertokirjeellä Isännöitsijäliitto ei opasta jäsenkuntaansa putkiremontissa tulevien huoneistokohtaisten vesimittareiden käytössä.
Liiton nettisivujen isännöitsijähaulla löysin muutaman lähiseudulla ja lähetin kyselyn asiasta. Täystumpelon osaamattoman yhden tiesin ennestään, mutta löytyi myös A-alkuinen jonka sähköpostivastaukset olivat epäilyttävän sekopäisiä.
- tuli.huoneistomittarit
Isännöitsijätär laskutti ensimmäisessä vesilaskussa saman kuutiometrihinnan sekä kylmästä että lämpimästä käyttövedestä. Lämpimän hinta pitäisi olla vähän yli kaksinkertainen.
Kuutiometrin lämmittäminen maksaa hieman enemmän kuin se vesimäärä ja tämä maksettiin huoneistoneliömetrien mukaan eikä yhtiöjärjestyksen vaatimasti vesimittarin mukaan.
Asiaa ihmetellessäni isännöitsijärouva vastasi solvauksella: "Hölmökö olet kun vaadit veden lämmittämisen maksamista toiseen kertaan. Se on maksettu jo kaukolämpölaskussa."
Kartellin tuntua kun kolmea muuta isännöitsijää haastattelun. Eivät tarjoa palveluaan vaan odottavat taloyhtiöiden hallituksilta tarjouspyyntöjä.- NickNailer
Jos tuohon haluaa muutoksen, niin voi nostaa suorituskanteen käräjäoikeuteen.
- slidari
Asiaa ihmetellessäni isännöitsijärouva vastasi solvauksella: "Hölmökö olet kun vaadit veden maksamista toiseen kertaan. Se on maksettu jo vesilaskussa."
- parisataa.extraa
"On maksettu vesilaskussa" isojen huoneistojen omistajien toimesta.
Jos viimevuotinen kulutus toteutuu tänäkin vuonna, maksan käyttoveden lämmityksestä kaukolämpölaskun kautta 300€. Mittarin mukaan kuluu vuodessa 18 kuutiota jonka lämmittäminen 58 kwh/kuutio maksaa 72 euroa.
Kiva maksaa yli 200 euroa vuodessa naapureiden lämmintä käyttövettä. - parisataa.extraa_
Tilintarkastaja ilmoitti vaativansa hallitukselta selvitystä vesilaskutuksesta.
- lawandoder
Kumpi korvaa vahingot? Vastuuisännöitsijä vai isännöitsijä joka ne tekee?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505217Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.753010Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2981549Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751184Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781136Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391114Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611095- 1301082
- 1711054
- 49944