lähdössä

helsingistä

Hei!Olen joskus vieraillut tällä keskustelupalstalla ja saanut paljon paljon hyviä neuvoja,joskus jopa vinkkejä jaellut itsekkin. Oli nyt yllätys huomata että tämä palsta on lievästi sanottuna hiljainen. Onko kaikki matkustamisesta kiinnostuneet ihmiset siirtyneet joillekkin muille palstoille. Kertokaa joku mitä muita hyviä palstoja on olemassa. Olen suunnitellut tilata matkaa Romaniaan toukokuulle. Tilaa tuntuu vielä olevan. En ole maassa ennen käynyt, mutta muuta entistä ja nykyistä itäblokkia kyllä muuten tutkinutkin. Tapanani on ottaa halvin mahd matka ja perusmajoitus josta sitten on kiva suunnistella vaikka parinkin päivän reissulle turistireservaatin ulkopuolelle. Siitä johtuen jopa Kultahietikko oli ihan oiva ratkaisu, sieltä pääsi pois ja kun löhöpäivän halusi viettää ei sekään ollut mahdotonta. Olisi kiva löytää tähän toiv.tarpeeksi lyhyeen viestiini edes yksi vastaus vinkkeineen. Tietäisin että tälläkin palstalla on vielä elämää.. Kiitos etukäteen.

2

1042

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katja.jkl
    • Terhi

      Kiersimme viime vuoden touko- ja kesäkuussa kolmen viikon ajan eteläistä ja itäistä Eurooppaaa. Matkareittimme kulki Keski-Euroopan läpi Italiaan, siitä Slovenian ja Kroatian kautta Serbiaaan ja Montenegroon, josta jatkoimme Romaniaan ja itäistä Eurooppaa takaisin kotiin.

      Kroatia ja Slovenia olivat (myös hintatasoltaan) aivan kuten mikä tahansa muukin eteläisen Euroopan maa ja täynnä turisteja jo toukokuussa.

      Serbiassa ja Montenegrossa sen sijaan ei tullut vastaan yhtään turistia eikä matkailupalvelut muutenkaan olleet samaa tasoa. Hotellit olivat kalliita ja harvassa olleiden leirintäaluiden palvelut olivat olemattomat. Myös teiden kunto oli moottoritietä lukuunottamatta huono ja tienpinnan kuntoa piti koko ajan tarkkailla, sillä isollakin tiellä saattoi tulla yllättäen vastaan koripallon mentäviä kuoppia, joissa vanteen olisi takuuvarmasti saanut mutkalle. Ihmiset olivat maassa kuitenkin hyvin ystävällisiä ja maisemat kauniit, mikä korvasi monta muuta puutetta.

      Romaniassa taas tiet olivat pääsääntöisessä hyvässä, paikoin jopa erinomaisessa kunnossa. Kuten Serbiassa, myös Romaniassa tiellä saattoi tulla vastaan (erityisesti kylien läpi ajaessa) ihan mitä tahansa; hevosvankkureita, lehmiä, traktoreita ja ankkoja.

      Etukäteen meitä oli peloteltu Romanian teiden ja palveluiden tasolla, mutta yllätys paikan päällä oli pelkästään positiviinen. Ihmiset olivat todella ihania, nähtävää ja koettavaa oli joka kulman takana ja myös hintataso oli (hotelleita lukuunottamatta) erittäin matala. Romaniassa pystyi huoletta syömään kolmen ruokalajin illallisen juomineen pienelläkin matkabudjetilla.

      Romaniassa kiertelimme lähinnä Transylvanian alueella ja yövyimme hotelleissa, sillä yhtään leirintäaluetta ei osunut matkan varrella kohdalle emmekä onnistuneet löytämään myöskään minkäänlaista listausta/esitettä leirintäalueista. Isommista kaupungeista hotellin sai kuitenkin aina kohtuuhintaan (alle 60e/3 hlöä) ilman etukäteisvarausta ja samalla autolle vartioidun parkkipaikan.

      Romaniassa tuntui kuin olisi palannut sata vuotta ajassa taaksepäin. Viehättävissä kaupungeissa kaikkea ei ole siloitettu turisteja varten, vaan kaupungit näyttävät oikeasti asutuilta, ei postikortilta. Kylissä ihmiset elävät yhä pääosin maataloudesta ja jokaisen talon pihalla oli oma kasvimaa, muutama ankka ja kanoja sekä lehmiä tai porsaita. Maaseudulla työt tehtiin yhä pääosin hevos- ja ihmisvoimin, enkä ole koko elämäni aikana nähnyt yhtä paljon kuokkia ja viikatteita kuin Romaniassa muutaman päivän aikana.

      Kaiken mukavan varjopuolena matkalla näki myös kulkukoiria, köyhyyttä, valtavia hylättyjä tehtaita, joiden ympärillä yhdessäkään puussa ei kasvanut lehtiä sekä sen, miten mustalaisia kohdeltiin kuin rottia.

      Vastakohdistaan huolimatta Romania oli kuitenkin maa, jonne jäi minun sydämeni. Suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      205
      15036
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      126
      10490
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      115
      10060
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      109
      9331
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9152
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6925
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      15
      6755
    8. 181
      6497
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      163
      6147
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5588
    Aihe