Hei!Olen joskus vieraillut tällä keskustelupalstalla ja saanut paljon paljon hyviä neuvoja,joskus jopa vinkkejä jaellut itsekkin. Oli nyt yllätys huomata että tämä palsta on lievästi sanottuna hiljainen. Onko kaikki matkustamisesta kiinnostuneet ihmiset siirtyneet joillekkin muille palstoille. Kertokaa joku mitä muita hyviä palstoja on olemassa. Olen suunnitellut tilata matkaa Romaniaan toukokuulle. Tilaa tuntuu vielä olevan. En ole maassa ennen käynyt, mutta muuta entistä ja nykyistä itäblokkia kyllä muuten tutkinutkin. Tapanani on ottaa halvin mahd matka ja perusmajoitus josta sitten on kiva suunnistella vaikka parinkin päivän reissulle turistireservaatin ulkopuolelle. Siitä johtuen jopa Kultahietikko oli ihan oiva ratkaisu, sieltä pääsi pois ja kun löhöpäivän halusi viettää ei sekään ollut mahdotonta. Olisi kiva löytää tähän toiv.tarpeeksi lyhyeen viestiini edes yksi vastaus vinkkeineen. Tietäisin että tälläkin palstalla on vielä elämää.. Kiitos etukäteen.
lähdössä
2
1057
Vastaukset
- katja.jkl
Tuolla tuntuu olevan enemmän elämää ainakin Romanian suhteen:
http://keskustelu.soneraplaza.fi/forum.jsp?forum=195 - Terhi
Kiersimme viime vuoden touko- ja kesäkuussa kolmen viikon ajan eteläistä ja itäistä Eurooppaaa. Matkareittimme kulki Keski-Euroopan läpi Italiaan, siitä Slovenian ja Kroatian kautta Serbiaaan ja Montenegroon, josta jatkoimme Romaniaan ja itäistä Eurooppaa takaisin kotiin.
Kroatia ja Slovenia olivat (myös hintatasoltaan) aivan kuten mikä tahansa muukin eteläisen Euroopan maa ja täynnä turisteja jo toukokuussa.
Serbiassa ja Montenegrossa sen sijaan ei tullut vastaan yhtään turistia eikä matkailupalvelut muutenkaan olleet samaa tasoa. Hotellit olivat kalliita ja harvassa olleiden leirintäaluiden palvelut olivat olemattomat. Myös teiden kunto oli moottoritietä lukuunottamatta huono ja tienpinnan kuntoa piti koko ajan tarkkailla, sillä isollakin tiellä saattoi tulla yllättäen vastaan koripallon mentäviä kuoppia, joissa vanteen olisi takuuvarmasti saanut mutkalle. Ihmiset olivat maassa kuitenkin hyvin ystävällisiä ja maisemat kauniit, mikä korvasi monta muuta puutetta.
Romaniassa taas tiet olivat pääsääntöisessä hyvässä, paikoin jopa erinomaisessa kunnossa. Kuten Serbiassa, myös Romaniassa tiellä saattoi tulla vastaan (erityisesti kylien läpi ajaessa) ihan mitä tahansa; hevosvankkureita, lehmiä, traktoreita ja ankkoja.
Etukäteen meitä oli peloteltu Romanian teiden ja palveluiden tasolla, mutta yllätys paikan päällä oli pelkästään positiviinen. Ihmiset olivat todella ihania, nähtävää ja koettavaa oli joka kulman takana ja myös hintataso oli (hotelleita lukuunottamatta) erittäin matala. Romaniassa pystyi huoletta syömään kolmen ruokalajin illallisen juomineen pienelläkin matkabudjetilla.
Romaniassa kiertelimme lähinnä Transylvanian alueella ja yövyimme hotelleissa, sillä yhtään leirintäaluetta ei osunut matkan varrella kohdalle emmekä onnistuneet löytämään myöskään minkäänlaista listausta/esitettä leirintäalueista. Isommista kaupungeista hotellin sai kuitenkin aina kohtuuhintaan (alle 60e/3 hlöä) ilman etukäteisvarausta ja samalla autolle vartioidun parkkipaikan.
Romaniassa tuntui kuin olisi palannut sata vuotta ajassa taaksepäin. Viehättävissä kaupungeissa kaikkea ei ole siloitettu turisteja varten, vaan kaupungit näyttävät oikeasti asutuilta, ei postikortilta. Kylissä ihmiset elävät yhä pääosin maataloudesta ja jokaisen talon pihalla oli oma kasvimaa, muutama ankka ja kanoja sekä lehmiä tai porsaita. Maaseudulla työt tehtiin yhä pääosin hevos- ja ihmisvoimin, enkä ole koko elämäni aikana nähnyt yhtä paljon kuokkia ja viikatteita kuin Romaniassa muutaman päivän aikana.
Kaiken mukavan varjopuolena matkalla näki myös kulkukoiria, köyhyyttä, valtavia hylättyjä tehtaita, joiden ympärillä yhdessäkään puussa ei kasvanut lehtiä sekä sen, miten mustalaisia kohdeltiin kuin rottia.
Vastakohdistaan huolimatta Romania oli kuitenkin maa, jonne jäi minun sydämeni. Suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454422Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232879Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412632Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?831606Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161508- 491229
- 851164
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2021052- 45996
- 59993