Asunto ei mene kaupaksi

Bobbybrook

Nyt se uhkakuva toteutui. Jäin työttömäksi ja Turkin lomakämppä on myytävä. Mutta miten voi olla mahdollista, että asuntoni hinta on laskenut ostohinnasta noin 30 %. Kaksi välittäjä sen arvioi ja toinen oli erittäin haluton ottamaan sitä edes myyntiin. Kaupat tehty suomalaisen välittäjän avustuksella vuonna 2009. Silloin suomalainen ja turkkilainen välittäjä kehuivat että silloin saa vielä edullisesti ja hinnat tulevat Turkin eu jäsenyyden myötä vain nousemaan. Eipä näin ole käynyt. Tulee mieleen tuttavani tapaus, jossa osti Katinkullan lomaosakkeen ja yritti tarjota sitä välittäjälle myyntiin - eivät ottaneet. Ei mitään jälkimarkkinoita, vaihto ulkomaan kohteeseen olisi kyllä käynyt.

Käykö tässä nyt niin, että hintaso romahtaa Turkissakin, kuten teki Espanjassa muutama vuosi sitten. Silloinhan britit alkoivat myydä rahapulassa lomakämppiään ja rakentajille sekä pankeille jäi käteen isoja rivari ja kerrostalokohteita.
No, eiköhän tästäkin selvitä. Halvalla en myy, laitan vaikka vuokralle ja odottelen aikojen paranemista.

7

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AAlanyanlanyan-Lkv

      Eikä siinä vielä kaikki. Sinulle ei ole kehdattu edes kertoa totuutta. Kämppäsi hankintahinnasta on enää jäljellä tuo 30%. Paskan möivät. Perikuntasi myy aikanaan ihan millä hinnalla vain menee. Perikunnalla ei ole enää hankintahinnasta vitutusta päällä eikä typeriä tunnearvoja korsuusi.

      • Asuntoanienmyy

        Tomppeli:) Sinä varmaan myisit kaiken hinnalla millä hyvänsä. Varmaan olet ollut perinnönjaossakin jo yhden ellet kaksikin kertaa. Ahneus on se, mikä sinutkin köyhyydessä pitää, mutta voi tietysti olla vaikeaa ymmärtää kun on itse mitä on.
        Kaikkea ei kannata aina myydä, mutta jos on kiire brassailemaan kavereille ilmaisille oluille, niin ei voi auttaa....


    • KehäkettuTyttö

      Myy nyt ja heti!
      Ensi vuonna et saa enää tuotakaan.

      Jollei rahapulaa ole niin vuokraa se mutta vain suomalaisille, he ovat luotettavia.

      • Turkin.hihasta

        ...ja vain suomalaiset ovat niin tyhmiä, että menevät Alanyaan.


    • Landlord2222

      Vuokraa asuntosi, mutta pidä kohtuullista hintaa ja tee vuokrasoppari aina. Suomalaiselle voi vuokrata mielestäni paremmin kuin ulkolaisille. Vakuutusasiat kuntoon, voi olla eroja jos sinulla on vuokrattuna asunto, että korvaako vai ei.

    • MaksatteIteKaiken

      Vuokralaisilta et saa mitään korvauksia mistään ikinä.

      • Lavieestsuper

        Saahan! Tottavie pitää ottaa vuokraennakko.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      82
      1609
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1259
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      86
      942
    4. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      200
      917
    5. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      53
      845
    6. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      842
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      830
    8. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      54
      774
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      768
    10. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      33
      759
    Aihe