Mielipiteitä?

The_Sims_3_ja_The_Sims_4

Mitä mieltä olette kolmosesta ja nelosesta? Mielestäni kolmas on hiukan parempi, sillä pelimaailma on laajempi ja hiukan realistisempi, vaikka kakkonen on yhtä hyväkin, sillä omista 2-4 osaa, eli kaikki kakkosen ja kolmosen lisäosat ovat täynnä ja nelosen lisäosat on etenemässä pitkälle.

Kokemuksia?

1

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simahtanut

      Mä oon sitä mieltä, et niinku joo.
      (suomeksi: Ykkönen on alkuperäisin, kakkonen ihanin, kolmonen komein, kallein ja bugisin ja nelonen toistaiseksi keskeneräisin, mutta siksi myös kehittyvin.)
      Jos peli yskii, käyttäjä häipyy - kertoo WAU.FI. Neloselta häipyi aluksi tosi paljon käyttäjiä pettyneinä, kun se oli niin vajaa, eikä vastannut ostajien odotuksia. Tätä kirjoitettaessa se toimii, on pelattavissa ja siinä on jo sisältöä. Kolmosen ja kakkosen monipuolisuutta se ei ole vielä saavuttanut, mutta on aloittajalle helpompi saada näyttäväksi kuin edeltäjänsä.
      Paremmuus on näkökulmasta kiinni. Pelifirmalle esimerkiksi kolmonen on ollut kultakaivos ja sitä myydään edelleen täyteen hintaan, kun taas nelosen joitakin osia on jo näkynyt myynnissä 66 prosentin alennuksessa. On varaa alentaa, kun myy aineettomia hyödykkeitä, arvelen.
      Pelaajien kannanotot taas vaihtelevat mieltymysten, kokemusten ja asenteiden mukaan. Jos olisin puhtaasti tunneihminen, anoisin kohteliaasti esimerkiksi EA:n asiakaspalvelusta oikeutta ladata kakkonen ilmaiseksi koneelleni. Jos olisin fiksu ja varakas (kumpaakaan en harmikseni ole) ja mulla olisi euroopan paras pelikone, ostaisin kaikki kolmosen lisärit, asentaisin MC:n, noin puolet ilmaiskrääsästä, pitäisin systeemin mahdollisimman kaukana Originista - ja nauttisin pelistä. Jos taas olisin melko utelias ja ennakkoluuloton, kallistuisin luultavasti nelosen puolelle ja pelaisin sitä uusia lisäreitä odotellen ja varmana siitä, että peli paranee vanhetessaan. Pakkohan sen on parantua, vai mitä? :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      315
      6817
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3906
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3106
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2807
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1682
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe