Mietinnässä 50mm prime käytettynä,
Sigman 50mm1.4 kiinnostaisi mutta kuullut ettei tarkennus osu? Hyviä/huonoja kokemuksia?
Toisena olis nikkorin 50mm1.8, tästä ei varmaan huonoa löydy.?
Tuo suurempi aukko tässä houkuttelee...
Sigma vai nikkor
4
250
Vastaukset
- Varman_päälle
Itse ottaisin varman päälle ja valitsisin Nikonin oman objektiivin, toimii varmasti oikein. Sigma on vain noin puoli aukkoa valovoimaisempi, joten eroa syväterävyydessä ei ainakaan pienillä suurennussuhteilla ehkä erota? Sama koskee valotusaikoja täydellä aukolla kuvattaessa: Vain harvoin lienee etua Sigman hyväksi.
- Äänisigmalle
Aivan eri hintaluokassa. Sigma on selkeästi laadukkaampi ja sitä on kehuttu jopa parhaaksi 50mm. objektiiviksi joka on ikinä testattu. Tämä testi oli ruotsalaisessa valokuvauslehdessä. On sitä kehuttu kyllä monessa muussakin testissä.
Itselläni on tu Nikkor 50mm/f1.8 ja ihan ok sekin, halpakin.
Jos nyt olisin hankkimassa, ostaisin tuon Sigman.- Kumpainenko
Juu eli siis en meinaa art linssiä vaan sitä vanhempaa mallia joka on käytettynä 200-300e
- aivan_varmaks
Oma sigma (ei art) toimii normaalitilanteissa hyvin, mutta a-tarkennus yli 7m alkaa antamaan reippaasti eteen tarkennettuja kuvia(1-1,5m).
Muuten kyllä pieksee kuvanlaadussa kokeilemani nikkorin 50/1,4, mutta vastaavan nikkorin tarkennus toimi moitteetta. (eli nikon50/1,4 version.)
"Toisena olis nikkorin 50mm1.8, tästä ei varmaan huonoa löydy.?"
Jos puhut uudesta plastic wonderista niin kuvanlaatultaan ei varmaan, mutta muut ominaisuudet eivät päätä huimaa.
Huonoa kauppaa et varmaan saa aikaan. Tuota 50/1,8:sia saa 3 varalle noiden kalliimpien hinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668