Ajattelin tehdä tällaisen pienen tutkimuksen, aiheena olisi "Knoppix-asentaja from hell". Aiheeseen voisi liittyä vielä muutama "vastaan vaikka en tiedä kysymystä - neuvoja". Sokerina pohjalla vielä "knoopiksi on joku live-cd, koska tiedän jo niin paljon velvollisuuteni on valistaa kaikkia tietämättömiä sen hmm, toiminnasta" -tyyppi.
Olisiko ehdotuksia?
Olisiko ehdotuksia?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Apus minä! Tosin omat knoppix-sekoiluni eivät johtuneet minusta- Knoppix ei yksinkertaisesti toimi koneellani.
Neuvo #1: Jos ei Knoppixen asennus onnistu millään- vaihda distroa.
Knoppix on erinomainen jakelu - erityisesti LiveCD:nä. Jos sen haluaa asentaa koneelleen, kannattaa se samalla vaivalla päivittää Debianiksi.
Useampikin Knoppix on asentunut kivutta koneeseen. Lisäksi Knoppix on haistellut hyvin laitteet ja konfigurointi on ollut onnistunut.
Ainoa miinuspuoli Knoppixissa on se, että siinä ei voi valita asennettavia paketteja - kaikki CD-versiolta kopioidaan kovalevylle. Mutta noutamalla vaikka synaptic ei tuostakaan sitten ole enää ongelmaksi asti.
Knoppix >>
Knoopiks >>
Noopiks >>
NoobNix