Gardajärvelle toukokuussa, apua!

las131

Hei!
Olen lähdössä Italiaan Gardajärville. Lähtö 15.05.
Tiedätkö kuka kumpi on parempi Torri del Benako tai Sirmione? Tai Riva del Garda?
Mitä nähtävyyksiä? Mitkä hotellit voit suositella? Missä on hyvä ranta? Onko toukokuussa liian kuuma? Onko jotakin vielä, joka hyvää tietää? Odotan teidän kokemuksia ja neuvonta

Kiitos kaikille!

2

3911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samepair

      Alppiseudulla sää voi olla hyvinkin vaihtelevaa, joten varaudu myös kylmään säähän ja sateeseen! Gardajärven pohjois- ja eteläpuoli eroavat toisistaan maisemallisesti hyvin paljon. Eteläosa, jossa Sirmionekin sijaitsee, on tasaisempaa maata, kun taas pohjoinen on jylhää vuoristoa. Minusta pohjoinen on kauniimpi.
      Jos aiot liikkua julkisilla kulkuvälineillä, on etelästä paremmat yhteydet esimerkiksi Veronaan ja sitä kautta Venetsiaan. Pohjoisessa taas on hienoja patikointireittejä.
      Olen viettänyt monta lomaa Malcesinessa Gardajärven itäpuolella. Voin suositella, sillä historiaa ja silmäniloa riittää! Varsinaista rantaelämää eivät ainakaan turistit siellä viettäneet. Rannat olivat sorarantoja ilman palveluita.
      Gardajärven kyliin kannattaa tutustua järven reittilaivoilla, jotka kulkevat ristiin rastiin. Mikäli aikaa on, kannattaa vuokrata auto ja kiertää koko järvi. Maisemat ovat upeita! Tie kulkee mm. Mussolini aikaisten tunnelien läpi.
      Antoisaa matkaa, kohde on hyvä!

    • garma

      Jos haet rantaa uimiseen niin Sirmione, jos taas maisemia ja isompaa kaupunkia niin Riva del Garda. Mutta siellä pohjoisessa vesi kylmää kesäkuussakin, ranta tosin ihan kiva auringonottoon.

      Vuokratkaa auto ja vaikka osan aikaa pohjoisessa ja osan etelässä järveä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      134
      5792
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2589
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2507
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      10
      2090
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1423
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1128
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1052
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      922
    9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      835
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      835
    Aihe