Veronmaksajan aamu on ankea

sontaseppo

Kun se aamu alkaa niin veronmaksajalle tulee mieleen ensimmäisenä tuutimalullaa vetelevä sontaseppo jolla ei kellot kilkata aamuisin. Veronmaksja hörppää kahvit ja sämpylät kitaansa ja rientää kulkuneuvollensa nokka kohti työmaata. Pomo on jo aikaisin tuonut veronmaksajan pöydälle ison pinon töitä jota veronmaksaja silmäilee huolestuneena "ehdinkö yhtään vilkaista sontasepon riemukasta nettielämää missään välissä". Kun työpäivän päättyminen alkaa häämöttää alkaa veromaksajalla niuvannniemet jo pyöriä päässä siihen tahtiin että vaivautuneisuus on silmin nähtävää.

8

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomautuslappu.haukalle

      Tänään en kerennyt laittamaan yhtään snowdenia.
      Ensi viikolla tulee lomautuksen alku. Keskiviikkona ilmeisesti. Hyvä paikka pitää talavilomaa ja miettiä sitten mitä tehdään.

    • onnellineneläjä

      Työ= yhteiskunnassa kiinni ja terveellisen elämän perusta.
      Veronmaksu = kuluta vähemmän, maksat vähemmän
      Pomo aikaisin tuonut töitä pöydälle= hyvä pomo, kun huolehtii muista
      En ymmärrä yhtään kohtaa, joka olisi ankeaa.

    • Älä uikuta homo. Suomalainen ei työtä pelkää

    • Tuo on juuri kuin omasta elämästäni. Käyn konttorin pöydän äärestä vessassa ja salaa näpyttelen kännykkääni samalla nähdäkseni edes vilauksen sontaseppojen riemukkaasta elämästä, johon saan osallistua toki kylläkin iltaisin ihan oikean koneen äärestä, mutta vain hyvin maltillisesti alkoholijuomia nautiskellen viikolla. Tälläkin hetkellä olen juopaissut kaksi lonkeroa. Kenteis otan vielä viskipaukun ja menen nukkumaan, tai ilman viskipaukkua.

      Mielessäni aistin mallasjuoman, lonkeron tai väkevien maun ja aromit niiden kulahtaessa kurkusta alas, mutta reaalisesti nautin vain väläjähtänyttä kahvia. Odottaen viikonloppua, jolloin Black Metal, pässinveren juominen ja kohtuulliset kännit vapauttavat edes hetkiseksi tästä oravanpyörästä.

      Onneksi säännöllinen palkka, yhteiskunnallinen arvostus ja säännöllinen perhe-elämä lohduttavat ja opettavat, että kaikkea ei niin monesti voi saada, vapautta ja rahaa esimerkiksi yhtä aikaa.

      • Saatana meni koko viskipullo isoilla hörpyillä... eikä mulla mitään töitä ole, kusetan vaan :D Hihihiiiih hiihiihi


    • Totuus.julki

      Sontasepon elämä on hyvin rajoittunutta betonikuution, marketin ja tietokoneromun äärellä tapahtuvaa paskartelua. Normikansalaisen eläväinen elämä, johon kuuluu sosiaalista seurustelua, vapaa-ajan aktiviteetit ja nykyisin useimmilla jatkuva matkustelu, on sontasepolle käsittämätön rikkaudessaan. Kuinka sontaseppoja voisi sitten auttaa? Ainoastaan oma elämys raitistaa, joten paras apu olisi yhteiskunnan tukien lopettaminen ja häätö kadulle. Monelle se olisi pohjakosketus, josta tajuaisi raitistua.
      Katkaisuasemalta sontasepot hakevat vauhtia ja tottuvat rauhoittavien lääkkeiden säännölliseen käyttöön päästyään makuun katkolla.
      Yhteiskunnalle aiheutuu suurkuluttajasta mittavat kustannukset. Sontaseppo ryyppää ensin perheen ja työpaikan tai aloittaa jo kouluikäisenä eikä edes valmistu työelämään. Tämän jälkeen hän ryyppää sosiaalitoimen avustuksella tuetussa asunnossa katkaisten välillä juomaputken katkolla näin pitkittäen elämäänsä. Lopulta sisuskalujen tuhouduttua häntä hoidetaan erikoissairaanhoidossa takaisin juomakuntoon pari kolme kertaa, kunnes tulee viimeinen ryyppyputki ja silloinkin hänet haudataan yhteiskunnan kustannuksella. Juomauransa aikana hän työllistää poliisia, sosiaaliviranomaisia, lääkäreitä, hoitajia ja ambulansseja. Välillisesti tuottaa ongelmia, köyhyyttä ja ahdistusta läheisilleen ja lapsilleen. Tekee pikkurikoksia ja häiritsee naapureita. Sontaseppojen elättäminen on järjetöntä. Tarvitsisimme Suomeen raittiita työntekijöitä. Miten nämä sossun elätit kehtaavat arvostella esim. maahanmuuttoa, koska sontaseppoja elättävät kaikki työtä tekevät kansalaiset myös suvakit.

    • Jaahaz, fantasioinnin jälkeen karua totuutta kohti näin aamuisin. Onneksi viikonloppu koittaa edes pian.

    • lisääntyisikin

      Alkoholivero.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      894
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      833
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      254
      760
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      55
      722
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      50
      638
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      570
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      45
      556
    8. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      91
      550
    9. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      546
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    Aihe