Kuulutan aitoa suomalaista musiikkimakua.

Jotenkin tuntuu siltä, ettei me noteerata tarpeeksi suomalaista musiikkia ja laulajia, vaikka meillä on pilvin pimein lahjakkaita taiteilijoita.

Hyräilemme omissa ajatuksissamme kuitenkin jotain omaa piisiä, kun olemme hyvällä tuulella, vaikka se ei olisi hittikään ,eli tätähän me kuitenkin kaipaamme.

Mielestäni musiikki ja sen tulkitseminen on oma juttu, eli jokainen ammentaa oman nautintonsa itse ja nauttii siitä mikä parhaiten korvalle soi sinä hetkenä.

Täytyy tunnustaa, että olen Mikko Mäkeläisen melankoolisella linjalla ja pidän bändistä Tietenkin kuuntelen monia muitakin ja arvostan sävelllyksiä. Pitää mainita Myskyluodon Maija ja annan suuren arvon Lasse Martensonille säveltäjälle ,jonka sävellys itselle merkitsee hyvin paljon.

17

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veisaankumminkin

      tää on niitten saatanan suvakkien vika. Ja virsikirjan uudistivat vaikka kuinka monenteen kertaan Ei tätä kestä Suomalainen Mies.

    • veisaankumminkin

      Perussuomalaiset ovat kyllä nostaneet asian esille. Joku komento tähän tulee

      • vastine

        A vot löytyihän näitä älykköjäkin, eli suomi musiikki soimaan ja virsikirjat ennällaan.


    • Maailmaontäynnään

      Kaikkia ei kuule miellytä "aito suomalainen" musiikki. Maut ja mieltymykset ovat kaikilla omansa enkä esim. itse kuuntele ainuttakaan tanssimusaa soittavaa porukkaa vaikka tanssia voisinkin jos vahingossa paikalle sattuisin. Onneksi muutakin musaa löytyy.

    • vastine

      Eihän tarkoitus ollut kenenkään makutottumuksia muuttaa, vaan tuoda esille, että meillä suomessakin on alan ammattilaisia.

      • Oharisori

        No ok, mun ois näköjään ollut taas parempi olla jo unten mailla.


    • soitto

      Suomessa ei hengellisten laulujen lisäksi tarvita kuin muistoja pohjolasta, finlandia ja maammelaulu . Muu on paskaa.

      • No, jaa mielipiteesi on huomioitu!


      • Yksinkertaisuudenylistys

        Eihän kaikkien tarvitse olla yksinkertaisia? Eihän.


    • Minulla taitaa mieltymyksissä olla ääripäät.
      Miehissä Pate Mustajärvi Popedoineen.
      Kyllä se Paula Koivuniemi on naisissa
      Kumpikin laulaa matalalta, ja sieltä kuuluu se elämän suolainen maku, siinä mielessä yhteistä.
      Taitaa kaikki suosikit, ulkolaisetkin olla matala-äänisiä, niin kun itsekin olen.

    • Mitä tarkoittaa aito suomalainen musiikkimaku? Onko maahanmuuttaneiden ja heidän jälkeläistensä maku aitoa suomalaista?

      Jos se tarkoittaa alkuperäisten suomalaisten sävellyksiä ja sanoituksia, alkuperäisten esittämänä, niin aika kapeaksi menee. Varmaan suurin osa hyräilemistämme iskelmistä ovat käännöskappaleita tai ainakin ulkomaalaisten jotenkin "saastuttamia".

    • Hyvä yritys.
      Mutta anna nyt vaan aidon musa-aloituksen olla rauhassa.
      Luet vain ja kuuntelet.
      Siinä on aito Suomalaisuus.
      Suomalaisuuden musiikki on molli-sointu.
      Sekä siihen sointuvat sanat.
      Satunnainen duuri Fortessa menettelee toivon merkkinä.
      Tällee:
      OI NIIN PALJON KUULUU RAKKAUTEEN...
      :)

      H.

    • pillittäjä

      maahanmuuttaneiden ja vierasrotuisten musiikki ei tietenkään ole suomalaista. Sibelius on. ja virret jotka on jo mainittu. Sillä vierasmusiikilla tasoitetaan tietä monikulttuurisuudelle, siksi se olisi torjuttava.

      • Torjutyhmyys

        Lopeta pillitys ja kerää järjen jäänteet niin alkaa näyttää valoisammalta.


    • Nyt on oiva tilaisuus radion puolella kertoa oma mielimusiikkinsa suomalaisesta musiikista eri vuosikymmeninä satavuotisjuhlien merkeissä.
      Sieltä löytyy nuo sinunkin mainitsemasi.

      http://yle.fi/radio/radiosuomi/suomi_100_vuotta_-_rajaton_20_vuotta/9253484

      • "rosaliin"

        Taidanpa linkittää sinne Vihjeet musa-aloituksiini.
        Sinäkin elät niissä.
        Miksi mennä YLE:oon pakon sanelemana, kun voi ilmaista vapaa-ehtoisesti.

        H.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      137
      11225
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8050
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6588
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5739
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      83
      5199
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      157
      4478
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4276
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      136
      3666
    Aihe