Ei ole siviiliasia pysäytellä rekkoja moottoritiellä. Hänen olisi pitänyt ilmoittaa ongelmista hätäkeskukseen ja jatkaa matkaansa.
Toinen asia on se, että ajan päivittäin tuota tietä ja minä säälin rekkakuskeja, koska henkilöautokuskeilla on lähes poikkeuksetta tapana kiilata rekkojen eteen välittömästi ohituksen jälkeen. Ajan h-autoa, mutta minä ymmärrän antaa rekoille tilaa.
Olen minäkin moottoritietä ajaessani ilmoittanut häkeen kun kerjäläinen on pysäyttänyt rampilla liikennettä. Ei olisi tullut mieleenkään pysähtyä paikan päälle järjestelemään asioita.
Saattaa olla että säiliöauton kuljettaja, joka menehtyi, pelasti lukemattomien ihmisten hengen omalla toiminnallaan.
Nestekuljetukset ovat kaikkein vaikeimmin hallittavia.
Rekkakuskeille ja heidän omaisilleen: voimia!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005050742.html
H-autokuski teki väärin
11
377
Vastaukset
- järkeäpeliin
Olen samaa mieltä kanssasi.
Missä puhuttu säiliöautosta...Öljy tynnyreitä kuskas ja perään rysäyttäneen vika.Vai koska laki on muuttunut?
- mieIipiteeni
"henkilöauto ohitti rekan ja PAKOTTI sen pysähtymään noin sata metriä Orosmäen tunnelista Turun suuntaan" kertoo lohjalainen L-U -lehti.
Eli jos h-autolla ajaa rekan eteen niin, että sen on pakko pysähtyä tai rekalla ajettava h-auton yli niin rekkakuskin vika?
Nyt ovat KAIKKI epäiltyinä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta kertoo poliisi.
Missä kohtaa ensimmäinen rekka on hätävilkut saanut päälle jos h-auto on yllättäen PAKOTTANUT rekan pysähtymään? Säiliöitä sisältänyt rekka on kuitenkin ehtinyt väistää edellään olevaa rekkaa eikä ole törmännyt sen PERÄÄN vaan kylkeen.
Jos taaimmainen rekka olisi ajanut edellä olevan perään, niin toinenkin rekkakuski ja h-autokuski olisivat kuolleet ja ties moniko perässä ajava. - mietittävää
Rekasta putosi jotakin h-auton päälle eli vaurioitti tätä autoa. Kyseessähän on kolari, jonka selvittelyyn odotettiin poliisia. Syyllinen on rekankuljettaja,jonka rekasta irtosi tavaraa.
Miettiköön tämän rekan kuljettaja, miksei ollut varottamassa muuta liikennettä ja missä oli varotuskolmio? Peräänajohan tapahtui paljon myöhemmin kuin näiden autojen pysähtyminen.
Kannattaa myös selvittää, puhuiko perään ajaneen rekan kuljettaja kännykkään ja siksi ei havainnut pysähtyneitä, vai näpertelikö jotain muuta, mikä vei huomion pois liikenteestä. Mikä olikaan nopeus? - mieIipiteeni
mietittävää kirjoitti:
Rekasta putosi jotakin h-auton päälle eli vaurioitti tätä autoa. Kyseessähän on kolari, jonka selvittelyyn odotettiin poliisia. Syyllinen on rekankuljettaja,jonka rekasta irtosi tavaraa.
Miettiköön tämän rekan kuljettaja, miksei ollut varottamassa muuta liikennettä ja missä oli varotuskolmio? Peräänajohan tapahtui paljon myöhemmin kuin näiden autojen pysähtyminen.
Kannattaa myös selvittää, puhuiko perään ajaneen rekan kuljettaja kännykkään ja siksi ei havainnut pysähtyneitä, vai näpertelikö jotain muuta, mikä vei huomion pois liikenteestä. Mikä olikaan nopeus?Ei ole voinut pahasti vaurioittaa koskapa h-autokuskilla on ollut varaa kiihdytellä rekan eteen ja PAKOTTAA tämä pysähtymään.
Ei siviileillä ole oikeutta PAKOTTAA toisia ihmisiä yhtään mihinkään.
Koko juttu kuulostaa pikemminkin maantieraivolta. Naisella on ollut mahdollisuus ottaa rekisterinumero ylös ja pysäyttää autonsa turvalliseen paikkaan.
Missä on itsehillintä... - mieIipiteeni
Lisään, että itselleni kävi niin, että työkoneesta lensi kivi autoni lamppuun (ei tosin motarilla vaan kaupungin keskustassa). Ilmoitin asiasta samana päivänä kaupunkiin. En ollut ottanut ylös edes rekisterinumeroa vaan ilmoitin paikan ja kellonajan. Näillä tiedoilla sain korvauksen.
Minun ei tarvinnut pakottaa kyseistä ajoneuvoa pysähtymään, saatikka käydä kuljettajan kimppuun. Asia ratkesi rauhanomaisesti.
- kolisevat
Akkojen logiikka taas, rahti reiska uneksinut Floridan biitsi keleistä ja poks pam?
- PitipäsSattua
Onneksi en ole tämä h-auton kuljettaja. Todettiin häntä sitten osittain syylliseksi tähän niin ikävään tapahtumaketjuun tai ei niin varmasti miettii mielessään että kannattiko ottaa oikeus omiin käsiin ja mennä pätemään. Jos hän olisi soittanut häkeen ja jatkanut matkaansa niin tältä olisi varmaan vältytty. Siinä on tälle h-auton kuljettajalle painolastia kannettavaksi.
- ammattitöppäilyä
Yleensä jäädään onnettomuuspaikalle selvittelemään tilannetta, kuten tässäkin tapauksessa. Rekkakuskin kuului lainkin mukaan laittaa varotuskolmio riittävän kauas.
Tekikö rekkakuski näin? Varottiko muuta liikennettä poliisia odottaessa?
Henkilöauton kuljettaja oli ensimmäinen rekkakuskin uhreista, toinen oli sitten tämä, joka kuoli rekkakuskin kaksinkertaisen laiminlyönnin uhrina.
Ajoneuvon kuljettajan pitää huolehtia ettei ajoneuvosta putoile mitään ja huolehtia myös varoituskolmiosta vaaratilanteessa. Kumpikin jäi tekemättä välinpitämättömyyden vuoksi. - PitipäsSattua
ammattitöppäilyä kirjoitti:
Yleensä jäädään onnettomuuspaikalle selvittelemään tilannetta, kuten tässäkin tapauksessa. Rekkakuskin kuului lainkin mukaan laittaa varotuskolmio riittävän kauas.
Tekikö rekkakuski näin? Varottiko muuta liikennettä poliisia odottaessa?
Henkilöauton kuljettaja oli ensimmäinen rekkakuskin uhreista, toinen oli sitten tämä, joka kuoli rekkakuskin kaksinkertaisen laiminlyönnin uhrina.
Ajoneuvon kuljettajan pitää huolehtia ettei ajoneuvosta putoile mitään ja huolehtia myös varoituskolmiosta vaaratilanteessa. Kumpikin jäi tekemättä välinpitämättömyyden vuoksi.Mitäs jos kuski ei ehtinyt käydä varoituskolmiota laittamassa?
Jokatapauksessa ei tehnyt h-autonkuljettajakaan oikein. Ei ole siviilien asia pysäytellä muuta liikennettä vaan poliisin.
Ikäviä tapauksiahan nämä on. Monet pitävät rekkoja äärettömän vaarallisina tuolla tienpäällä. Joidenkin mielestä rekoilla kuljettaminen tulisi kieltää kokonaan.
Jos liikenneturvallisuutta katsotaan tilastoista niin suurin osa kuolonkolareista tapahtuu h-autolla. Viimeisen kolmen vuoden aikana Liikenneturvan tilastokatsauksen mukaan vuosittain h-autolla kolarin ajaneista on kuollut vuosittain 143henkeä ja loukkaantunut 3500henkeä. Raskasliikenne vastaavat luvut kuollut 74henkeä ja loukkaantunut 600henkeä vuosittain.
- mieIipiteeni
https://www.poliisi.fi/lansiuusimaa/tiedotteet
Poliisin pitäisi tiedottaa, vaan ei tiedota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204774
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831722Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871586Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741544Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561428Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121170Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351167Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041099- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651053