Sossu vaihtui vuosi sitten. Edellistä voi sanoa jopa mukavaksi, vaikka en koskaan häntä nähnytkään.
Nykyinen huusi kimeällä äänellä ja vihaisena jo ensimmäisessä puhelussa. Kysymys oli tilanteesta, jossa olin itse aiheesta soittanut sossun virheen vuoksi.
Kimeä-ääninen huuto jatkui, kun soitin toisen kerran kuukausia myöhemmin. Hän otti jotenkin henkilökohtaisesti asiat eikä mitenkään sovellu kyseiseen työhön. Kunnalle hän on herkku säästäessään kunnan rahoja ja evätessään tukia sekä purkaessaan omaa mieltään asiakkaan niskaan.
Ajattelin että samaa paskaa saavat mamutkin sietää, mutta ei! Mamuillahan on oma sossunsa joka ei varmasti ääntään korota ettei tule rasistiksi leimatuksi.
Nykyinen huusi kimeällä äänellä ja vihaisena jo ensimmäisessä puhelussa. Kysymys oli tilanteesta, jossa olin itse aiheesta soittanut sossun virheen vuoksi.
Kimeä-ääninen huuto jatkui, kun soitin toisen kerran kuukausia myöhemmin. Hän otti jotenkin henkilökohtaisesti asiat eikä mitenkään sovellu kyseiseen työhön. Kunnalle hän on herkku säästäessään kunnan rahoja ja evätessään tukia sekä purkaessaan omaa mieltään asiakkaan niskaan.
Ajattelin että samaa paskaa saavat mamutkin sietää, mutta ei! Mamuillahan on oma sossunsa joka ei varmasti ääntään korota ettei tule rasistiksi leimatuksi.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Sossurouvan pitääkin säästää kunnan varoja ja pitää kukkaron nyörit tiukalla. Oikein toimittu.
Mikä mielestäsi on sossun tehtävänimike? Kunnan talousjohtajan apulainenko?
Oikea ja aito sossu palvelee asiakkaiden tarpeita, ei kunnan.
Jos rahaa jaetaan kovin löyhäkätisesti, rahat loppuvat lyhyeen. Mites sitten suu pannaan? Kyllä sossutädin täytyy katsoa, että vähästä rahasta riittää monelle, ei vain yhdelle tai kahdelle.
Sossutädin kuuluu myös opastaa asiakasta säästäväisyyteen ja ohjata omatoimiseen toimeentuloon eli töihin, kun on kyse työikäisestä terveestä ihmisestä.
Kyllä se tiedetään, että jos sossusta jaetaan rahaa helposti ja paljon, kaikki menevät sinne. Mistä sitten rahat kaikille, vaikka rahaa ei enää tule mistään, kun kaikki vain ottavat? Mistä edes palkka sossutädille?
Rupeapa itse jakamaan rahaa kaikille tarvitsijoille! Niitä riittää, sitä enemmän mitä enemmän jaat. Veikkaan, että sinulta loppuu rahat.
Minä olen hallinto-oikeudessa voittanut monen monta kertaa. Kenen rahoja on silloin tuhlattu?
Sossutäti saa proteiininsa mustan kyrvän nokasta!
Samoin, 3 kertaa on sossu saanut HaO:ssa "pataan". Lisäksi on tullut moitteita Eduskunnan oikeusasiamieheltä ja aluehallintovirastolta kaksi kertaa kummaltakin. Muistutuksia ole thenyt useita joihin on vastattu vittuilemalla ja väittämällä selvästi laittomia virkatoimia laillisiksi mitä ihmeellisimmillä tarinoilla. Selvästi täysin tahllinen kyykytys on jälkeen päin väitetty vahingoksi vaikka se ei voi mitenkään olla mahdollista ja kaikesta näkee ettei mitään laillista ole edes yritetty tehdä. Nimim. "millef":lle tedoksi: Senttiäkään ei ole säästynyt, päin vastoin kuluja on tullut.
On todella vaikea käsittää että verovaroin kustannetun julkisen palvelun toimintaperiaate on valehtelu, asioiden vääristely, laiton toiminta ja vittuilu asiakkaalle. Tuollaista ei pitäisi tapahtua pian 100 vuotta täyttävässä sivistys- ja oikeusvaltioksi itseään väittävässä maassa. Sitkeässä on noilla virkanilkeillä venäjän vallan aikainen virkamiesasenne.
Eikä pitäisi tapahtua pian 100 vuotta täyttävässä Suomessa, että jotkut ovat vain ottamassa ja päälle päätteeksi käräjöimässä ja haukkumassa. Miten vain enemmän olisi vaivaksi ja rasitteeksi yhteiskunnalle. Voi V!
Sossutätien palkat leikkuriin.
Ja vetää itselleen huostaanottolisiä!
Vai ohjata jonnekin...ja mitäs itse tehdään. Voi Vittu näitä natseja. KYLÄHULLUT.
Pyörittele niitä paska vitun papereitas aina asuntoa hakiessakin niin on siinä kyrvän touhua vittu. Työnnä ne liittees persereiiikääääääääääääääs.
Hullut liikenteessä. Juokaa vähemmän viinaa, niin rupeaa asiat sujumaan.
Kylähullut .
Joo sossu tuloilla varmaan vaihettaskin paikkakuntaa...hyvä vitsi hahhah.
Kun on tarpeeksi vittumainen niin sossu kyllä myöntää muuttoauton ja kantajatkin. Viime vuoden lopulla tuli varsin nopeasti myöntävä päätös ja on ollut varmaan sossussa isot juhlat sen kunniaksi kun pääsivät minusta eroon xD
Minäpä olen tarpeksi vittumainen ja pysyn missä olen...hah hah hah !!!!
Niin minäkin nykyisin olen vittumainen uuden kotipaikan virkanilkeille enkä ole nyt enää muuttamassa kun muutin sinne minne haikara aikoinaan minut viskasi ja sen lisäksi vielä omistusasuntoon. No hautuumaalle joskus muutan mutta sekin on tässä kunnassa ja paikka sieltäkin on jo ostettu.
Rupee riittämään jo noi asunnon ettimiset....siinäpä KYRVÄN hommaa vittu. Yksityiselle ei voi mennä kun ei niistä tiedä koska joudut pihalle...huh huh...Joo mä haluisin myydä tän...sä lähet nyt kävelee siit...huh huh vittu joo...
Tulot ne kysyy sitä paitsi kuitenkin...joo vittu...vakituinen työpaikkakin EHKÄPÄ kysytään...joo vittu...jee vittu joo....huh huh...
Vai rasitteeksi yhteiskunnalle...lol...miks laissa on sitten sosiaaliturva...;Xd
Trollin paskat ne täällä trollaa pahaa oloaaaaaan kun on itekin siellä käräjillä ja ulosotoissa.
Ne ei oikaise virheitään ja sit hermostuvat.
Peli on raakaa ja taatusti epärehellistä, noiden persläpien muroihin kuseminen päivittäin on kansalaisvelvollisuus.
Kaikki hyvä loppuu aikanaan, niin myös kaikki paha.
Hallintokantelua kehiin epäasiallisesta sosiaalitoimen käytöksestä
Minulle osui kohdalle yhden poliitikon sukulainen sossu, joka varmana maksamalla saanut paperinsa. Heti käydessä vihainen ja tympeä, ja tunnisti vaikka en ollut häntä nähnyt. Eväsi kaikki tuet ja juoksutti turhaa. Mitään suuria ongelmia ei ollut, hän niitä yritti saada aikaan, kunnes sai potkut. Nyt kun tarkemmin miettii missä tunnisti, tiesi heti kuka olen. Tarkemmin kun mietin olin hetken samassa kaupungissa lomalla, jossa hän asuu. Eli hän oli siivoojana ja kameraa kytännyt, sitten tunnisti minut ja oli minun virkailija. Onneksi ei enää. Tuota ennen en ollut käynyt missään virastossa, niin ainoa vaihtoehto tunnistaa oli kytännyt loma-asunnon kameraa siivoojana. Luulee etten tiedä. Toinen vaihtoehto olisi jos virkailija olisi ollut ennen vartija, mutta sitä en usko. Uskon että aiheutti paljon pahaa myös muille, kiusaa auttamisen työssä. Sellaisia tuolle alalle otetaan töihin. Ja muiden ohi. Nyt kun sai potkut hän keskittyy etä kiusaamiseen, johon kuuluu mm. Päihde sakin runsas ohjaus samaan taloon.