Burj Khalifa - 124. vai 148.kerros?

turisti1234

Ollaan lähdössä Dubaihin ja tarkoitus ostaa etukäteen liput Burj Khalifaan auringonlaskun ajaksi. Hinnat 148. kerrokseen on huimasti korkeammat kuin 124. kerrokseen.

Jos olet käynyt 124. kerroksessa, jäikö mielestäsi jotain puuttumaan? Jos olet käynyt molemmissa, onko Sky-kerros mielestäsi hintansa väärti?

5

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dubai1

      Tulimme juuri Dubaista ja kävimme 124.kerroksessa ja näkymät olivat huikeat. Vaikea verrata 148.kerrokseen. Sen huomasin että jonot korkeampaan kerrokseen menevillä olivat lyhyemmät. Itse jonotimme tunnin verran ennen kuin pääsimme perille. Tosin oli uuden vuoden aika. Mukavaa reissua !!!

    • Dubai4x

      Eipä sitä juuri huomaa, mutta samalla käy korkeammalla kun kerta on paikalla. Hinnasta viis, ainutkertainen käynti kuiteskin.

    • dubaii

      kyllä oli käsittämättömät näkymät tosta alempaakin,en välttämättä tarviis ylemmäs enää päästä.
      mekin ostettiin liput auringonlaskua ajatellen.ei kuitenkaan onnistuttu pääsemään ylös oikeaan aikaan kovien ruuhkien takia.tämä kannattaa ottaa huomioon.tai ottaa fast track

    • 1217890

      Ehdottomasti 148 kerrokseen. Kyllä eron korkeudessa huomaa, ja siellä ylempänä oli mielestäni jotenkin rauhallinen "lounge" tunnelma, väkeä vähän kerrallaan ja henkilökunnalla oli aikaa keskustella rakennuksesta vierailijoiden kanssa. 148 kerroksen parvekkeella kuvaaminen oli mieliinpainuva kokemus.
      Alastullessa pysähdyimme myös 124 kerrokseen, jossa oli paljon väkeä ja sen mukainen hälinä.
      Vastoin kaikkien ohjeita, ostimme liput vasta paikan päältä, ja meillä oli tuuria, vaikka väkeä oli jonottamassa runsaasti, päästiin sisään samantien!!?, johonkin ryhmään luultavasti tarvitsivat pari henkeä lisää.

    • BurDubai

      Olen käynyt useamman kerran molemmissa. Kumpikin on ihan ok. 148 kerroksessa käy vähemmän väkeä joten siellä on rauhallisempi fiilis ja mukavampi ottaa valokuvia. Ylempänä tarjoillaan lisäksi taateleita ja jotain juotavaa mutta se tuskin on oleellista tässä jutussa. Alaspäin mennessä saa sitten käydä 124 kerroksessakin joten kalliimmalla lipulla pääsee molempiin.
      Mun mielestä se ei ole kuitenkaan ole hintansa väärti, koska on kuitenkin huikean paljon kalliimpi. 124 kerrokseen voi joutua hissiä jonottamaan kauemmin, mutta kyllähän se kannattaa. Hissimatkakin on kokemus sinänsä ja ne hissipojat viihdyttävät kyllä :-)
      Täytyy aina vain toivoa, että ilma olisi kirkas. Se tietysti puoltaa lipun hankkimista vasta paikan päältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe