Terve
Mikä mittaa oikein akun kunnon ? Akku lyijyakku ja säädettävä kuorma esim 50 ah ja 10ah. Näkisi ah määrän kuormilla .
Mikä mittaa oikein akun kunnon ? Akku lyijyakku ja säädettävä kuorma esim 50 ah ja 10ah. Näkisi ah määrän kuormilla .
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kerros nyt vähän mitä haluut siitä mitata? Akun kapasiteetti mitoitetaan Ah ja kuorma A. Pitämällä kuormaa kytkettynä x-aikaa saadaan akusta otettu Ah-lukema.
Yleensä vaikka nyt 60Ah akku on mitattu antamaan kyseinen luku 20h aikana. Eli että saat sieltä 60Ah ulos pitää akkua purkaa 3A virralla 20h.
Jos sinä nyt purat sitä jollain vaikka 60A virralla niin hyvä jos saat sieltä 30Ah ulos. Riippuu paljon lyijyakun tyypistä ja sen määräämästä sisäisestä vastuksesta.
Minä katson akun kunnon pyörittämällä starttimoottoria ilman että polttoainejärjestelmän suuttimet saa virtaa. Jos startin aikana on jännite vaikka yli 9-10v niin riittää minulle. Autossani on 10ledin ohjaus LM3914n piirillä, ja startatessa menee hetkeksi tuohon 11-10V tuntumaan.
Kerro tarkemmin niin katotaan lisää mitä haluut.
Laita hemmetin paksu kuparijööti akun navasta -napaan, niin johan on kumma jos ei räjähdä, ja energia saadaan laskettua akun osien lentämästä matkasta. Jos osa on 50 grammanen ja 6 metrin päässä, se tarkoittaa että energiaa oli 3 ampeeria. Sitten lasketaan yhteen kaikki osat ja tiedetään akun kapasiteetti.