Hei
Minulla on hieman rahaa kiinni vuokravakuudessa. En tiedä lasketaanko se tällä hetkellä virallisesti minun vai vuokranantajan omaisuudeksi, mutta minunhan se periaatteessa on ainakin sitten kun kämpästä pois muutan. Olen kohta menossa velkaneuvojan kanssa suunniteltuun ulosottoon. Mutta nyt tuli mieleen, että pystyykö ulosottomies vaatimaan vuokrakämpän irtisanomista ja tuon vuokravakuuden realisoimista? Ei kai? Sehän tietäisi asunnottomuutta.
Kiitos jos joku osaa asiallisesti vastata, mielellään omakohtaisen kokemuksen kautta.
Juha
Ulosotto vuokravakuus
4
3019
Vastaukset
- dfh5
No uo ei todellakaan voi vaatia tuollaista :) ..Ja sitä paitsi se vakuusraha ei ole sinun rahaa tällä hetkellä eikä tietenkään edes sinun hallussasi.
- Juha505
En tiedä kenen se virallisesti on, mutta minun nimissäni se on vuokravakuutta varten perustetulla tilillä, samassa pankissa kuin muutkin tilit. Näkyy myös minun nettipankissani. En vaan voi käyttää sitä ilman, että vuokranantaja käy vapauttamassa rahan asunnon luovutuksen jälkeen.
Mutta toivottavasti tilanne tosiaan on se, että sitä ei voi vaatia ulosmittaukseen.
- fsktssfsktass
Tässä huomaa hyvin kuinka pihalla jotkut ovat. Ap varmasti niitä tyyppejä, jotka luulevat että uo-mies tulee oven taakse ja alkaa viemään kämpästä tavaraakin.
Ei ulosotto vaikuta elämään muuten mitenkään. Paitsi voit omistaa vain parin-kolmen tonnin auton. Puhelin/nettiliittymät pysyvät jos sinulla ne on ennen olleet jo samoin auton,kotivakuutukset.
Palkasta ottavat joka kuukausi 1/3 tai 1/2 osan riippuen tuloistasi ja oletko töissä yleensäkään. ja jos saat loppupalkastasi säästettyä niin tilillä ei kannata kyllä säästää vaan käteisenä. Reilu tonni voi olla tilillä. Lainaa et saa mistään lisää ja tiukkoja kuukausia tulee olemaan, niinkuin itsellä kun tulee autonvakuutukset ym. muita isoja laskuja.
Mutta itsellä ainakin enemmän jäänyt rahaa uo:n alkamisen jälkeen kuin maksella 2000euron kuukausi lyhennyksiä 1800 erillä, eli lainaamaan joutui lisää useinkin. Vain kuin olisi aikaisemmin tajunnut lopettaa. No nyt pari vuotta uo:ta takana ja velkaa 50t vielä uo:ssa. Kyllä se tästä jos työpaikka säilyy niin joskus loppuu.. Oppinut sen ainakin kun tämä joskus loppuu niin velkaa en enää ota.Juurikin näin. Googlettamalla löytyy aivan faktaa tietoa uo:n ja vaikka Takuu-Säätiön sivuilta näistä asioista. Samaa mieltä uo:n vaikutuksesta yleiseen elämiseen kuten edelliselläkin. Oma 4 vuoden tiedottomuus kohta ohi ja mitenkään ei vaikuttanut elämiseen luottotiedottomuus. Kummasti on oppinut tulemaan sillä toimeen mitä tilille tulee. Ja täytyy myöntää että vähän pihiksikin on tullut. Toukokuussa myös järjestelylaina maksettu pois (34k€) ja sitten velaton ja aion myös pysyä pl asuntolaina mikäli joskus ajankohtainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011571
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58981Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 61866
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t265754Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10750Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä339694Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74686Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58684