Hei
Minulla on hieman rahaa kiinni vuokravakuudessa. En tiedä lasketaanko se tällä hetkellä virallisesti minun vai vuokranantajan omaisuudeksi, mutta minunhan se periaatteessa on ainakin sitten kun kämpästä pois muutan. Olen kohta menossa velkaneuvojan kanssa suunniteltuun ulosottoon. Mutta nyt tuli mieleen, että pystyykö ulosottomies vaatimaan vuokrakämpän irtisanomista ja tuon vuokravakuuden realisoimista? Ei kai? Sehän tietäisi asunnottomuutta.
Kiitos jos joku osaa asiallisesti vastata, mielellään omakohtaisen kokemuksen kautta.
Juha
Ulosotto vuokravakuus
4
2811
Vastaukset
- dfh5
No uo ei todellakaan voi vaatia tuollaista :) ..Ja sitä paitsi se vakuusraha ei ole sinun rahaa tällä hetkellä eikä tietenkään edes sinun hallussasi.
- Juha505
En tiedä kenen se virallisesti on, mutta minun nimissäni se on vuokravakuutta varten perustetulla tilillä, samassa pankissa kuin muutkin tilit. Näkyy myös minun nettipankissani. En vaan voi käyttää sitä ilman, että vuokranantaja käy vapauttamassa rahan asunnon luovutuksen jälkeen.
Mutta toivottavasti tilanne tosiaan on se, että sitä ei voi vaatia ulosmittaukseen.
- fsktssfsktass
Tässä huomaa hyvin kuinka pihalla jotkut ovat. Ap varmasti niitä tyyppejä, jotka luulevat että uo-mies tulee oven taakse ja alkaa viemään kämpästä tavaraakin.
Ei ulosotto vaikuta elämään muuten mitenkään. Paitsi voit omistaa vain parin-kolmen tonnin auton. Puhelin/nettiliittymät pysyvät jos sinulla ne on ennen olleet jo samoin auton,kotivakuutukset.
Palkasta ottavat joka kuukausi 1/3 tai 1/2 osan riippuen tuloistasi ja oletko töissä yleensäkään. ja jos saat loppupalkastasi säästettyä niin tilillä ei kannata kyllä säästää vaan käteisenä. Reilu tonni voi olla tilillä. Lainaa et saa mistään lisää ja tiukkoja kuukausia tulee olemaan, niinkuin itsellä kun tulee autonvakuutukset ym. muita isoja laskuja.
Mutta itsellä ainakin enemmän jäänyt rahaa uo:n alkamisen jälkeen kuin maksella 2000euron kuukausi lyhennyksiä 1800 erillä, eli lainaamaan joutui lisää useinkin. Vain kuin olisi aikaisemmin tajunnut lopettaa. No nyt pari vuotta uo:ta takana ja velkaa 50t vielä uo:ssa. Kyllä se tästä jos työpaikka säilyy niin joskus loppuu.. Oppinut sen ainakin kun tämä joskus loppuu niin velkaa en enää ota.Juurikin näin. Googlettamalla löytyy aivan faktaa tietoa uo:n ja vaikka Takuu-Säätiön sivuilta näistä asioista. Samaa mieltä uo:n vaikutuksesta yleiseen elämiseen kuten edelliselläkin. Oma 4 vuoden tiedottomuus kohta ohi ja mitenkään ei vaikuttanut elämiseen luottotiedottomuus. Kummasti on oppinut tulemaan sillä toimeen mitä tilille tulee. Ja täytyy myöntää että vähän pihiksikin on tullut. Toukokuussa myös järjestelylaina maksettu pois (34k€) ja sitten velaton ja aion myös pysyä pl asuntolaina mikäli joskus ajankohtainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917495- 373987
- 453520
- 2372822
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402672- 452492
- 1322411
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292299Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212264- 451982