Mitä tietoja vuokranantaja saa vuokralaisesta?

Kari84

Hei

Jos vuokranantaja tarkistaa vuokralaisten luottotiedot niin mitä tietoja raportista selviää? Minulla on aika paljon velkaa ja yksi mennyt perintäänkin, mutta siitä on tehty maksusopimus ja asia on hoidossa. Ulosottoon minulla ei ole koskaan mitään mennyt eikä tulekaan menemään vaikka nuorempana tulikin vähän hölmöiltyä. Vuokrani olen kuitenkin aina maksanut kunnialla eikä niiden suhteen ole edes myöhästymisiä.

Toisin sanoen, kun haen tässä nyt uutta asuntoa niin saako vuokranantaja minusta ns. puhtaan raportin? Se sieltä ainakin näkyy, että luottotiedot ovat kunnossa, mutta näkyykö sieltä, että joskus on laskun maksu ollut myöhässä (perintätoimistolle asti) tai, että luottoa on tuloihin nähden suht paljon?

Mitä tietoja vuokranantaja vuokralaisesta saa? Kiitos jos joku viitsii vastata asiallisesti.

Kari

8

472

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valehtelijoitavarokaa

      Jos asunto vuokrataan henkilölle, jolla pitää olla luottotiedot kunnossa, on parempi, että kerrot heti itse kaiken. Jos ja kun jäät valehtelusta kiinni, on syytä olettaa, että valehtelet muissakin asioissa.
      Melkein varmaa, että yrität johtaa harhaan tuolla nimimerkilläsi, et ole Kari, etkä syntynyt -84. Joillakin valehtelu on synnynnäistä, sellainen tyyppi on vihoviimeinen vuokralainen.

    • Olehuoletta

      Jos laskuja ei ole mennyt ulosottoon asti, luottotietosi ovat puhtaat.

    • khhkkkj

      Jos laskuja ei ole mennyt ulosottoon asti, luottotietosi ovat puhtaat.

      HÖPÖHÖPÖ.
      Jos pummilla on ollut esim 9e maksuhäiriö, niin luottotiedoissa merkintä monta vuotta.
      Jos et ole ajoissa maksanut pois niin ulosottorekisterissä merkintä myös.

    • vuokranantaja

      Saat puhtaat paperit, jos mitään ei ole mennyt ulosottoon. Luottotieto-otteessa näkyy paljonko on pystyssä minnekin päivämäärineen. Mitään muuta ei otteesta näy, joten voit nukkua rauhassa yösi.

      • hkkhkhhjkh

        Ylläolevan "vuokranantajan/asiantuntijan"
        mukaan luottotietopaperit ovat ns. puhtaat
        jos niissä on merkintä maksamatta jätetyistä veloista?
        Eli kun luottotiedoissa on merkintä niin kuitenkin yhävaanjavielä on menetettävänä luottotiedot ?


    • rästissäononon

      Kun ne vastaa ''jotain pientä ulosotossa'' niin kun tsekkaat on siellä 20 000 - 60 000eur ja ihan uusiakin ja koko ajan. Valehtelevat lähes aina. Vuokravelkaakin yksityiselle! Ne näkyy ja päivämäärät. Kyllä kannattaa tarkistaa luottotiedot vaikka mitä sanoisivat!

    • jnkjbkj

      Jos jää maksamatta 15e puhelinlaku niin jää vuokrakin maksamatta.
      Kun ei ole uhkana luottotietojen menetys, ovat jo menneet.

    • Luottarien lisäksi vuokranantajaa kiinnostaa aikas paljon miten entiset vuokrat on maksettu. Pyydä parilta viimeiseltä todistus, että vuokrat on maksettu ajallaan.

      Isännöin oto työmaan pienkerrostaloa ja meillä on paljon asunnon saaneita joiden luotot on kuralla, mutta ei yhtään merkintää vuokraveloista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      721
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe