Mitä tietoja vuokranantaja saa vuokralaisesta?

Kari84

Hei

Jos vuokranantaja tarkistaa vuokralaisten luottotiedot niin mitä tietoja raportista selviää? Minulla on aika paljon velkaa ja yksi mennyt perintäänkin, mutta siitä on tehty maksusopimus ja asia on hoidossa. Ulosottoon minulla ei ole koskaan mitään mennyt eikä tulekaan menemään vaikka nuorempana tulikin vähän hölmöiltyä. Vuokrani olen kuitenkin aina maksanut kunnialla eikä niiden suhteen ole edes myöhästymisiä.

Toisin sanoen, kun haen tässä nyt uutta asuntoa niin saako vuokranantaja minusta ns. puhtaan raportin? Se sieltä ainakin näkyy, että luottotiedot ovat kunnossa, mutta näkyykö sieltä, että joskus on laskun maksu ollut myöhässä (perintätoimistolle asti) tai, että luottoa on tuloihin nähden suht paljon?

Mitä tietoja vuokranantaja vuokralaisesta saa? Kiitos jos joku viitsii vastata asiallisesti.

Kari

14

6610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Irak85

      Kengännumeron ja äo:n.

    • hhjkhhjkjlk
    • dfgfgdfd

      Voit itse tarkistaa omat luottotietosi tarkastusoikeuden nojalla, ihan ilmaiseksi kerran vuodessa.
      Etsi asiakastiedon tai bisnoden sivuilta ohje.
      Kirjoita lisäksi pyyntöösi
      "haluan myös tietää, ketkä henkilöt tai mitkä tahot ovat luottotietojani tiedustelleet".
      Tämä tieto pimitetään bisnodella/asiakastiedossa automaattisesti kun käytät tarkastusoikeuttasi.
      Ulosottorekisterisi voit tarkistaa ihan itse ilmaiseksi voudin luona, henkkarit mukaan.
      Minun asuntoihin ei luottotiedottomat asetu vuokralle, se on varma.

    • Kari84

      Kellään ei siis ole antaa selkeää vastausta siitä mitä tietoja vuokranantaja saa vuokralaisesta? Luottotiedot minulla on kunnossa, toisin sanoen maksuhäiriö merkintää ei ole. Laskuja ei ole mennyt ulosottoon. Sen sijaan maksukykyni on kyllä varsin tiukka, yhdestä laskusta on tehty maksujärjestely perintätoimiston kautta ja luottoja on paljon. Ei kuitenkaan niin paljon ettenkö saisi vuokraani maksettua. Toisin sanoen, tuleeko näillä spekseillä vuokranantajalle lappu a) ei maksuhäiriömerkintöjä/luottotiedot kunnossa vai lappu b) maksukyky luokitus heikko, mutta luottotiedot kuitenkin kunnossa.

      En itse haluasi luottotietoja alkaa tarkistaa sillä en asua Helsingissä jotta voisin käydä paikanpäällä. Postin kautta tilatessa taas menee aikaa ja se vaatii vaivaa, asia olisi ajankohtainen nyt. Netin kautta hinta oli korkea. Asia on tarkoituksella tehty vaikeaksi joten kokeillin tätä palstaa. Luulisi, että täältä löytyisi joku vuokranantaja joka tietoja on joskus tarkastanut ja tietäisi sen mitä tuo raportti sisältää?

      Kiitoksia edelleen jos joku viitsii asiaa yksinkertaisuudessaan valaista.

      Kari

    • tiedotontollo

      Luottotietosi ovat kunnossa ja PISTE! rekisterissä näkyvät vain käräjäoikeuden velkomustuomiot tai Ulosottomiehen tekemät ulosottoyritykset jotka eivät ole tuoneet tulosta, niiden pohjalta ulosottomies sitten laittaa merkinnät perään anamallillasi tiedoilla arvelen että "rekisterisi on puhdas" mutta ainoa keino on käydä joko Asiakastiedolla paikanpäällä jolloin voit tehdä tarkistuksen ilmaiseksi,tai tilata raportti Asiakastiedon sähköisetä palvelusta (maksullinen)

      https://www.asiakastieto.fi/omatieto/fi

    • jnjnklnlnkbnkb

      Jessus mikä idiootti.
      Ei ymmärrä, että luottotiedot voi tarkistaa ilmaiseksi.
      Pitää äiti pyytää kai lukemaan postissa tilattava/tuleva ilmainen raportti ääneen kun "ei huvita" itsellä.
      No tämmöset ei saa asuntoa ostettua.

    • Kari84

      Kyllä minä tiedän, että ne voi tarkistaa ilmaiseksi. En vaan viitsi rueta värkkäämään papereita ja lähettämään niitä postitse. Toisekseen, se vastaus ei ehdi tulla perille siihen mennessä kun sitä tietoa tarvitsen, eli ensi viikon alussa. Kyllä kai vuonna 2017 tuo ilmainen tarkastus pitäisi onnistua netinkin kautta. Vaan kun ei onnistu vaan halutaan rahastaa. Laiskuuttani tätä kautta siis kyselen ja lopulta myös vastauksen sain. Kiitos sille joka edes yritti vastata puoliasiallisesti.

      Kari

      • jnjnjn

        Ääliö ja vielä patalaiska ääliö.


    • hyihitsinvitsi

      Kun vuokralaiskokelas sanoo että ulosotossa on ihan vähän vanhoja keissejä ja nuoruudessa tehtyjen pikavippien vuoksi niin sitten kun katson luottotiedot niin sieltä tulee:
      -TraFin ajoneuvoverot pari tuhatta
      -parkkisakot satasia
      -edell. vuokranantajalle 4000e
      -pikavipit 36kpl yht 7200e
      -20 000e pankille
      -ym ym jne.....
      Kaikki uutta ja tuoretta vaikka henkilö oli nuori 15v sitten.
      Eli luottotiedottomia ei kannata koskaan ottaa vuokralaisiksi. Ei ikinä!
      Ne valehtee silmät päästään. Sitku saaneet avaimen ovat ihan bosseja....

    • hfhflrleldkcj

      Kun vuokralaiskokelas sanoo että ulosotossa on ihan vähän vanhoja keissejä nuoruudessa tehtyjen pikavippien vuoksi
      NIIIIIIN: Pyydä tuomaan sinulle käteen uunituore raportti ulosottorekisteristä ja luottotiedoista.
      Kerro ystävällisesti, että nämä hän saa tilattua ilmaiseksi ja nokkelana henkilönä varmaan hänelle helppoa hommaa.
      Pääset tyylikkäästi eroon lierosta ja hän tietää vielä kertaalleen olevansa liero.
      On toki hänelle kerrottu tämä lierous jo tuhannen kertaa vaan hyvä uudestaan muistuttaa,
      että ulosottovelat 20 vuotta seuraa päihderiippuvaista.
      Ja valtionvelka seuraa ikuisesti.

    • enolerobottiykskaks

      Yksityisistä vuokranantajista löytyy niin paljon lieroja, kieroja, häiriintyneitä ja perverssejä kotiin tunkeutujia etten itse menisi vuokralle. Kaupungin vuokrakämpissä tätä harvemmin tulee..
      Siskollekin sattui nuoruudessa vuokranantajaksi kyylä pariskunta joka oli hiippaillut asunnossa ties kuin usein ja jäivät kiinni rysänpäältä. Tää rouva vielä tuli sisään kuin omaan kotiinsa. Loppui se vuokrasuhde äkkiä..
      Pari tuttua asuu myös yksityisen omistamassa, aina kun menee kylään niin tämä kaartaa jossain vaiheessa pihaan kuulustelemaan et mitäs miehiä.. :D onkohan sillä kamerat piilossa siellä..
      Mä hain kerran huvikseen jonkun kypsemmän ikään ehtineen naisen laittamaan vuokrakämppään, oli paritalo. Tämä haki siihen opiskelijaa nimenomaan.. tällä alkoi huuli väpättämään kun kerroin et olen työelämässä jo. Siinä olis ollu vuokran maksun ohella pihatöitäkin..hälytyskellot alkoi soida lujaa kun sen kanssa jutteli.

      Kannattaa vuokralaisenkin vähän tarkistaa vuokranantajan taustoja. Rikoshistoria ym.
      Facebookin seinäkin paljastaa paljon henkilön luonteesta.. ;)

    • hhhhkkhjjhjllklk

      Yksityisistä vuokranantajista löytyy niin paljon lieroja, kieroja, häiriintyneitä ja perverssejä kotiin tunkeutujia etten itse menisi vuokralle
      VAAN OSTAISIN OMAN vaan kun ei ole rahaa.

    • vuokraanantaja

      Yksityisen vuokranantajat ovat pimeitä kun luottavat vuokralaisten hyvyyteen. Siihen että pitävät asuntoa hyvin ja maksavat vuokransa ajallaan. Vaan eihän ne aina niin tee. Sitten tulee häätöjä ja tavaroiden Sorttiin viemisiä. Tulee kuluja ja kädet haisee vuokralaisen kamoille. Vaan onneksi aina välillä osuu kiva vuokralainen. Sitten jaksaa taas.

      • lkjjlljklkjlkjlkj

        3kk vuokravakuus on näiden painajaisvuokralaisten karsimiseksi.
        Ja luottotietojen tarkistus ja ulosottorekisterin tarkistus.
        Voipi soittaa edelliselle vuokranantajalle.
        046-alkuiset puhelinnumerot paljastavat myös rahattoman.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      212
      9840
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      51
      4603
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      130
      4090
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      114
      3979
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      210
      3753
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      45
      3087
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      17
      2281
    8. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      158
      1647
    9. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      99
      1590
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      3
      1562
    Aihe