Onko olemassa jotain saittia mistä saisi tietoa erilaisista kirjailijoille tarkoitetuista apurahoista? Kiitos etukäteen!
Apurahoja mistä?
8
181
Vastaukset
- Vaka-vanha-väinämöinen
Kirjastosta löytyy opus jossa myöntäjät ja kaupunkisi kulttuuritoimistossa on samainen teos plus muutakin tietoa varmasti paikallisista apurahoista ja hakuajoista.Älä pety jos ei heti tärppää, yritä uudestaan.Onnea matkaan!
- Köyhiss
Kiitos! Osaatko sanoa mikä tuon opuksen nimi voisi olla niin voisin etsiä netistä? Liian pitkä matka kirjastoon :(
- Vaka-vanha-väinämöinen
Kokeile kulttuuri apurahat, kirjallisuus apurahat, nuorten kirjallisuus apurahat tai laita eteen Suomen ..... tai muuta sellaista.Soita vaikka kulttuuri toimeen tai kirjastoon. Eri säätiöiden apurahat voi olla haettavissa muualtakin sekä kaupungin tai läänin apurahat, kulttuuri toimistosihteeri tietää!
- jakilpailuonkova
Apurahoja annetaan vain kaupallisten kustantamojen kautta julkaisseille kirjailijoille.
- Etsellasta
Eli apuraha-lihapatojen ääreen pääsee vasta kun on saanu jotain julkaistua?
- kilpailuonkova
Etsellasta kirjoitti:
Eli apuraha-lihapatojen ääreen pääsee vasta kun on saanu jotain julkaistua?
No eivät kaikki silloinkaan. Julkaisseiden kirjailijoiden määrä on suuri, kaikille apurahoja ei riitä.
Ellei mitään ole julkaistu (omakustannetta ei lasketa), niin kannattaa käyttää hakemukseen menevä aika mieluummin kässärin hiomiseen, ettei tule tehneeksi turhaa työtä. - Manikai
Etsellasta kirjoitti:
Eli apuraha-lihapatojen ääreen pääsee vasta kun on saanu jotain julkaistua?
Tarviihan sitä jotain näyttöä sentää olla että oikeasti on kirjailijasta kyse. Sama juttu mm. urheilussakin, ei niitä apurahoja jaeta sillä perusteella että aikoo ehkä maratoonarikisi.
- Snif_Nestyk
Mene töihin ja kirjoita öisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859