sijoutusnarttu ulkoimaille 5kk

vöäocc

APUA KAIPAAN! Otin keväällä nartun sijoitukseen ja teimme virallisen kennelliiton sopimuksen. Pennut syntyisi minun eli vastaanottajan luona. Kasvattaja asuu nyt ulkomailla (eu)- tämä oli tiedossa koska kertoi menevänsä kahdeksi vuodeksi opiskelemaan. tämä siis ok. nyt olen ymmärtänyt että hän jää 100% varmuudella asumaan sinne. on löytänyt uroksen ja kas- sieltä samaisesta maasta. hänellä on nyt vahva ajatus siitä että koira lähtee juoksujen alettua lentokoneeseen ja on siellä siihen saakka kun pennut luovutuaikäisiä! ei hyvänen aika tämä näin voi mennä kun kennelliiton sop sanotaan että koira saa olla max 2 viikkoa luovuttajan luona. ja toiseksi ONKO KASVATTAJAN TULTAVA TÄMMÖISESSÄ TAPAUKSESSA HAKEMAAN KOIRA JA LENNÄTTÄÄ ITSE? vai onko vastuu minulla jos estyn pätevällä syyllä (juridisesti) koiraa toimittamasta lennolle. kiitos avusta etukäteen!!!

3

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikentakanaonnainen

      Kasvattajalla on oikeus pitää koira astutusta varten 2 viikkoa ja asuttaa se valitsemallaan uronsella ihan missä haluaa.

      Jos et halua nitenkään edesauttaa asioiden sujuvuutta, sinun ei tarvitse. Voit liisteröidä ahterisi sohvaan etkä tarvitse mitään juridisia syitä olla laiska, yhteistyöhaluton tai -kyvytön.

      Voit myös kirjoitella keskustelupalstoille CAPS LOCK päällä ja varnuuden vuoksi kuorruttaa kirjoituksesi kymmenellä huutomerkillä !!!!!!!!!! että kaikki varnaan kuulee ja huomaa, että todellakin olet avun tarpeessa.

    • jhggjkvv

      Älä ala hankalaksi, jotta kasvattaja ei saa syytä purkaa sopimusta ja ottaa koiraa kokonaan itselleen. Toimit juuri niin kuin sopimuksessa sanotaan, eli kahdeksi viikoksi olet valmis koiran antamaan vaikka indokiinaan astutettavaksi. Sen pidemmäksi aikaa ei tarvitse eikä pidä. Ota myös yhteys kennelliittoon ja unohda keskustelupalstoilla avun pyytäminen. Kennelliitossa autetaan, jos jompikumpi osapuoli yrittää luistaa allekirjoitetun sopimuksen ehdoista.

    • Noh, kasvattajahan voi löytää sen uroksen vaikka toiselta puolen maapalloa...
      Ja se taas pitää tiedostaa, kun sijoitukseen ottaa.
      Onko pentujen syntymäpaikka kirjattu sopimukseen? Jos on, niin ei sitä voi yksipuolisesti muuttaa. Kasvattaja saa siis pitää koiran, kuten mainittu, tietyn ajan, mutta sitten se pitää palauttaa.

      Kaikki kulut liittyen pentujuttuun kuuluu kasvattajalle. Eli siis jos hän hakee ja tuo, hän maksaa. Jos sovitaan, että haltija hoitaa homman, niin kasvattaja maksaa kaikki kulut.
      Jos alunperin ei ole sovittu, että haltija hoitaa astutuskeissin, niin oletusarvo on se, että luovuttaja hoitaa. Mutta kuten mainittu, ei ole oikeutta päättää siitä yksipuolisesti kuinka kauan koiraa pitää.
      Ei sinulla ole mitään vastuuta toimittaa koira mihinkään, jos siitä EI ole sovittu erikseen. Mutta se mitä täytyy, niin koiran pitää olla luovutettavissa. Tässäkin kohtiin hakijan pitäisi ajoissa asiasta ilmoittaa.

      Pakko taas sanoa, etä sijoituskeissit on erinomaisia, kun ne tehdään järkipäässä ja vastuullisesti, molemminpuolin.
      Mutta jos noin ei ole, niin ihan turhaa mielenharmia saadaan aikaiseksi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      517
      1580
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1176
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      62
      861
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      837
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      766
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      76
      751
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      707
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      695
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      691
    Aihe