Asun vuonna 2010 valmistuneessa omakotitalossa jossa on maanvarainen laatta ja kauttaaltaan lattialämmitys. Nyt olen viimeisen kuukauden aikana tappanut 3 sokeritoukkaa joista kaksi on ollut muualla kuin kosteassa tilassa... yski löytyi portaiden alta jossa on lasten leikkinurkkaus ja patjaa nostaessani alta luikerteli sokeritoukka ja toinen yritti luikerrella olohuoneessa lattialistan alle tänään. Kolmannen tapoin erillis-wc:n lattialistan päältä.
Olen muutaman vuoden aikana tappanut näitä sokeritoukkia satunnaisesti silloin tällöin yhden yksilön juurikin tuolta portaiden alta. Paikka on siis eteisen ja ulkoseinän vieressä ja aina sokeritoukka on löytynyt leikkipaikan patjan alta joka on todella lämmin paikka lattialämmityksen takia.
Nyt ihmettelen mistä näitä tulee sillä talossa on lattialämmitys joten lattiat eivät varmastikaan ole kosteat ja talokin niin uusi. Olemme asuneet ulkomailla ja muutimme takaisin 2 vuotta sitten ja siellä asunnossa oli sokeritoukkia. Olenko tuonut ne tuliaisiksi sieltä?
Pitääkö olla huolissaan ja tilata jokin kosteusmittaus taloon?
Sokeritoukkia omakotitalossa
10
4033
Vastaukset
- Pitääkö_olla_kokki
Ei ongelmaa, itse hyödynsin sokeritoukat ravintona.
Tempuratoukat
200 g sokeritoukkia
50 ml soijaa
2 dl riisijauhoa
4 rkl curryjauhetta
1 muna
hyppysellinen suolaa
lasillinen olutta
rypsiöljyä
pensaspapuja
tuoretta chiliä
Helppo ja herkullinen ruokalaji, jonka inspiraationa on Eat Grubin syväpaistetut heinäsirkat. Alkuperäistä ohjetta on muokattu Suomesta helpommin saataviin, tuoreisiin hyönteisiin.
Jos käytät eläviä sokeritoukkia, syötä niitä pari päivää jauhoilla tai leseillä, jotta ne puhdistavat itsensä. Pakastetut toukat sulatetaan ennen valmistusta.
Kuumenna tilkka öljyä ja käytä toukat paistinpannulla. Jos toukkien seassa on itsestään kuolleita yksilöitä, heitä ne pois. Upota ne hetkeksi soijaan, kääri folioon ja laita 180°C uuniin 25 minuutiksi. Ota jäähtymään.
Sekoita riisijauho ja curry, lisää suola. Sekoita viileä olut ja muna, kunnes seos on pehmeä ja kuplaton. Sekoita kuivat aineet olut-muna-seokseen. Vatkaa kevyesti, kunnes seos on tasainen ja kauniin keltaruskea.
Kuumenna öljyä syvässä pannussa tai padassa vähintään 3 cm syvyydeltä. Sopiva paistolämpötila on noin 160-180°C. Leivitä toukat yksitellen olut-muna-seoksessa ja pudota öljyyn. Paista noin 20 sekuntia, kunnes kuorrute saa väriä. Siirrä paistettu toukka reikäkauhalle pyyhkeelle tai talouspaperille valumaan.
Tarjoillaan makean chilikastikkeen ja vihannesten kera. - silläsiisti
" sokeritoukka on löytynyt leikkipaikan patjan"
Niin, mitähän jos siivoaisit joskus tuon lasten
leikkipaikan....
Yllättävää, että lapset "murustelevat" ym välipala-aineksia
juurikin leikkipaikoille/sänkyyn ym..ym..paikoille
Myös ylipäiväys tuotteet (jauhot, riisit, kissan/koiran ruuat
tuottavat/idättävät näitä kavereita.
Eli vanhat tuotteet roskiin , huolellinen siivous.
Siitä se lähtee..- silläkinsiisti
Siivoan paikan viikottain ja lapset ei saa syödä ruokaa muualla kuin pöydän ääressä ;)
- sddsffsffdds
On olemassa uunitoukka joka tykkää lämmöstä. Sanotaan, että vasta isot joukot toukkia voisi olla merkki kosteusvaurioista. Itse aina listin sokeritoukat kylppäristä (jossa lattialämmitys), joten en tiedä miten isoksi armeijaksi lisääntyisivät, jos en sitä tekisi.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Uunitoukka - maatilalla
todellakin olet voinut tuoda sokeritoukat muuttotavaroissanne, ja sitten ne ovat lisääntyneet jo uusessa kodissa.
Tietääkseni sokeritoukka ei tarvitse leseitä ja jauhoja ruuakseen, vaan söisi mm ihmisestä irtoavaa hilsettä, hiuksia, saippuoita, limaa suihkutiloissa (viemäri) ja jopa silikonia ja laattasaumojen saumausainetta, sementtiä... ja ennen kaikkea pölyä, villaa...
Arvelen saaneeni meille lahjaksi jonkun erän ensin vieraalta, jolla niitä oli kuhisemalla eteisessä. Sittemmin muutama näkynyt meillä, ja olen koittanut aina liistata kun näen...
Torjunta taitaa mennä ammattilaisille, mutta näin viime kesänä mainoksessa samanlaisen rasian sokeritoukille, kuin on muurahaisten hävitykseen, mutta en osaa sanoa tehosta. Mainos oli muistaakseni agri marketin, tai hankkijan.
Jostain luin että tilojen kuuma valelu suihkutiloissa tuhoaisi ne viemäristä.
Olen kuullut että elävät viemäreissä, mutta omat näköhavaintoni eivät myöskään täsmäisi tähän...
Tsemppiä torjuntaan. - PaskaaKäsiin
Ilmestyvät yleensä homeen tullessa rakenteisiin.....Onnea vaan.....kait olette velattomia?
- eisaaunta
Baygon myrkky pari kertaa kuussa kylppäriin sumutettuna pitää sokeritoukat poissa. Etenkin vanhoissa kunnan viemäriverkostoissa yleinen ongelma koska toukat tulevat määräajoin uudestaan toisten asunnoista. Kerran myrkytetty kokonainen kerrostalo asuntoineen putkineen niin pysyivät poissa puoli vuotta.
- muualla
Toit tullessasi muuttotavaroissa.
- kerrostalossa
Minä hävitin sokeritoukat näkyvistä pyykkipulverilla. Laita viemäri eli lattiakaivoon desilitra pulveria ja ripottele sitä reunoille. Muovipussi päälle ja kansi muovipussin päälle. Lisäksi altaisiin korkit. Näin minulta hävisi toukat kerrostalosta melkein kokonaan. Vuosittain näkyy yksi tai kaksi.
- Sokeritoukka-loukku
Sokeritoukat tykkäävät tärkkelyksestä ja sitähän löytyy perunajauhosta. Jokin posliinilautanen missä hieman korkeammat reunat ja pikkuisen perunauhoa "nimeksi" on helppo ja myrkytön loukku. Kummasti ilmestyy sokeritoukkia ja liukas syvälautanen tai kippo ym estää nousun pois..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745139Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025951SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369121Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla828451Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!306463