Kissojen turkin tuntu ja kissojen käytöksen ikävät

koirakissahyönteinen

Hei Minulla ei ole kissaa, mutta tällaisen kissoihin liittyvän huomion tein. Asutaan kerrostaloalueella, jolla on ihmisillä paljon kilttejä sisäkissoja ja minulla on kaksi vähän kissaa isompaa seurakoiraa. Toisella koirallani on ikävä tapa haukkua kävelylle lähdettäessä enkä ole ollenkaan tiennyt, että mikä siihen voisi olla syynä. Nyt tässä pari kertaa pantaa sille eteisessä laittaessani ole laittanut käteni sen kaulalle, jolloin siinä on ollut pistelevä tuntu kuin kissan turkissa, etenkin uroskissan, kuin pieniä sähköiskuja kaulan pinnalla, kuin olisi pieniä hyönteisiä, jotka monet yhtä aikaa purevat sitä saaden se haukkumaan. Tuli vain mieleeni, että kissojen vesikammo voisi olla tuollaisen oloinen, kuin pienet pistiäiset purisivat kissaa ikävästi saaden sen kynsimään, kun pistyiäiset pelkäävät pesua mutta kissa on niitä vastaan voimaton. Voiko kissojen muissa ikävissä käytöspiirteissä /-vioissa olla samaa tyyliä: kuin ikävät urospuoliset hyönteiset purisivat niitä saaden ne luikkimaan, kynsimään,ääntelemään, pinnistämään pois alta? Onko silloin väliä esim. turkinpesuaineella, harjaamisella, harjan käsittelyllä tms, entä ulkoilulla, ruokavaliolla, kissan elintavoilla tms?

2

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loishäätöäniskaan

      Jos lemmikissä on ulkoloisia,kirppuja,ne pitää häätää nopeasti.Apteekista vaan aopivat aineet,jos ei saa ilman receptiä,niin sitten el kautta.
      Jos ei ole kyse kirpuista,loisista,niin sitten sulla mielikuvitus leijailee,ja tekee kepposia.

    • ummmitä

      Siis hä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4926
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2239
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2069
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      202
      2013
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      177
      1619
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      303
      1560
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      212
      1314
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1239
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1192
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1184
    Aihe