Tanssipaikat

Koskenlaskia

Terve ystävät. Muistatteko vielä "pavin, nelospirtin, kirstinharjun ja mikä sen nimi nyt oli kun ajetaan Tampereelle päin ja se on korkealla mäellä?
Hyvässä muistissa on vielä kun Hurriganes esiintyi pavilla ja Alvari Tuohitorvi nelospirtillä. Olin puntiksella yhden illan armeijasta että pääsin katsomaan paville
Doctor Feelgoodia ( muistaako joku konsertin)? Bussimatka pavilta jämsään oli aina muistoihin jäävä. Joku oksensi ja kuski sanoi että jos ei siivoojaa löydy niin tähän jäädään. Kirstiharjulla katottiin Danny showt ja siellä Tampereelle päin olevassa tanssi paikassa. 70-76 oli mahtavaa aikaa lavatansseissa. Rokki jyrisi ja porukkaa kävi. Noista ajoista on mukavia ja hulluja muistoja. Joku tarjosi pullosta toiselle johon oli kustu. Nelospirtillä yksi kaveri ihmetteli vesipierun vaikutusta alushousuihin ihan vakavana. Onko jollakin muistoja noista lava jutuista. Viimeinen muisto on Rasuasta kun J .Karjalainen esiintyi ja sitten kun Alberst Järvistä uitettiin järvessä että se selviäoisi sen verran että voi soittaa. Kyllä se sitten soittikin ja hyvin (sätkä huulessa)

9

2468

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajateipalaa

      Feelgood esiintyi Nelospirtillä....
      Wilko ei enään ollut kitarassa.

    • pellissaku

      Joo, Pavi oli hyvä paikka. Pikku-Ränä ja nukke-Nieminen yritti pullistella siellä, mutta lähes aina saivat lättyyn.
      Ollilan Tane, Hakaniemen Armas ym pitivät järjestystä yllä ja vaikuttivat jo olemassaolollaan järjestyksen säilymiseen.
      Sallis-Pekka istui kuin tsaari toimistossaan ja laski lipputuloja.
      Leimoja kämmenselkään väärennettiin, käytiin takapihan lumihankeen kätketyillä pulloilla ja iskettiin flikkoja.
      Voi sitä aikaa.....

    • tanssijatavis

      Talviaisten lava on Tampereen tien varrella.

    • fossiilius

      Minäkin olin katsomassa Feelgoodia Pirtillä joskus vuonna 77 tai jotain. Talvella käytiin Pavilla ja kesällä Pirtillä, joskus käytiin Kalevassa ja Talviaisissa. Kerran tultiin Pavilta pois kun yksi "mestari" yritti vetää kortsun päähänsä, oli joku elokuvateatterin koneenkäyttäjä mutta en muista enää nimeä, olikohan lempinimi joku Ru alkuinen. Oli ne hauskoja aikoja.

    • Valkoinensuomi

      Kotoo ei paville päästetty.kommunistien paikka.

    • fthl

      syntrömin eko oli kova kommari ja hyvä basisti,se oli aina pavilla.vähän pikkupoikana pelättiin sitä,kun oli niin ruma ja vähän kaheli.kerran tuohitorvi tuli keikalle,niiltä puuttui basisti,eko hoiti homman,kuten kaikki naisetkin takapihalla.oi niitä aikoja.

    • Ränä_

      Missä tuollainen Kirstiharju on ollut?

      • Koskenlaskia

        Kirstinharju oli mäntässä, siellä käytiin kattomassa Armia ja Dannyä . Sitten tapeltiin Mänttäläisten kanssa.


    • Tepparnakkeli

      Kisalava vanhan Jyväskyläntien varressa, oli toiminnassa vielä ihan 60-l. alussa. Kumpulan lava varmaan vielä 70-luvullakin. Talviaisissa käytiin joskus kuuskytäluvulla. Ilveslinnassa oli hyviä tansseja kanssa silloin. Ilveslava Mäntäntien varressa, jotain vähäistä oli vielä ihan 60-luvun alussa mutta paras aika sillä varmaan viiskytluvulla. No oli siellä kerran ainakin iskelmälaulukilpailut joita olin kattomassa, olin ihan melkeen kakara vielä.

      Jämsä Paviljonki veti väkeä maakunnan joka puolelta, kesäisin käytiin Nelospirtillä Korpilahdella. Patajoella oli tansseja vielä pitkään kuulemma, en ole käynyt ikinä. Joskus 70-luvulla keskustan työväentalolla käytiin tanssimassa, siellä kävi kaiken ikäisiä mutta kai enimmäkseen vanhempia ihmisiä. Nuoremmat oli siirtyneet jo Jokilaaksoon ja Martin motelliin eli Hotelli Jämsään mikä oli välillä niin täynnä ettei sekaan mahtunut. Niin se tanssilavakulttuuri aika äkkiä katosi vaikka onhan sitä vähän tekohengitetty vieläkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      591
      1448
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      6
      576
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      35
      533
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      525
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      504
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      152
      448
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      442
    Aihe