Asumistuen määrä

Eli olen ehkä saamassa satolta asunnon jonka vuokra on 750e/kk ja olen 18v opiskelija jonka ainoat tulot on toimeentulotuki ja opintotuki yhteensä 440e jos opintolainaan laskee mukaan on tulot noin 840e/kk mikä on minun vuokra osuus siis on noin suunnilleen ja lasketaanko ton hintanen yksiö kohtuulliseksi vuokra asunnoksi yksin asuvalle
6120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mikä paikkakunta? Asumismenonormit Kelassa kun on paikkakuntakohtaiset.

Äänestä

Missään kunnassa ei kai noin superkallista asuntoa pidetä kohtuuhintaisena yhdelle hengelle. Joissain kunnissa noin kallista asuntoa ei sallita edes viiden hengen perheelle. Mutta se, että mikä kunta on kyseessä, voi kertoa, että paljonko vuokrasta pitäisi maksaa itse.

Äänestä

Soita kelaan ja kysy. TOsin niiden sivustoilla voi olla tietoa.
Tutki ja selvitä !

Äänestä

Kyseinen asunto on Helsingissä

Äänestä
  • Helsingissä hyväksyttävien asumismenojen yläraja yksinasuvalla on Kelan ohjeiden mukaan 675 euroa kuussa toimeentulotuessa. Ei kannata ottaa enimmäisrajaa kalliimpaa asuntoa, jos haluaa rahaa jäävän elämiseenkin, vaan ottaa halvempi asunto.

    Äänestä

Toimeentulotuen perusosa on 487 euroa ja opiskelijalla tulona huomioidaan myös opintolainamahdollisuus 400 euroa. Asumismenoja Kela huomioi menoina enintään 675 euroon asti. Saisit rahaa siis 400 euron nostettavan opintolainan lisäksi yhteensä 762 euroa (johon sisältyy opintotuki), jolla pitää kattaa opinnot, normaali eläminen ja vuokra tai omistusasunnon asumismenot. Lisäksi Kela huomioi vesimaksua 20,60 euroa, taloussähkölaskua jonkin verran ja terveydenhoitomenot yms. Vanhemmilta tulevat lahjat huomioidaan täysi-ikäisillä tuloina toimeentulotuessa, eli jos niitä saa, niin Kelan tuki pienenee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opiskelija18v kirjoitti:

Eli olen ehkä saamassa satolta asunnon jonka vuokra on 750e/kk ja olen 18v opiskelija jonka ainoat tulot on toimeentulotuki ja opintotuki yhteensä 440e jos opintolainaan laskee mukaan on tulot noin 840e/kk mikä on minun vuokra osuus siis on noin suunnilleen ja lasketaanko ton hintanen yksiö kohtuulliseksi vuokra asunnoksi yksin asuvalle

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu