Tunnen kaksi henkilöä, kutsutaan heitä tässä vaikka Peteksi ja Pirkoksi, jotka seurustelivat keskenään vähän aikaa 80-luvulla. Nyt muutama päivä sitten seisoskelin kaupan edessä ja siinä oli joku nuori tyttö, joka yhtäkkiä kysyi minulta: "Onko Pete ja Pirkko vielä yhdessä?" Katsoin häntä ihmetellen ja hän pyysi anteeksi ja sanoi, että hän ei tiedä miksi hän sanoi niin. Kysyin, tunteeko hän Peten ja Pirkon, ja hän sanoi, että ei hän edes tunne ketään sen nimisiä ihmisiä. Tyttö lähti siitä sitten pois ja jäin ihmettelemään, mitä oikein tapahtui.
Osaisiko täällä joku selittää kokemukseni?
Outo kokemus
7
408
Vastaukset
- alokasmajuri
Voe voe voe...Mene hoitoon kun kuulet ääniä tai yhdistelet asioita väärin.Itse hait mielessäsi "esimerkin" 80-luvulta kun pikku tyttö jotain "Petee/Pirkkoo" tai sinnepäin lausui.Olisit kysynyt edes mistä sai yleensä päähänsä "Peten&Pirkon" niin soppa olisi auennut sullekin,lapsi on saattanut kuulla kaupan kassalla juttelua "kauheeta..plaa plaa..onkohan ne vielä yhdessä..plaa plaa...jne.." ja tyttö "pikkumaisena aikuisena" halusi osallistua aikuisten juttelu-maailmaan "et kyllä minäkin tiedän..." ja pätien kysyy sulta,u know...Vai oletko se eläkeläis-akka Pirkkalasta joka taas vastaa "jonkun muun" avaamaan ketjuun...?
- Olisikivatietää
En ole eläkeläisakka Pirkkalasta. Eikä se ollut mikään pikkutyttö, hän näytti suunnilleen 15-20-vuotiaalta. Lausui aivan selvästi Peten ja Pirkon nimet. Sanottakoon nyt vielä, että vaikka "Pirkon" oikea nimi on melko tavallinen, niin "Peten" lempinimi, jolla hänet tunnetaan, on hyvin erikoinen ja sen takia en usko, että kyse on sattumasta. Joko tyttö tietää Peten ja Pirkon jostakin tai sitten tapahtumaan liittyy jotakin yliluonnollista. Ihmettelen, mistä joku vieras tyttö tietäisi kenen kanssa Pete on 80-luvulla ollut (olin itsekin jo melkein unohtanut heidän lyhyen suhteensa) ja miksi haluaisi hämmentää mieltäni kyselemällä tuollaista. Ei siinä luulisi olevan mitään kiinnostavaa jollekin nuorelle, joka ei ollut 80-luvulla vielä syntynytkään.
Sitä paitsi olen vasta muuttanut tälle paikkakunnalle enkä tunne täältä vielä ketään. Mistä tyttö tietäisi, että tunnen Peten ja Pirkon? Tuskin on Facebookista kytännyt, Pirkolla on kyllä profiili siellä, mutta minulla ei ole.
Halusin vain kertoa kokemukseni, jos vaikka joku olisi kokenut vastaavaa tai osaisi selittää tämän. - kyklfjiy
Sua kesytetään pimeyteen.. Pimeän ruhtinas on nähnyt jotain.. Minä etsien näin enneunia ja muuta oikeat lottonumerotkin mutta pelästyin ja jatkoin etsimistä. Kerran lähdin ohjetta älä mistään murehdi kerro Jumalalle Jeesuksen nimessä ja Jumalan rauha varjelee.. Huom. En ollut missään uskossa mutta kun ohjeellisesti rukoilin hävisi tupakan himo pornografia riippuvuuspakkomielle ...meni aikaa vielä ennenkuin tietoisesti Jeesus auta. Auttaa voin todistaa ja Rauha sydämessäni on aina..
- Seinäjoenlikka
On hienoa kun joku on Jeesusta lähellä hänellä on varmasti rauha sydämellä,kunpa me kaikki osattais lukea raamattua ja raamatun valossa kirjoitella,jäisi texteistä asiattomat kommentit sanat pois. (Kirjoittelehan lisää asiaa)
- 3q3r5243r523r5
Eipä ole hänellä' rauhaa kun tyrkyttää omaa uskontoaan.
- kykitjiy
Kyllä sun kokemus varmaan totta. Kutsu joka hetki ,auta Jeesus. Ja paholainen pakenee .
- Olisikivatietää
En vain ymmärrä, miksi paholainen toimisi noin. Miksi paholainen vetää esiin Peten ja Pirkon suhteen? Eihän sillä ollut minun kanssani mitään tekemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai898233Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424728Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414381Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452585Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981468- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress401227Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641132Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1661070