Moikka. Kissani sai 2 pentua 6 viikkoa sitten. Uros ja naaraspentu. Ajattelin nyt jättää yhden ja toisen antaa jollekkin. Urospentu on just sellainen minkä haluaisin, mutta kysymys kuuluu: voiko emo ja tuo urospentu paritella? Ajattelin siis leikkauttaa uroksen. Mutta silti? Onko siitä mitään haittaa jättää urospentu äitin kanssa? Kiitos paljon vastanneille!
Tarvitsen neuvoa kissan kanssa
8
279
Vastaukset
- lyhytjaytimekäs
Voivat paritella ja parittelevatkin jos toista tai molempia ei leikkauteta, eläimet eivät välitä sukusuhteista.
- voijösses
Minua taasen ihmetyttää se, miten noin pahasti pihalla oleva on päätynyt kasvattamaan edes sen yhden pentueen. Kasvatus on meinaan minusta niin vastuullista puuhaa, ettei siihen riitä edes pelkät perustiedot, ja jos jopa niitä perustietoja pitää keskustelupalstoilla kysellä, niin sitten ei pitäisi kasvattaakaan. Vastuuntuntoiset kasvattajat harrastavat perusasioiden ihmettelyä ennen tuumasta toimeen siirtymistä ja kasvattavat vasta sitten, kun näinkin yksinkertaisiin asioihin osataan itse vastata vaikka unissaan.
- leikkautusonparasta
Tetysti leikkuutat molemmat ja mahdollisimman nopeasti, ei tule enää vahinkopentuja sitten.
Kissojahan on suomessa ihan liikaa jo nyt, yli kymmenen tuhatta kissaa hyljätään löytöeläintalohin vuosittain.Ja määrä on varmasti monin kertainen, kun luonnossa yksi kulkevien ja kituvien kissojen määrää ei tiedetä.
On täysin vastuutonta lisätä enää kissojen määrää, kun joka vuosi niitä on niin paljon liikaa jo nyt.Ostajat ihastuvat pörröiseen pentuun, mutta hylkäävät ja heitteillejättävät sen kylmästi heti, kun se hiukan kasvaa.
Leikkauttamalla omat kissat,estät kissojen kärsimystä, kun et tuota lisää kissoja ihmisille, jotka hylkäävät ja heitteillejättävät kissoja lakien vastaisesti. - ilmm
Leikkauta ihmeessä naaras, kun pennut ovat noin 3 kk ikäisiä. Urospentu sitten puolivuotiaana, ennen kuin alkaa kollitella ja merkkailla.
Leikkaamaton naaras ja uros parittelevat varmasti, kun naaraalle tulee kiima ja uros on saavuttanut sukukypsyyden. Sukulaisuus ei kissoille merkitse mitään. Leikkaamaton uros voi harjoitella astumista leikatullakin emolla.
Leikkaamaton uros voi olla aivan mahdoton asuinkaveri. Se merkkailee, ulvoo ja on levoton koko ajan. Kissanpissa haisee kaikkialla, missä uros liikkuu. Et halua sellaista kissaa.
Jos pidätkin tyttöpennun, leikkauta silti emo ja tytär. - pentujaennenkin
Ei näemmä ole eka kerta kun pentuja kissalla, luulisi että olisi edes jotain perusasioita tiedossa http://keskustelu.suomi24.fi/t/14322935/tarvitsen-apua-mahdollisimman-nopeasti! taitaa saada naaras vaan juoksennella leikkaamattomana
- elkertookyllä
Paras neuvo sinulle ikinä, vie kissat leikattavaksi, heti kun eläinlääkärin mukaan se on sopivaa.Soitat eläinlääkärille,ja kerrot kissojen iät, ja kysyt milloin olis sopiva ne tuoda ;)
Onko sun poikakissasi pitkäkarvainen.. jos niin laita se torille myyntiin... Ottajia on.. minäkin ottaisin kun oma pitkäkarvainen kisulini kuoli sairaskohtaukseen..
- Voieitätä
Paras neuvo kun olet eläinystävä ja rakastat omia karvaisia ystäviä. Eläinlääkäri on paras neuvomaan ja rokottamaan ja ehkä myös antamaan sinulle ohjeita. Soittamalla olisit jo tehnyt jotain, tänne esittämällä kysymyksellä olet vain halunnut olla esillä.
Miten sinä haluat hoitaa tämän asian, kun jo järkii sanoo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke653266- 1412301
- 921858
- 1691547
- 851428
- 651426
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?741389- 691172
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771130Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t341078