Homemittaus paahtoleivällä

Pajuhillu

Olen kuullut ja jo kokeillutkin, että asunnon sisäilman homeet voi näppärästi ja edullisesti testata ihan itse mm. Englannissa yleisessä käytössä olevalla leipäviipaletestillä. Tässä testissä on ideana se, että ihan tuoreella ja juuri paketista otetulla paahtoleipäviipaleella pyyhkästään jonkun huonekalun pinnalta pölyt siihen leivän pintahan. Leipäviipales laitetaan heti tiiviiseen muovipussiin ja vielä niin, ettei pussiin jää tyhjää ilmatilaa ja leippä kuivu.

Ei aikaakaan (< 7 pv) ja jo "kukkii". Sitten vain leipä viralliseen laboratorioon tutkittavaksi, että onko vaarallisia homeita ja talossa siis poikkeava homelähde. Testi on hauska ja helpo tehdä. Lapset voivat tehdä sen omaan huoneeseensa ja aikuiset myös työpaikallaan. Suosittelen lämpöisesti.

9

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiruokaaroskiin

      Voiko leivän vielä syödä testin jälkeen?

    • oiefjkdjvkv

      Ihan kiva aprillipila alottajalta, vaikka ei ole edes aprillipäivä. Kun laittaa leivän muovipussiin, se homehtuu aina. Jos laitat leivän paperipussiin, se vain kuivuu.

      Samaa ilmiötä verrataan hirsitalokaupoissa. Hirsitalo on hengittävä kuin paperipussi. Pakettitalot ovat muovilla tiivistettyjä ja tiukoin lämpöikkunoin suljettuja tiloja, joissa homehtuu, mikäli ei ole koneellista ilmastointia hoitamassa ilmanvaihtoa.

      Kuten havaittavissa, ainoa oikea talo on hirsitalo. Pakettitalot ovat halpoja kyhäelmiä muovia ja ohutta lautaa, mutta myydään kuitenkin kalliilla.

      Sen pituinen se.

      • höpöhöpölöpö

        Nykyisiin matalaenergia tasoon ei päästä ilman vippaskonsteja.

        "Hirsiseinän sydän on puukuitueristettä, joka puhalletaan kehikon välitilaan puhalluseristeammattilaisten toimesta. Sisäkehikon ponteissa on tiivisteet tasaamassa ulko- ja sisäkuivan hirren painumaeroja, mutta myös siksi, että näin rakennettu seinä on oikeaoppisesti vähän tiiviimpi sisältä kuin ulkoa"

        Käytännössä näiden "nykyhirsien" rakenne on kaukana perinteisestä hirrestä. Ensinnäkin hirsinpaneelit molemmin puolin joka on ns. sormijatkettua hirttä liimattuna yhteen. Väliin siis puhalletaan puukuitueriste jotta saadaan rakenteesta riittävän tiivis ja lämmin.
        Vaatii ehdottomasti toimiakseen koneellisen ilmanvaihdon, muuten kämppä homehtuu lyhyessä ajassa.

        http://www.eurohonka.fi/rakenteet/matalaenergiahirsitalot

        Käytännössä nuo on aivan yhtä "hengittäviä" ja niissä on aivan yhtä hyvä hengittää kuin puuelementti taloissakin.


      • oiefjkdjvkv

        Kyllä vielä liimapuuhirsienkin valmistajia pohjoissuomesta löytyy. Voihan mukaan mahtua vippas-konstailijoitakin, mutta perinteisiäkin valmistajia on.


      • AlluIsoP

        Ai, että hirsitaloissa ei ole eikä tule homeongelmaa ?! Odottakaapas 5 - 15 vuotta, mitä silloin kirjoitetaan hirsisien koulujen ja päiväkotien homeongelmista.

        Hirsirakennuksiin liittyy useita homevaurioriskejä. Usko homeettomasta hirsitalosta on vain uskon asia.


      • Testauksen_taito

        Olet oikeassa että leipä homehtuu aina tiiviissä pussissa.
        tämän takia leipätestissä sekä kaikessa muussakin tuon luontoisissa testeissä otetaan verrokkikohde.
        Eli niillä leipäpalaloilla pyyhkäistään eri pintoja ja pussiin.
        Sitten verrokki, eli suoraan leipäpaketista suljettuun pussiin.

        Tuon kypsymisajan jälkeen tutkitaan onko näyteleivät homehtuneet enemmän kuin verrokkileipä.

        Jos muissa leivissä on hometta tai home on aivan eri väristä kuin verrokkileivässä niin jotain on pielessä.
        Jokainen tajuaa mitä merkitsee jos kaikki leivät näyttävät samalta.


      • Allualapää

        Ai siis hirsitaloon ei tule homeongelmaa ?! Et siis ole alan asiantuja ja et tiedä totuudesta mitään. Usein ei tarvitse odottaa montaakaan vuotta niin ovat purkukunnossa, ainakin osa rakenteista. Että se niistä homehtumattomista hirsitaloista


    • Mhb
    • Asusa

      Mitä liimapuuhirsi tarkoittaa? Säleistä kasattu?
      Ainakin on liimaa haisemassa ja kosteussulkuna?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7615
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4203
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3695
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3180
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2866
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      64
      2541
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2398
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2368
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2276
    Aihe