Homemittaus paahtoleivällä

Pajuhillu

Olen kuullut ja jo kokeillutkin, että asunnon sisäilman homeet voi näppärästi ja edullisesti testata ihan itse mm. Englannissa yleisessä käytössä olevalla leipäviipaletestillä. Tässä testissä on ideana se, että ihan tuoreella ja juuri paketista otetulla paahtoleipäviipaleella pyyhkästään jonkun huonekalun pinnalta pölyt siihen leivän pintahan. Leipäviipales laitetaan heti tiiviiseen muovipussiin ja vielä niin, ettei pussiin jää tyhjää ilmatilaa ja leippä kuivu.

Ei aikaakaan (< 7 pv) ja jo "kukkii". Sitten vain leipä viralliseen laboratorioon tutkittavaksi, että onko vaarallisia homeita ja talossa siis poikkeava homelähde. Testi on hauska ja helpo tehdä. Lapset voivat tehdä sen omaan huoneeseensa ja aikuiset myös työpaikallaan. Suosittelen lämpöisesti.

9

559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiruokaaroskiin

      Voiko leivän vielä syödä testin jälkeen?

    • oiefjkdjvkv

      Ihan kiva aprillipila alottajalta, vaikka ei ole edes aprillipäivä. Kun laittaa leivän muovipussiin, se homehtuu aina. Jos laitat leivän paperipussiin, se vain kuivuu.

      Samaa ilmiötä verrataan hirsitalokaupoissa. Hirsitalo on hengittävä kuin paperipussi. Pakettitalot ovat muovilla tiivistettyjä ja tiukoin lämpöikkunoin suljettuja tiloja, joissa homehtuu, mikäli ei ole koneellista ilmastointia hoitamassa ilmanvaihtoa.

      Kuten havaittavissa, ainoa oikea talo on hirsitalo. Pakettitalot ovat halpoja kyhäelmiä muovia ja ohutta lautaa, mutta myydään kuitenkin kalliilla.

      Sen pituinen se.

      • höpöhöpölöpö

        Nykyisiin matalaenergia tasoon ei päästä ilman vippaskonsteja.

        "Hirsiseinän sydän on puukuitueristettä, joka puhalletaan kehikon välitilaan puhalluseristeammattilaisten toimesta. Sisäkehikon ponteissa on tiivisteet tasaamassa ulko- ja sisäkuivan hirren painumaeroja, mutta myös siksi, että näin rakennettu seinä on oikeaoppisesti vähän tiiviimpi sisältä kuin ulkoa"

        Käytännössä näiden "nykyhirsien" rakenne on kaukana perinteisestä hirrestä. Ensinnäkin hirsinpaneelit molemmin puolin joka on ns. sormijatkettua hirttä liimattuna yhteen. Väliin siis puhalletaan puukuitueriste jotta saadaan rakenteesta riittävän tiivis ja lämmin.
        Vaatii ehdottomasti toimiakseen koneellisen ilmanvaihdon, muuten kämppä homehtuu lyhyessä ajassa.

        http://www.eurohonka.fi/rakenteet/matalaenergiahirsitalot

        Käytännössä nuo on aivan yhtä "hengittäviä" ja niissä on aivan yhtä hyvä hengittää kuin puuelementti taloissakin.


      • oiefjkdjvkv

        Kyllä vielä liimapuuhirsienkin valmistajia pohjoissuomesta löytyy. Voihan mukaan mahtua vippas-konstailijoitakin, mutta perinteisiäkin valmistajia on.


      • AlluIsoP

        Ai, että hirsitaloissa ei ole eikä tule homeongelmaa ?! Odottakaapas 5 - 15 vuotta, mitä silloin kirjoitetaan hirsisien koulujen ja päiväkotien homeongelmista.

        Hirsirakennuksiin liittyy useita homevaurioriskejä. Usko homeettomasta hirsitalosta on vain uskon asia.


      • Testauksen_taito

        Olet oikeassa että leipä homehtuu aina tiiviissä pussissa.
        tämän takia leipätestissä sekä kaikessa muussakin tuon luontoisissa testeissä otetaan verrokkikohde.
        Eli niillä leipäpalaloilla pyyhkäistään eri pintoja ja pussiin.
        Sitten verrokki, eli suoraan leipäpaketista suljettuun pussiin.

        Tuon kypsymisajan jälkeen tutkitaan onko näyteleivät homehtuneet enemmän kuin verrokkileipä.

        Jos muissa leivissä on hometta tai home on aivan eri väristä kuin verrokkileivässä niin jotain on pielessä.
        Jokainen tajuaa mitä merkitsee jos kaikki leivät näyttävät samalta.


      • Allualapää

        Ai siis hirsitaloon ei tule homeongelmaa ?! Et siis ole alan asiantuja ja et tiedä totuudesta mitään. Usein ei tarvitse odottaa montaakaan vuotta niin ovat purkukunnossa, ainakin osa rakenteista. Että se niistä homehtumattomista hirsitaloista


    • Mhb
    • Asusa

      Mitä liimapuuhirsi tarkoittaa? Säleistä kasattu?
      Ainakin on liimaa haisemassa ja kosteussulkuna?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1196
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1167
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1040
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      707
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe