Homemittaus paahtoleivällä

Pajuhillu

Olen kuullut ja jo kokeillutkin, että asunnon sisäilman homeet voi näppärästi ja edullisesti testata ihan itse mm. Englannissa yleisessä käytössä olevalla leipäviipaletestillä. Tässä testissä on ideana se, että ihan tuoreella ja juuri paketista otetulla paahtoleipäviipaleella pyyhkästään jonkun huonekalun pinnalta pölyt siihen leivän pintahan. Leipäviipales laitetaan heti tiiviiseen muovipussiin ja vielä niin, ettei pussiin jää tyhjää ilmatilaa ja leippä kuivu.

Ei aikaakaan (< 7 pv) ja jo "kukkii". Sitten vain leipä viralliseen laboratorioon tutkittavaksi, että onko vaarallisia homeita ja talossa siis poikkeava homelähde. Testi on hauska ja helpo tehdä. Lapset voivat tehdä sen omaan huoneeseensa ja aikuiset myös työpaikallaan. Suosittelen lämpöisesti.

9

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiruokaaroskiin

      Voiko leivän vielä syödä testin jälkeen?

    • oiefjkdjvkv

      Ihan kiva aprillipila alottajalta, vaikka ei ole edes aprillipäivä. Kun laittaa leivän muovipussiin, se homehtuu aina. Jos laitat leivän paperipussiin, se vain kuivuu.

      Samaa ilmiötä verrataan hirsitalokaupoissa. Hirsitalo on hengittävä kuin paperipussi. Pakettitalot ovat muovilla tiivistettyjä ja tiukoin lämpöikkunoin suljettuja tiloja, joissa homehtuu, mikäli ei ole koneellista ilmastointia hoitamassa ilmanvaihtoa.

      Kuten havaittavissa, ainoa oikea talo on hirsitalo. Pakettitalot ovat halpoja kyhäelmiä muovia ja ohutta lautaa, mutta myydään kuitenkin kalliilla.

      Sen pituinen se.

      • höpöhöpölöpö

        Nykyisiin matalaenergia tasoon ei päästä ilman vippaskonsteja.

        "Hirsiseinän sydän on puukuitueristettä, joka puhalletaan kehikon välitilaan puhalluseristeammattilaisten toimesta. Sisäkehikon ponteissa on tiivisteet tasaamassa ulko- ja sisäkuivan hirren painumaeroja, mutta myös siksi, että näin rakennettu seinä on oikeaoppisesti vähän tiiviimpi sisältä kuin ulkoa"

        Käytännössä näiden "nykyhirsien" rakenne on kaukana perinteisestä hirrestä. Ensinnäkin hirsinpaneelit molemmin puolin joka on ns. sormijatkettua hirttä liimattuna yhteen. Väliin siis puhalletaan puukuitueriste jotta saadaan rakenteesta riittävän tiivis ja lämmin.
        Vaatii ehdottomasti toimiakseen koneellisen ilmanvaihdon, muuten kämppä homehtuu lyhyessä ajassa.

        http://www.eurohonka.fi/rakenteet/matalaenergiahirsitalot

        Käytännössä nuo on aivan yhtä "hengittäviä" ja niissä on aivan yhtä hyvä hengittää kuin puuelementti taloissakin.


      • oiefjkdjvkv

        Kyllä vielä liimapuuhirsienkin valmistajia pohjoissuomesta löytyy. Voihan mukaan mahtua vippas-konstailijoitakin, mutta perinteisiäkin valmistajia on.


      • AlluIsoP

        Ai, että hirsitaloissa ei ole eikä tule homeongelmaa ?! Odottakaapas 5 - 15 vuotta, mitä silloin kirjoitetaan hirsisien koulujen ja päiväkotien homeongelmista.

        Hirsirakennuksiin liittyy useita homevaurioriskejä. Usko homeettomasta hirsitalosta on vain uskon asia.


      • Testauksen_taito

        Olet oikeassa että leipä homehtuu aina tiiviissä pussissa.
        tämän takia leipätestissä sekä kaikessa muussakin tuon luontoisissa testeissä otetaan verrokkikohde.
        Eli niillä leipäpalaloilla pyyhkäistään eri pintoja ja pussiin.
        Sitten verrokki, eli suoraan leipäpaketista suljettuun pussiin.

        Tuon kypsymisajan jälkeen tutkitaan onko näyteleivät homehtuneet enemmän kuin verrokkileipä.

        Jos muissa leivissä on hometta tai home on aivan eri väristä kuin verrokkileivässä niin jotain on pielessä.
        Jokainen tajuaa mitä merkitsee jos kaikki leivät näyttävät samalta.


      • Allualapää

        Ai siis hirsitaloon ei tule homeongelmaa ?! Et siis ole alan asiantuja ja et tiedä totuudesta mitään. Usein ei tarvitse odottaa montaakaan vuotta niin ovat purkukunnossa, ainakin osa rakenteista. Että se niistä homehtumattomista hirsitaloista


    • Mhb
    • Asusa

      Mitä liimapuuhirsi tarkoittaa? Säleistä kasattu?
      Ainakin on liimaa haisemassa ja kosteussulkuna?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      142
      8015
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2264
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1790
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      151
      1657
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1501
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1268
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1249
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1166
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe